İzmir Liselerarası Müzik Yarışması

Gençleri kültür-sanat faaliyetlerine yönlendirmek ve yeteneklerini sergilemelerine fırsat vermek amacıyla geleneksel hale getirilmeyi planladığımız Liselerarası Müzik Yarışması başvuruları başladı. Sık sık düzenlediği etkinlikler ve hayata soktuğu projelerle gençlere sanatsal etkinlikler kapılarını açan Belediyemiz, bu kez İzmir geneli liseler arası müzik yarışması gerçekleştiriyor. 25 Kasım-23 Aralık tarihlerinde başvuruların gerçekleşeceği yarışma için halk oylaması ve jüri oyları geçerli olacak. Final ise Belediye Kültür Merkezimizde 27 Aralık’ta gerçekleşecek.

ŞARTNAME KURALLARI
1. Yarışma, İzmir genelinde tüm liselere açıktır.

2. Yarışmacılar adına katıldıkları okulun öğrencisi olmak zorundadır.

3. Katılımcı gruplar lmy.torbali.bel.tr (Liselerarası Müzik Yarışması) sayfasında yer alan Yarışma Şartnamesindeki kurallara tam uyum sağlamak zorundadır.

4. Yarışmaya katılacak topluluklar 3 kişiden az ve 8 kişiden fazla olmayacaktır.

5. Ön elemeler için gruplar yarışma için oluşturulacak Torbalı Belediyesi lmy.torbali.bel.tr sayfasına Başvuru başlangıç tarihi olan 25.11.2019 tarihinden – 23.12.2019 tarihine kadar en fazla 5 dakikalık videolarını yükleyerek başvuru yapacaklardır. 23.12.2019 tarihi saat 23.59 rdan sonra yüklenecek başvurular kabul edilmeyecektir.

6. Yarışma eleme ve final olmak üzere 2 aşamada gerçekleştirilecektir.

7. Yarışmanın eleme ve final aşamalarını Torbalı Belediyesi ‘nin belirleyeceği Öğretim Üyeleri ve ünlü isimlerin de yer aldığı jüri yapacaktır.

8. Başvurusu kabul edilen tüm grupların lmy.torbalib.bel.tr sayfasında yayınlanacak videolarına gelecek beğeni sayısı halkoyu sayılacak, halkoyu finale kalmak için %10 katkı sağlayacaktır.

9. Finale kalan 15 grup 26.12.2019 tarihinde açıklanacaktır.

10. Finalist 15 grubun lmy.torbali.bel.tr sayfasında yayınlanacak videolarına gelecek beğeni sayısı ayrıca halkoyu sayılacak; bu bağlamda grupların başarı sıralaması oluşurken %90 jüri, %10 halkoyu oranı baz alınacaktır.

11. Ön elemeden sonra finale kalan 15 okulun grubu jüri tarafından belirlenecek ve bu 15 grup arasında final turu, canlı icralar ile 27.12.2019 (Cuma) tarihinde, saat 10:00 ‘dan itibaren Torbalı Belediyesi Belediye Kültür Merkezi’nde yapılacaktır. Sonuçlar ise aynı gün saat: 17:30 ‘da açıklanacak ve dereceye giren gruplar ilan edilecektir.

12. Halk oyu oranı eklendikten sonra Jürinin vereceği kararlar kesindir ve değiştirilemez, bu kural katılımcı okullar tarafından kabul edilmiştir.

13. Yarışma ile ilgili tüm duyurular, eleme tarihleri- mekanları, yarışma şartnamesi, başvuru formu ve katılımcı grupların başvuru videoları Torbalı Belediyesi resmi internet sayfası lmy.torbali.bel.tr (Liselerarası Müzik Yarışması) sayfası üzerinden gerçekleştirilip takip edilebilir.

14. Yarışma Popüler Müzik dalında olacaktır.
Seslendirilecek şarkı yerli ya da yabancı olabilir. Dil kısıtlaması yoktur.

15. Yüklenecek videolar canlı kayıt, stüdyo kaydı, kanal kaydı ve canlı sahne kaydı şeklinde olabilir. Kayıt türü konusunda kısıtlama bulunmamaktadır. Videoların görüntü kalitesi, grup elamanlarının kontrolü için katılım kurallarına uyum açısından önem arz etmektedir.

16. Şarkı sözleri, Anayasa’nın dayandığı temel görüş ve ilkelere aykırı olamayacağı gibi, milli iradeyi zedeleyici, moral yıkıcı, müstehcen olamaz ve herhangi bir politik içerik taşıyamaz. Tüm şarkı sözleri ve etkinlikler, Türk Milli Eğitimi’nin genel amaçları ve ilkelerine uygun olacak ve katılımcı okulların idarelerinin kontrolü ve onayıyla yarışmada yer alacaklardır.

17. Sahnede, önceden verdikleri bilgiler dışında başka şarkı, kostüm ve içerikle gösteri yapan topluluklar yarışma dışı kalacakları gibi, gelişebilecek her türlü olay karşısında tek sorumluluk kendilerine ve dolayısıyla okullarına aittir. Organizasyon, kendi bilgisi dışında gerçekleşen bu tip olayların sorumluluğunu hiç bir şekilde paylaşmaz.

18. Her eser için sahnede seslendirme süresi maksimum 5 dakikadır. 5 dakika süresini geçen gruplar elenecektir.

19. Finale kalan ekipler, finalde, elemeler sırasında seslendirdikleri şarkıyla yarışacaklardır. Yarışma şarkısı ve grup elemanları değiştirilemez. Sahnede farklı bir şarkı seslendiren ve grup elemanı değişmiş olan ekipler diskalifiye olacaktır.

20. Yarışmacı öğrencilerin kişisel bilgilerinin doğru olmaması durumunda doğabilecek aksiliklerden kurumumuz sorumlu olmayacağı gibi, bu tip yanlış bildirimlerde bulunan yarışmacıları diskalifiye etme hakkına sahiptir.

21. Öğrenciler, ailelerinden yarışmaya katılabileceklerine ilişkin izin belgeleri alacaklardır.

22. Torbalı Belediyesi yarışmaya katılan ekiplerin görüntü ve fotoğraflarını, hiç bir izne tabi olmadan, her türlü mecrada yayınlama hakkına sahiptir.

23. Yarışmaya katılım gönüllülük esasıyla olduğundan, okullarla da mutabık kalındığı üzere, yarışmacı öğrenciler, ailelerinden aldıkları izin belgeleriyle, öğrencisi oldukları Okulun Müdürlüklerinin izniyle, Müzik Öğretmenlerinin gözetiminde yarışma alanına geleceklerdir.

24. Katılımcılar, enstrümanlarını kendileri getireceklerdir.

25. Yarışmanın ses düzeni, davul ve enstrüman amplifikatörleri gibi teknik teçhizat Torbalı Belediyesi tarafından temin edilecektir. Aşağıda belirtilen sahne ekipmanları bütün gruplar tarafından kullanılacaktır:
* Yamaha Mapple Custom Davul ve Twin Pedal
* 2 adet Marshall MGX100DFX Elektro Gitar Amfisi
* 1 adet Laney TT50H Elektro Gitar Amfisi
* 1 adet Laney Bass Amfisi
* 2 adet klavye sehpası
* 10 adet nota sehpası
* 3 adet gitar standı

26. Ses ve ışık düzeni Torbalı Belediyesi tarafından kurulacağı için, hiçbir topluluk, teknisyen, menajer, organizatör ve benzeri adlarla, öğrenci de olsa eleman getiremez.

27. Yarışma sırasında öğretmen ve eğitimciler, öğrencileriyle sahneye çıkamaz, eşitsizlik yaratacağından dolayı kendileri ses kontrolü yapmayı talep edemezler.

28. “Sound-check”, yarışmanın yapılacağı alanlarda, belirtilecek tarih ve saatlerde gerçekleşecektir. Kendilerine bildirilen saatlerde sahnede yer almayan topluluklar “sound-check” yapamayacaktır. “Sound-check”, ses kontrolü olup, süresi kısıtlıdır; prova anlamı taşımamaktadır.

29. Topluluklar, yarışma sırasında akort adı altında sahneyi kesinlikle işgal etmeyecekler ve zaman kaybına neden olmayacaklardır.

30. Ön eleme sonuçları Torbalı Belediyesi resmi internet sitesi sayfası lmy.torbali.bel.tr sayfası üzerinden açıklanacaktır.

31. Dereceye giren gruplardan ;
1. Gruba 5000 TL nakit ödül,
2. Gruba 3000 TL nakit ödül,
3. Gruba 2000 TL nakit ödül verilecektir.

32. Torbalı Belediyesi, yarışma yeri ve tarihlerinde değişiklik yapma hakkına sahiptir.

33. Yarışmada güvenlik Torbalı Belediyesi Güvenlik Birimleri tarafından sağlanacaktır.

34. Sound-check ve yarışma girişinde fotoğraflı kimlik gösterilmesi zorunludur.

35. Sadece yarışmacı öğrenciler ve kendilerinden sorumlu en fazla 2 öğretmen görevli kartı alacaktır.

36. Salon içi taşkınlık, uygunsuz davranış ve diğer yarışmacı okulların performansını etkileyecek çirkin tezahürat diskalifiye nedeni sayılacaktır. Bu konuyla ilgili olarak yarışmacılar ve okul temsilcileri gerekli uyarıları yapmakla sorumludur. Güvenlik nedeniyle alınan bu önlemlere tüm katılımcılar uymak zorundadır.