İzmir’in Kuş Cenneti Karikatür Yarışması

Türkiye’de sulak alanların korunması ve yönetilmesi, Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nün sorumluluğundadır. İzmir Kuş Cennetini Koruma ve Geliştirme Birliği, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü öncülüğünde imzalanan eşgüdüm protokolü ile Gediz Deltası Sulak Alan Yönetim Planı kapsamında çalışmalarını sürdürmektedir. Bu yönetim planındaki amaç deltada ekolojik işleyişi, biyolojik çeşitliliği, peyzaj bütünlüğünü korumak ve doğayla barışık bir yaşamı öne çıkarmaktır. Bir doğal alan için böyle bir yönetim tarzı Türkiye’de ilk kez Gediz Deltası’nda uygulanmaktadır.

Bu kapsamda İzmir Kuş Cennetini Koruma ve Geliştirme Birliği; ulusal ve uluslararası alanda İzmir Kuş Cenneti’nin tanıtımına yönelik olarak çeşitli etkinlikler düzenlemektedir. Bu etkinliklerden en önemlilerinden biriside Ulusal düzeyde yapılan Karikatür Yarışmasıdır. Bu yıl beşincisi düzenlenecek olan yarışmada “İzmir’in Kuş Cenneti” teması işlenecektir. Birliğin düzenlediği bu tür etkinliklerle Uluslararası Ramsar Sözleşmesi ile koruma altına alınmış olan Gediz Deltası’nda doğal yaşamın sürdürülebilmesi, ulusal ve uluslararası alanda tanıtımına öncülük edilmesi hedeflenmektedir. Kamuoyu oluşmasını sağlayarak İzmir Kuş Cenneti’nin korunmasına ve tanıtılmasına destek niteliği taşıdığı gibi, Türkiye’nin diğer yerlerindeki doğal alanların korunması için yapılacak çalışmalara da ışık tutmaktadır.

Tüm bu özellikleri ile ulusal ve uluslararası alanda birden fazla koruma statüsü bulunan bu alanın; ülkemiz ve dünyanın biyolojik çeşitliliği ve ekolojik dengeleri açısından önemini, ülke turizmine sağlayacağı katkıları, doğal yaşamın korunmasında dünya üzerindeki en önemli bölgelerden biri olmasını gözler önüne sermek için bu yıl yapılacak olan 5.ulusal karikatür yarışmasına birçok Karikatürcü davet edilecektir.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı ve İzmir Kuş Cennetini Koruma ve Geliştirme Birliği Başkanı Sayın Aziz KOCAOĞLU ile Orman ve Su İşleri IV. Bölge Müdürü Sayın Rahmi Bayrak’ında seçici kurul üyeliğini yapacakları bu yarışmada dereceye girenlere ödüller verilecektir. Gençlerin doğal yaşama ve sanata olan ilgisini arttırmak için ödüllerden bir tanesi 18 yaşın altındaki genç bir karikatüriste verilecektir. Karikatür yarışmasına katılmak isteyenlerin en geç 25 EKİM 2013 mesai bitimine kadar başvurmaları gerekmektedir.

Başvuru Şartname