IX. Leyla Gencer Şan Yarışması

Leyla Gencer
Leyla Gencer

IX. Leyla Gencer Şan Yarışması

Jüri Başkanlığını Renato Bruson’un üstleneceği IX. Leyla Gencer Şan Yarışması’nın başvuruları 10 Nisan 2018’e kadar devam edecek. Yarışmanın final serisi 23-28 Eylül 2018 tarihlerinde İstanbul’da yapılacak.

Opera dünyasına kazandırdığı genç yeteneklerle uluslararası alanda önemli bir yer edinen Leyla Gencer Şan Yarışması, Uzak Doğu’dan Amerika’ya uzanan katılımcı yelpazesini göz önünde bulundurarak bu yıl itibariyle başvuru ve ön eleme süreçlerine yeni düzenlemeler getiriyor.

Daha önceki yıllarda Avrupa şehirlerinde gerçekleştirilen ön elemelere bu yıl itibariyle internet üzerinden gönderilen video kayıtları ile değerlendirme de ekleniyor.

Ayrıca tüm başvurular internet platformu Yap Tracker üzerinden alınıyor ve başvuru ücreti için banka havalesinin yanı sıra kredi kartı ile ödeme de kabul ediliyor.

BAŞVURU

GENEL KOŞULLAR

IX. Leyla Gencer Şan Yarışması, final tarihinde 18-32 yaş arasında olan (28 Eylül 1986’dan sonra doğmuş) tüm ses gruplarındaki şancılara açıktır.

Yarışmanın tüm aşamalarında fotoğraf ve video çekimi yapma, ses kaydı alma ve bunların kullanım hakları İstanbul Kültür Sanat Vakfı’na aittir. Başvuru sahipleri fotoğraf, özgeçmiş, ses, video ve DVD kayıtları gibi malzemelerin televizyon, radyo ve İnternet ortamlarında organizasyon tarafından ticari amaçlı olarak dağıtılıp yayımlanabileceğini peşinen kabul eder.

Yarışma organizasyonu uluslararası alanda kabul edilen mücbir sebeplerden dolayı yarışmayı iptal edebilir ya da ileri bir tarihe erteleyebilir.

BAŞVURU
Adaylar ön elemelere belirtilen iki merkezden birinde canlı olarak katılmayı seçebilecekleri gibi, video kayıtlarını internet üzerinden yükleyerek katılmayı da tercih edebilirler.

IX. Leyla Gencer Şan Yarışması başvuruları sadece internet platformu
Yap Tracker üzerinden kabul edilmektedir. Üyelik gerektiren bu platforma ücretsiz üye olunabilmektedir.

BAŞVURU BELGELERİ
Yap Tracker platformunda başvuru işlemi sırasında aşağıdaki bilgi ve belgeler gerekmektedir. Tüm başvurular İngilizce olarak tamamlanmalıdır.
• Kişisel ve iletişim bilgileri
• Eğitim ve performans geçmişi
• Ön eleme bilgileri
• yüklenecek: Biyografi (azami 100 kelime)
• yüklenecek: Pasaport ya da nüfus cüzdanı kopyası
• yüklenecek: 1 adet profesyonel fotoğraf
• yüklenecek: Öğrenim belgesi veya diploma fotokopisi
• videoyla ön elemeye katılacaklar için yüklenecek: Video kayıtları
• banka ödemesini seçenler için yüklenecek: Başvuru ücretinin yatırıldığına dair banka dekontu.

BAŞVURU ÜCRETİ
Başvuru ancak yarışma ofisi başvuru ücretinin eksiksiz ödendiğini teyit ettikten sonra geçerlidir. Başvuru ücreti hiçbir koşulda iade edilmez.

Yarışmaya banka ödemesi yoluyla başvuru ücreti 50 Avro’dur (Bu, yarışma hesabına geçmesi gereken net tutardır. Çıkabilecek her türlü artı havale/EFT bedeli başvuru sahibine aittir). Ücret aşağıda belirtilen banka hesabına gönderilecektir:

Alıcı Adı: İstanbul Kültür Sanat Vakfı
Banka Şubesi: Garanti Bankası Galatasaray Şubesi
Adres: İstiklal Caddesi, No:115, Beyoğlu – İstanbul / Türkiye
Hesap No: 068 – 9095709
Swift: TGBATRISXXX
IBANNo: TR74 0006 2000 0680 0009 0957 09

Yap Tracker platformundan kredi kartı ile ödemenin seçilmesi halinde başvuru ücreti 65 Amerikan Doları’dır (Tüm kart işlem ücret ve komisyonları bu tutara dahildir).

ÖN ELEMELER
Canlı ön elemeler Milano ve İstanbul’da uluslararası jüri önünde piyano eşliğiyle yapılacaktır. Canlı ön elemeye katılmayı seçen adaylara öne elemeye girecekleri merkez ve saat bilgileri e-posta yoluyla yazılı olarak bildirilecektir. Adaylar seslendirecekleri eserlerin piyano eşlikli notalarını korrepetitöre vermek üzere yanlarında getireceklerdir.

Ön elemeler için (canlı veya video kaydıyla), adaylar başvuru formunda belirttikleri kendi seçimleri olan iki opera aryasını seslendireceklerdir. Aryalardan en az birinin İtalyanca olması ve her iki aryanın da orijinal dilinde ve tonunda (bağlanan resitatifi ile birlikte) ve ezberden seslendirilmesi gerekmektedir.

FİNAL SERİSİ

Final serisi için toplam 40 yarışmacı seçilecektir.

Final serisi jüri önünde, çeyrek ve yarı final Süreyya Operası’nda piyano eşliğiyle ve final orkestra eşliğiyle yapılacaktır.

Eser Seçimi: Yarışmacılar final serisinde seslendirilecekleri eserlerin listesini (resmi liste) ön eleme sonuçlarının açıklanmasını takiben en geç 15 Haziran 2018 tarihine kadar yarışma ofisine bildireceklerdir.

Resmi listede, çeyrek ve yarı final için dört opera aryası (ikisinin ön elemelerde seslendirilen aryalar olması ve listedeki aryalardan birinin mutlaka İtalyan bir besteciden olması gerekmektedir) ile bir oratoryo veya kantattan solo pasaj; ayrıca final için iki arya seçeneği yer alır. Tüm eserlerin ezbere söylenmesi zorunludur.

Yarışmacılar çeyrek ve yarı finalde seslendirecekleri eserlerin piyano eşlikli notalarını iki nüsha halinde yanlarında getireceklerdir.

Yarışmacılar sundukları programlarda değişiklik yapma hakkına sahip değildir; değişiklik yapma yetkisi sadece gerekli durumlarda yarışma jürisine aittir. Değişiklik halinde yarışmacılar en geç 30 Haziran 2018 tarihinde bilgilendirilecektir.

Kayıt ve Kura Çekimi: Yarışmacılar, 23 Eylül 2018 Pazar günü 10.00- 13.00 saatleri arasında Süreyya Operası’nda bulunan Yarışma Sekreterliği’ne kayıt yaptıracaklardır. Kayıt yaptırmayan yarışmacılar (önceden bildirilen zorunlu durumlar hariç) yarışma dışı bırakılır. Saat 13.00’de çeyrek final sahne sırasını belirlemek üzere kura çekimi yapılacaktır. Kura çekimi yarı finalden önce de gerçekleştirilir. Finalde sıralama konserin artistik bütünlüğü göz önünde bulundurularak jüri tarafından belirlenir.

Çeyrek Final: Seyirciye kapalı olarak gerçekleşecek çeyrek finalde, yarışmacılar organizasyona sundukları resmi listeden kendi seçtikleri bir arya ile jürinin seçtiği ikinci bir aryayı piyano eşliğinde seslendirirler. Yarı final için 20 yarışmacı seçilir.

Yarı Final: Seyirciye açık olarak gerçekleşecek yarı finalde, yarışmacılar resmi arya listelerinden jüri tarafından seçilecek iki aryayı piyano eşliğinde seslendirirler. Final için sekiz yarışmacı seçilir.

Finale kalan yarışmacılar, 27 Eylül 2018 Perşembe günü orkestra eşliğinde prova yapacaklardır.

Final: Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası eşliğinde dinleyicilere açık konser şeklinde gerçekleşecek finalde her finalist önceden bildirmiş olduğu iki aryadan jürinin onayladığı birini seslendirir.

KORREPETİTÖRLER
Canlı ön elemelerde korrepetitör yarışma tarafından ücretsiz olarak sağlanacaktır. Ancak adaylar, başvuru formunda belirtmek ve masraflarını üstlenmek kaydı ile kendi korrepetitörleriyle ön elemeye girmekte serbesttir.

İstanbul’da gerçekleştirilecek final serisinin tamamında yarışmacılar, yarışma organizasyonu tarafından ücretsiz temin edilen prova ve yarışma korrepetitörleri ile çalışırlar. Her yarışmacı, korrepetitör ile her turdan önce 20 dakika çalışma hakkına sahiptir; prova saatleri ve sırası, kura çekimi ile belirlenen yarışma sırasına göre düzenlenir.

KONAKLAMA
Yarışmacıların yol, otel ve yemek masrafları kendilerine aittir.

Finale kalan yarışmacıların iki gecelik otel masrafları (oda-kahvaltı olarak) organizasyon tarafından karşılanacaktır.

YARIŞMA TAKVİMİ
Başvuruların Kapanış Tarihi: 10 Nisan 2018
2018 CANLI ÖN ELEMELER
Şehir Tarih
Milano 26-27 Nisan
İstanbul 5-6 Mayıs

2018 VİDEO KAYITLARIYLA ÖN ELEME
Adaylar canlı ön elemelere katılmak yerine başvuru sırasında video kayıtlarını internet üzerinden yükleyerek de ön elemelere katılmayı seçebilirler.

ÖN ELEME SONUÇLARI
Ön eleme sonuçları yarışmanın web sitesinden 10 Mayıs 2018 tarihinde açıklanacak ve yarışmacılar şahsen e-posta yoluyla da bilgilendirilecektir.

FİNAL SERİSİ
İstanbul, 23-28 Eylül 2018

http://www.leylagencer.org/tr/

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin