JEOMORFOLOJİ SEMPOZYUMU

ULUSAL JEOMORFOLOJİ SEMPOZYUMU

4-6 Ekim 2012

Antakya

Dünya ve ülkemiz ölçeğinde jeomorfoloji alanında oldukça değişik çalışmalar yapılmakta olup, bu çalışmalarda yeni yeni metotlar ve araçlar kullanılmaktadır. Son yıllarda coğrafya bölümlerinde özellikle Uzaktan Algılama (UA) ve Coğrafi Bilgi Sistemlerinin (CBS) birer araç olarak kullanılması, fiziki coğrafya veya jeomorfoloji/sedimantoloji araştırma ve uygulama laboratuvarlarının oluşturulması ya da yenilenmesi, yaşlandırma analizlerindeki gelişmeler, bunu açıkça ortaya koymaktadır. Aynı zamanda yaşanan sel ve taşkın, kütle hareketleri, deprem ve benzeri afetler, uygulamalı jeomorfoloji çalışmalarının günümüzde ön plana çıkmasına neden olmuştur.
 
“Ulusal Jeomorfoloji Sempozyumunu” ülkemizde, jeomorfoloji alanındaki gelişmeler ile bilgi birikimi ve tecrübelerin paylaşılması amacıyla 2008 yılından itibaren her iki yılda bir düzenli olarak gerçekleştirilmektedir. 2012 yılında üçüncüsü düzenlenecek olan “Ulusal Jeomorfoloji Sempozyumu” Mustafa Kemal Üniversitesi, Fen Edebiyat Fakültesi, Coğrafya Bölümü tarafından organize edilmektedir. Bu sempozyumla; yaptığı çalışmalarla jeomorfolojinin gelişmesine ve yaygınlaşmasına katkı sağlayan tüm bilim insanları ile jeomorfolojiye ilgi duyanlar, yönetici ve planlayıcılar bir araya getirilerek jeomorfoloji alanındaki birikimlerin ve gelişmelerin paylaşımı hedeflenmektedir.
 
III. Ulusal Jeomorfoloji Sempozyumu süreciyle birlikte, www.ujes.org adlı web sitesi, sürekli olarak yayına girmiştir. Bu sitede sempozyum hakkındaki bilgi ve gelişmelerin yanında şimdiye kadar gerçekleştirilmiş olan ulusal jeomorfoloji sempozyumları hakkında bilgi, bu sempozyumlarda sunulan tebliğlerin pdf formatında tam metinleri, jeomorfoloji konusundaki paylaşımlar, bilimsel tartışma ve benzeri içeriklere yer verilecektir. Böylece sürekliliği olan bu site ile ulusal jeomorfoloji sempozyumlarına kurumsal bir kimlik kazandırılacaktır.
 
Dostluk, kardeşlik, hoşgörü, barış, diyalog, mozaik kelimeleri ile örtüşen, tarihi, kültürü ve doğasıyla birçok farklılığı bir arada barındıran, 1939 yılında Türkiye Cumhuriyeti Devletine katılmış olan ülkemizin en güneyindeki Hatay ilinin merkezini oluşturan Antakya’da, III. Ulusal Jeomorfoloji Sempozyumunda siz değerli bilim insanları ve katılımcıları ağırlamak bizleri onurlandıracaktır.
 
Bu vesile ile tüm coğrafya camiasını ve jeomorfolojiye ilgi duyanları bu sempozyuma davet ediyor, çalışmalarınızda kolaylıklar diliyorum.
 

Doç. Dr. Hüseyin KORKMAZ

Düzenleme Kurulu Başkanı

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin