Kadın Fen Öğretmenleri

blog yazarı
Hatice Kırmacı

Kadın Fen Öğretmenleri

Gelişen ve değişen dünyamızda hergün yeni yeni ihtiyaçlarımız ortaya çıkmaktadır. Önceden değişimler yüzyılları hatta bin yılları bile alırken ,teknolojinin ilerlemesi ile her yeni gün yeni birşeyler öğreniyor , hayatımıza her gün yeni birşeyler katılıyoruz . Önceden bir bölgede birkaç önemli insan ,on yılda yirmi yılda  hayatın akışını değiştirirken , şimdi Dünyada hemen hemen her şehirden milyonlarca kişi hayatın akışını , dünyanın gidişatını  gün be gün değiştirebiliyor. Dünya artık globalleşti ve değişim çok hızlı . Kontolümüzün üzerinde hızlı…

Önceden dünyada kadınlar evde çocuklarına bakıp eviyle ilgilenir , erkekler dışarıda çalışırlarmış . Erkek sanatla, bilimle , edebiyatla , tarihle , ekonomiyle ,toprakla uğraşırmış . Ülkesini koruyan ülkesi için savaşan da erkek , ülkesini bilimde , sanatta edebiyatta geliştiren de erkekmiş . Erkek dünyanın hakimiymiş , binlerce hatta onbinlerce yıldır…

İngiltere’deki sanayi devrimi ve arkasından 2.Dünya savaşıyla beraber dünyanın düzeni bozulmaya başlamış. Savaşta erkek gücünü kaybedilince , kadınlar evin dışında da çalışmaya başlamışlar . 1940-1950lerde Avrupa’da ve Amerika’da başlayan bu akım ülkemizde 1970’leri bulmuştur.

Dünya nüfusunun yarısından fazlasını kadınlar oluşturmaktadır . Gelişen ve değişen Dünyamızın bu yarıdan fazla nüfusu evde tutma gibi bir lüksü yoktur ve olmayacaktır da . Peki kadınlar hangi alanda çalışması gerekir . Bunun tek bir cevabı var!    Her alanda…

Yalnız binlerce yıllık hayatımızda , genlerimize işlenmiş bazı etkiler vardır ki , onu yenmek son derece zordur. Bunlardan biri kadınların bilime ilgisinin erkeklere göre daha zayıf olmasıdır . Yıllardır öğretmenlik mesleğimden gördüğüm kadarıyla, kız öğrencilerinin de Fen derslerine ilgisi daha zayıftır . Kızlar fen derslerini daha geç kavrar , daha fazla zorlanırlar. Ama kızlar daha çalışkan olduklarından, kavradıkları konuları da daha geç unutur , daha fazla özümserler ve sonuçta daha başarılı olurlar . Yalnız bu süreçte kız öğrencileri fen derslerinden de kopabilirler . Bu süreçte kızları fen dersleri için desteklememiz gerekmektedir .

Geçmişin kız öğrencileri olan aynı zamanda  gelecekteki bilim insanlarını da yetiştiren “Kadın Fen Öğretmenleri” bu konuda çok önemli bir rol üstlenmektedir .

Öğretmenlik zor meslektir, kadın öğretmen olmak daha da zordur kadın fen öğretmeni olmak en zorudur . Geleceğimiz bilime bağlıdır , bilimi filizlendiren kadın fen öğretmenlerine hakettiklerince değer veriliyor mu? Hayır!!!

Ben bu sıkıntıyı gördüğüm için Facebook’ta  “Women Science Teachers” grubunu 2014 yılında kurdum . O yıldan bu güne grubumuz gün geçtikçe büyümektedir . Grubumuzda dünyanın dört bir yanından öğretmenler ve akademisyenler vardır . Sadece kadın değil %20 civarında da erkek vardır. Grubumuzda bilimdeki son gelişmeler , eğitim sistemleri gibi paylaşımlar bulunmaktadır . Grubumuz  Kadın Fen Öğretmenleri olarak tektir .

Cinsiyet eşitliliğini sağlamanın yeri öncelikle evde ve okuldadır . Aynı zamanda birer anne yada anne adayı olan hem kendi çocuklarını  hem de kendine emanet edilen çocukları yetiştiren kadın öğretmenlere hepimizin birer vefa borcu olduğunu düşünmekteyim .

Hatice Kırmacı