Japonya Dünya Gençlik Gemisi Programı Başvuruları Başladı

Japon gençleri ile diğer ülke gençleri arasındaki dostluk ve karşılıklı anlayışın geliştirilmesine katkıda bulunmak, gençlerin diğer kültürleri öğrenmelerine fırsat tanımak amacıyla Japon Hükümeti tarafından “Dünya Gençlik Gemisi” Programı gerçekleştirilmektedir. Japonya’nın önemli bir modernleşme ve kalkınma sürecine girdiği Meiji Dönemi ‘nin 150’nci yıl dönümü olması münasebetiyle 2019 yılı programı 150’nci Meiji Dünya Gençlik Gemisi Programı adı altında gerçekleştirilecektir. Program, 15 Ocak- 1 Mart 2019 tarihleri arasında gerçekleştirilecek olup yaklaşık 50 gün sürecektir.

Program süresince çalışma dili İngilizce olacaktır. Katılımcı gençler program süresince hem karada hem de gemide çeşitli aktivite ve eğitimlere katılım sağlayacaktır. Bunlar arasında aile yanında konaklama, yerel gençlerle söyleşi, katılımcı gençler arası münazaralar, gençlik alanında faaliyet gösteren kurumlara, kültürel tesislere, sanayi tesislerine ziyaretler, seminerler, seremoniler, ulusal sunumlar, kültürel tanıtım aktiviteleri, gönüllülük aktiviteleri, grup aktiviteleri vb. yer alacaktır. Ziyaret edilecek ülkelerde ise resmi ziyaretler, gençlik alanında faaliyet gösteren kurumlara, kültürel tesislere, sanayi tesislerine ziyaretler, Japon toplumu ve kültürünün tanıtımı vb. etkinlikler gerçekleştirilecektir.

Türkiye – Japonya arası gidiş – dönüş uçak bileti, konaklama, Japonya’da ve gemi yolculuğu sırasındaki yemek ve ulaşım giderleri Japon Hükümeti tarafından karşılanacaktır. Program sırasında gerek duyulması halinde, tıbbi tedavi ve hastaneye yatış giderleri ve diğer giderler ise katılımcılara aittir.

Katılımcılarda aranan koşullar:

* Programın tamamına katılabilmek (15 Ocak – 1 Mart 2019),

* Programdan önce yapılacak olan ön hazırlık toplantılarına katılabilmek,

* Bedenen ve zihnen uzun süreli bir yolculuğu, özellikle de gemi yolculuğunu kaldırabilecek durumda olmak,

* 18 – 30 yaş arasında olmak (1 Nisan 2018 itibari ile),

* Türkiye’de ikamet ediyor olmak,

* Gençlik etkinliklerinde veya kuruluşlarında aktif katılımcı olmak,

* Programın anlam ve amacını tam anlamıyla kavramış olmak ve program süresince grupla uyum halinde hareket edebilecek olmak;

* Gençlerin gelişimini teşvik eden çeşitli aktivitelere katkı sağlayabilmek ve kültürel, mesleki, eğitsel vb. açıdan uluslararası değişim konusunda aktif olarak rol almak;

* Lisans düzeyinde gerçekleştirilen aktivitelere katılım sağlayabilecek düzeyde iyi derecede İngilizce bilmek;

* Japonya’ya ilişkin bilgi sahibi olmak ve Japon kültürüne ilgi duymak;

* Daha önce Japonya Kabine Ofisi tarafından desteklenen uluslararası gençlik değişim programlarında yer almamak.

Program öncesinde, katılımcılara katılımcılar arasında uyum, dostluk ve birliğin geliştirilmesi, eski katılımcıların bilgi ve deneyimlerinin paylaşılması, ülke temsil yöntemlerinin belirlenmesi, ulusal sunumun hazırlanması, ihtiyaçların belirlenmesi ve program sonrası yapılabilecek etkinlikler konusunda görüşlerin paylaşılması amacıyla yeri ve tarihi daha sonra belirlenecek olan oryantasyon eğitimleri verilecektir.

Programa katılmak isteyen adayların, başvuru formunu elektronik ortamda doldurarak, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Gençlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü’ne e-posta (genclikcalismalari@gsb.gov.tr) ile, 7 Ekim 2018 saat 24.00’e kadar göndermeleri gerekmektedir.

Başvurular bu amaçla oluşturulacak komisyon tarafından değerlendirilecek ve ilk değerlendirmeyi geçenler mülakat için Bakanlığımıza davet edilecektir. Mülakata girmeye hak kazanan adaylardan programa katılımına engel bir sağlık sorunu olmadığına dair bir sağlık raporu istenecektir.

Başvuru Formuna ulaşmak için tıklayınız.