Kadına Yönelik Şiddete Karşı Bir Adım da Sen At Karikatür Yarışması

Sergi, yarışma kapsamı içinde ve yarışmanın amacına uygun olarak jüri tarafından seçilen ilk 100 karikatürden oluşacaktır. Düzenleme Kurulu gerekli gördüğü takdirde bu sayıyı aşağı veya yukarı çekmeye yetkilidir.

Yarışma, “Kadına Yönelik Şiddete Karşı” farkındalık oluşturmayı ve bu farkındalığı sürdürebilmeyi; “Kadına Yönelik Şiddete Karşı Bir Adım’da Sen At” konusu ile bireylerin aile yapısına ve kadına karşı sorumluluklarının neler olduğunu hatırlatmayı içerir. Buna bağlı olarak insan haklarına karşı duyarlı, kadınlara karşı anlayışlı, saygılı, özverili, insancıl, adil, hakkını teslim eden bir toplum oluşmasını kapsar. Ayrıca kadının dokunulmazlığı, onuru, şiddetsiz toplum, ailede merhamet, erken yaşta evlilik, zorla evlilik, şiddetsiz toplum, istismar, hoşgörü, öfke yönetimi ve çocuk haklarını da barındırır.

Yarışmaya Katılım Koşulları
Yarışma; seçici kurul üyeleri ile birinci derece yakınları dışında Türkiye ve Dünya’daki amatör ve profesyonel çizerlere açıktır.

Yarışma neticesinde başarı ödülleri ve mansiyon alan karikatürler ile sergilenmeye uygun görülen karikatürler sergilenecektir.

Karikatürlerde renk ve teknik kullanımında herhangi bir sınırlama yoktur.

Yarışmaya katılacak eserler baskıya uygun A3 ebadında (27.94 cmx43.18 cm), 300 dpi çözünürlüğünde, en fazla 10 MB ve CMYK modunda olmalıdır.

Yarışmaya katılmak için yarışmanın web sitesine üye olunmalı ve çalışmalar yüklenmelidir.

Karikatürler üzerinde herhangi bir logo, kurum adı veya işaret olmamalıdır.

Her sanatçı daha önce herhangi bir yarışmada ödül almamış olmak kaydı ile yarışmaya beş (5) adet karikatürü ile katılabilir. Ancak sadece bir (1) ödül verilir.

Başvurusu yapılan karikatür daha önce ulusal veya uluslararası bir yarışmada ödül aldığı tespit edildiği anda ilgili eserin adaylığı/başvurusu derhal iptal edilecektir. Bu hususun ödül kazanıldıktan sonra tespiti halinde aday kazandığı para ödülünü (yasal faizi ile) ve başarı/katılım belgesini iade ile mükellef olacaktır.

Yarışmada, sadece belirtilen yarışma konusu ile ilgili olan karikatürler değerlendirmeye alınacaktır. Aksi durumda elenecektir.

Yarışmaya katılan karikatürlerin üzerinde kullanılacak mesajların dili, Türkçe veya katılımcıların yerel dillerinden biri olabilir. Ancak yerel dillerden biri kullanıldığı takdirde mutlaka İngilizcesinin de eklenmesi gerekmektedir. Aksi durumda bu tarz karikatürler değerlendirme dışı tutulacaktır.

Karikatülerde görsel tasarımı destekleyen sözel bir mesaj (başlık, slogan, vb.) kullanılabilir.

Karikatürler için yarışmayı düzenleyen kurum veya kuruluşlar ile sponsor, içerisinde ticari amaçlı logo veya görsel kullanılmamalıdır. Bunun yanısıra siyasi, insan haklarına aykırı, cinsellik içeren sembol ve görsel içermemelidir.
Düzenleme Kurulu gerekli gördüğü takdirde, yarışma takvimi üzerinde değişiklik yapabilir veya yarışmayı herhangi bir aşamasında iptal edebilir.

Ödül alan ve sergilenmeye değer görülen ilk 100 karikatür bir albümde yayımlanacak ve bu albüm eser sahiplerine gönderilecektir.

Yurtdışındaki sanatçıların ödemeleri, bankadan ödemenin yapıldığı güne ait döviz kuru dikkate alınarak Dolar üzerinden yapılacaktır.

Yarışma sonuçları, ödül kazanan çizerlere ve basın-yayın ve sosyal medya organlarına iletilecektir.

Seçici kurul üyelerinin birinci derecedeki yakınları yarışmaya katılamazlar.

Yarışmaya katılan ve karikatürleri sergilenmeye değer bulunan tüm sanatçılar, bu şartnamenin hükümlerini peşinen kabul etmiş sayılırlar.

grafreedesign.org

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin

four × five =