İZMİR KONULU 1. ULUSLARARASI KARİKATÜR YARIŞMASI

1-AMAÇ: İzmir Konak Belediyesi 2012 yılında Mizahın en az “eleştirel” gücü kadar, “barışçıl” yani “birleştirici” gücünü de öne çıkarmak ve neşeli bir kültür kurumu yaratabilmek amacıyla Neşe ve Karikatür Müzesi ’ni kurmuştur.

“Karikatürcü gözüyle İzmir size ne çağrıştırıyor?” diyerek ve İzmir’in turizm açısından gelişmesine, tanıtımına katkıda bulunmak amacı ile “İzmir Konulu 1. Uluslararası Karikatür Yarışması” düzenlenmesine karar verilmiştir.

2-KONU: Yarışmanın konusu “İzmir” olup yarışmaya katılacak sanatçı eserinde, İzmir’in güncel veya tarihi öğelerinden en az birini, somut ya da imalı olarak mizahla ele almalı ve görselleştirmelidir.

3-KATILIM ŞARTLARI :

3.1- Yarışmaya, profesyonel, amatör bütün dünya karikatürcüleri katılabilir. Yaş sınırlaması yoktur.

3.2- Karikatürcüler daha önce yayımlanmış ya da eserleriyle daha önce başka bir yarışmaya katılmış olabilirler, ancak ödül almamış ve sanatçının özgün fikri üzerine kurulu olmalıdır Seçici Kurul, taklit, çalıntı, aşırı esinlenme olduğu kanısına vardığı eserleri yarışmadan çıkaracaktır. Ödül aldığı halde bu kusurları taşıdığı sonradan saptanan her bir nesnenin müellifi, ortaya çıkabilecek telif hakkı sorunlarının tek muhatabı olacaktır ve aldığı ödülü geri vermeyi peşinen kabul eder.

3.3-Bir yarışmacı, yarışmaya en çok üç nesne ile katılabilir.

3.4-Yarışmaya katılan eserler iade edilmeyecek, Neşe ve Karikatür Müzesi koleksiyonuna alınacak, ödül alan eserler Konak Belediyesi tarafından afiş ,broşür, her türlü tanıtım materyalinde kültürel amaçlı kullanılabilecektir.

3.5-Yarışmaya katılan karikatürlerden seçici kurul tarafından sergilenmeye değer görülenler sergilenecek ve oluşturulacak albümde yer alacaktır. Sergilenen karikatürlerin sahiplerine birer albüm ve katılım belgesi gönderilecektir.

3.6-Yarışmaya katılan sanatçılar yukarıdaki şartları kendiliğinden kabul etmiş sayılır.

4-ESERLERİN BOYUTU : Yarışmaya gönderilecek karikatürlerde çizim tekniği serbest olup çalışmalar renkli veya siyah beyaz olabilecektir. Eserlerin orijinal olması lehte bir puan oluşturacaktır. Islak imzalı olması kaydıyla dijital baskılar da değerlendirilmeye alınacaktır. Eserler her iki halde de başka bir zemine yapıştırılmamalıdırlar. Karikatürler en az A4(210×297 mm) en çok A3(297×420 mm) boyutlarında olmalıdır.

5-ESERLERİN İŞARETLENMESİ : Eserlerin arkasına sanatçının adı-soyadı telefon numarası,internet ve posta adresleri yazılacak, gönderi zarfına 6×9 cm’den küçük olmayan bir fotoğrafları ile kısa bir yaşam öyküleri eklenecektir.18 yaşından küçük T.C. vatandaşı yarışmacılar doğum tarihlerini,TC kimlik numaralarını,yasal velilerinin şartları kabul ettiğine dair imzalarını eklemelidirler.

6-ESERLERİN ULAŞTIRILMASI : Eserler, 02.04.2013 tarihine kadar, ilgili adrese, posta ya da kargo ile veya makbuz karşılığı elden teslim edilerek ulaşmış olmalıdır. Teslim alınmadan önce hasar görmüş çalışmalar, yarışmaya alınmayacaktır.

7-ESERLERİN TESLİM YERİ : İzmir Konak Belediyesi Neşe ve Karikatür Müzesi

Adres : Yüzbaşı Selahattin Bey Sk. (Eski 1462 Sk) No : 9 Alsancak/ izmir

İletişim No : +90 (232) 465 31 05, [email protected]

8-SEÇİCİ KURUL ÜYELERİ :

Doğan HIZLAN (Gazeteci- Yazar)

Rıfat MUTLU (Karikatürcü-:Karikatürcüler Derneği İzmir Temsilcisi)

Niyazi YOLTAŞ (Karikatürcü)

Tan ORAL (Karikatürcü)

Eray ÖZBEK (Müze Yürütme Kurulu Üyesi- Karikatürcü)

İzel ROZENTAL (Karikatürcü)

Mehmet ASLAN (Ressam- Karikatürcü)

Cemalettin GÜZELOĞLU (Karikatürcü)

Dilek Maktal Canko (Müze Koordinatörü)

9-DÜZENLEME KURULU:

Dr.Hakan TARTAN

Konak Belediye Başkanı

Veli ŞAKIR

Konak Belediye Başkan Yardımcısı

Bahar AKDOĞAN ŞENGİL

Kütüphane Müdürü

10-YARIŞMA TAKVİMİ:

Son Katılım Tarihi : 02.04.2013

Seçici Kurul Toplantısı : 14.04.2013

Kesin Sonuç Bildirim Tarihi : 25.04.2013

Seçici Kurul seçtiği eserleri www.izmirneselimuze.com ve www.konak.bel.tr adreslerinde yayınlayacak, katılımcılara e-adreslerinden duyuracaktır. Sonuçlar, on gün sonra kesinleşecek ve hem internet hem de basın yolu ile ilan edilecektir.

11-ÖDÜLLER :

Birincilik ödülü : 10.000.- TL,

İkincilik ödülü : 6.000.- TL,

Üçüncülük ödülü : 4.000.- TL.

2 mansiyon ödülü : 2.000.- TL.dir.

12-YARIŞMA SEKRETERYASI :

Yarışma Sorumlusu : Özge AKSOY

Adres: Konak Belediyesi Kütüphane Müdürlüğü

Milli Kütüphane Cd. No:14 SSK Blokları Blok Kat:6 Konak İZMİR

0 (232) 482 10 35 / 7558-7559-7457-7537

e.posta : [email protected]
http://konak.bel.tr/files/afis/2012-10-04101541.pdf

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin