IX. Zeka ve Yetenek Kongresi Başlıyor

Zeka ve Yetenek Kongresi
Zeka ve Yetenek Kongresi

IX. Zeka ve Yetenek Kongresi, Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Kültür ve Kongre Merkezi’nde düzenlenecektir. Türkiye Zeka Vakfı tarafından düzenlenen kongre, üstün zekâlı ve yetenekli bireylerin tespit edilmesi, eğitilmesi, desteklenmesi ve izlenmesine ilişkin sorun ve önlemlerin toplu olarak ele alınmasını amaçlamaktadır.

Kongrede, alanında uzman konuşmacılar bulunmakta. Kongrenin konuşmacıları arasında akademisyenler, öğretmenler, eğitimciler, özel yetenekli bireyler ve aileleri yer aldı.

ODTÜ işbirliğiyle “Cumhuriyetimizin 100. Yılı Kutlama Etkinlikleri” kapsamında 21-22 Ekim tarihlerinde ODTÜ Kültür ve Konferans Merkezi’nde düzenleyeceğiz. Kongrede zeka ve yetenek kavramları insan bütünlüğü çerçevesinde değerlendirilerek kavramın yaşamdaki başarıdaki rolü, Türkiye’de üstün yetenekli öğrencilerin yetiştirilmesi üzerine çalışmalar gibi birçok alanda uzman konuşmacılar tarafından tartışıldı. . Üstün zekalı ve yetenekli çocuğa sahip ebeveynlerin karşılaştıkları sorunlar ve çözüm yolları. Kongre, üstün zekalı ve yetenekli bireylerin belirlenmesi, eğitimi, desteklenmesi ve denetlenmesi ile ilgili konuları ve önlemleri toplu olarak ele almayı amaçlamaktadır. Daha önceki kongrelerde olduğu gibi bu konuda da küresel ve ulusal ölçekteki gelişmelerin aktarılarak çok taraflı tartışmalara zemin oluşturulması bekleniyor. Sosyal iletişim ile zeka ve yetenek arasındaki ilişki, beyin yapısı, zeka testlerinin tartışılması, aile farkındalığı ve tüm Paydaşların yükümlülükleri gibi önemli sorular/konular konferansta tartışılacak diğer konulardır. Kongre konuşmacıları ana salonda 20 dakikalık oturumlarda katılımcılarla buluşurken, farklı hedef kitlelere farklı kazanımlar kazandırmayı amaçlayan kota atölyeleri de paralel oturumlarda gerçekleştirilecek. Türk Zeka Vakfı olarak sizleri 21-22 Ekim tarihlerinde güncel araştırma ve uygulamaları tartışmak, düşünmek ve tartışmak üzere ODTÜ’ye davet ediyoruz.

AÇILIŞ
Emrehan Halıcı
Türkiye Zeka Vakfı Başkanı

Prof. Dr. Hasan Mandal
TÜBİTAK Başkanı

Prof. Dr. Mustafa Verşan Kök
ODTÜ Rektörü

Prof. Dr. Necdet Ünüvar
TZV Genel Kurul Üyesi, Ankara Üniversitesi Rektörü

Prof. Dr. Ahmet Yozgatlıgil
Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı