Kadına Yönelik Şiddete Karşı Bir Adım da Sen At Kısa Film

Yarışma, “Kadına Yönelik Şiddete Karşı” farkındalık oluşturmayı ve bu farkındalığı sürdürebilmeyi; “Kadına Yönelik Şiddete Karşı Bir Adım’da Sen At” konusu ile bireylerin aile yapısına ve kadına karşı sorumluluklarının neler olduğunu hatırlatmayı içerir. Buna bağlı olarak insan haklarına karşı duyarlı, kadınlara karşı anlayışlı, saygılı, özverili, insancıl, adil, hakkını teslim eden bir toplum oluşmasını kapsar. Ayrıca kadının dokunulmazlığı, onuru, şiddetsiz toplum, ailede merhamet, erken yaşta evlilik, zorla evlilik, şiddetsiz toplum, istismar, hoşgörü, öfke yönetimi ve çocuk haklarını da barındırır.

Yarışmaya Katılım Koşulları

Yarışma; seçici kurul üyeleri ile birinci derece yakınları dışında Türkiye ve dünyadaki herkese açıktır.

Yarışmaya katılacak eserlerin siyasi ve ideolojik sembol veya söylemleri içermemesi; insan hakları, genel ahlak, toplumsal huzur ve aile yapısına uygun olması gerekmektedir. Bu şartları taşımayan eserler değerlendirme dışı bırakılacaktır.

Yarışmaya katılacak filmlerin teması doğrudan veya dolaylı olarak kadına yönelik şiddete karşı tavrı içerecek nitelikte olmalıdır. Filmin temaya uygunluğunun belirlenmesi, yarışma jürisinin uhdesindedir.

Başvuruda bulunan filmlerin süresi en fazla 15 dakika ile sınırlıdır. Jüri gerekli gördüğü takdirde süre kısıtlamasındaki tüm haklarını saklı tutar.

Yarışmaya “Kurmaca, Animasyon ve Belgesel” türünde eserler katılabilir.

Yarışmaya 1 Ocak 2018 tarihinden sonra tamamlanmış yapımlar katılabilir.

Yarışmanın her bir kategorisinde değerlendirme yapılabilmesi için en az 15 filmin başvuru yapmış olması gerekir, ancak gerekli görüldüğü takdirde düzenleme kurulu bu sayının değiştirilmesi hakkını saklı tutar.

Bir yarışmacı en fazla 2 eserle yarışmaya katılabilir, fakat her film için ayrı başvuru formu doldurulması gerekmektedir. Ayrıca bir yönetmen birden fazla başvuru yapsa da sadece bir ödül verilir.

Orijinal dili Türkçe olmayan filmlerin İngilizce altyazısı ayrı bir dosyada gönderilmelidir. Türkçe dışındaki dil ile hazırlanmış filmler, ayrıca .srt dosyasını göndermelidir.

Yarışmaya gönderilecek kısa filmlerdeki özgün olmayan (alıntı) metin, görüntü, müzik vb. kullanımlarından doğacak her türlü telif hakkı yarışmacının sorumluluğundadır. Bu kapsamda doğacak hukuki sorumluluk eser sahibine aittir.

Kısa Filmi ödüle değer görülen katılımcılardan, bu beyan ve kabulleri dışında hareket ettiği tespit edilmesi durumunda bu yarışma ile elde ettikleri ödül, unvan ve her türlü kazanımları geri alınır. Düzenleme kurulu, Kütahya Valiliği ve Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi bu durumdan hukuki olarak sorumlu tutulamaz.

Film/filmlerin, daha önce herhangi bir festivale ve/veya yarışmaya katılmış olması veya ödül almış olması yarışmaya başvurmasına engel teşkil etmez.

Yarışma düzenleme kurulu, ihtiyaç duyulması halinde programda yer alan ödül töreninin takviminde resmî web sitesinden duyurmak ve gerekli izinleri almak şartıyla değişikliğe gidebilir.

Kütahya Valiliği ve Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, ön elemeyi geçen tüm kısa filmlerin ticari olmayan gösterim hakkına sahiptir.

Eserlerin gösterime uygun resim ve ses niteliği taşıması zorunludur. Şartnamede belirtilen koşullara uymayan, bozuk kayıt yapılmış filmler, katılımcı yönetmenin uyarılmasına gerek kalmadan yarışma dışı bırakılır.

Yarışmaya başvuran eser sahipleri filmlerini son başvuru tarihinden sonra yarışmadan çekemezler.

Gönderilen kısa filmler belli bir sayıyı aşarsa ön jüri oluşturulabilecektir.

Filmler en az 1080p çözünürlükte, mp4, mpeg2 ya da mov formatında olmalıdır.

Başvuruda filmden 3 adet screenshot ve 1 adet yönetmen fotoğrafı yüklenmelidir.

Yarışmaya katılan adaylar, şartnamede yer alan koşulları kabul etmiş sayılırlar.

Yarışmaya katılım ÜCRETSİZ’dir.

Bu yönetmelikte belirtilmeyen diğer hususlarda karar yetkisi, düzenleme kurulu, Kütahya Valiliği ve Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’ne aittir.

grafreedesign.org

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin

thirteen − thirteen =