IV. Karşılaştırmalı Edebiyatbilim Kongresi Kongresi

IV. Karşılaştırmalı Edebiyatbilim Kongresi

Değerli Araştırmacılar;

Karşılaştırmalı Edebiyat Bilimi alanında Türkiye’de gerçekleşen çalışmalara katkı sağlamak amacıyla 01-03 Kasım 2012 günlerinde uluslararası bir kongre düzenleme hazırlığı içerisindeyiz. “Kültürler ve Değerler Buluşması” alt başlığıyla birçok ülkenin ve dilin kazanımlarını paylaşmayı, kültürler ve edebiyatlar arası iletişime yeni fırsatlar oluşturmayı arzuluyoruz.

Bu önemli etkinliğimizde karşılaştırmalı edebiyat bilimi alanında çalışmalarda bulunan siz değerli araştırmacıları bir araya getirmek bizleri sevindirecektir.

Bu sayfalarda yakın günlerde yapacağımız duyurularla başvuru ve değerlendirme takvimi ile diğer konular hakkında bilgiler verilecektir.

Saygıyla duyurulur.

Düzenleme Kurulu

Kültürler ve Değerler Buluşması

“Karşılaştırmalı Edebiyat Bilimi”, bilim dünyasında yer bulmaya başladığı yaklaşık iki asırdan itibaren gerçekte diller ve edebiyatlar arasında tarih boyunca var olan etkileşim belirli bir amaç ve yöntemle somut verilere dönüştürmeye başlamıştır. Artık dil veya ulus özellikli tanımların yanında “batı edebiyatı”, “doğu edebiyatı” ve “dünya edebiyatı” gibi uluslar üstü adlandırmalar özellik kazanmıştır.

Genel anlamda edebiyatlar, daha özelde sanatkârlar veya eserler arasında buluşma noktaları aranmaya başlanmıştır. Ayrıca konu, tema, mazmun, kavram, terim ve benzeri daha özel açılardan karşılaştırma çalışmaları yaygınlaşmıştır. Böylece Doğu’yla Batı’da ulusların birbirleriyle dini ve coğrafi gerekçelerle oluşan yakınlık veya uzaklık ilişkileri, daha görünür hale gelmiştir.

Farklı kültür ve değerlerin sanat eserleri üzerinden araştırılarak karşılaştırılması, yakından tanınması, dünya kültürü ve sanatına yenilikler kazandırmaktadır. Özellikle insanlık tarihinin olumlu yönde gelişen kültür ve değerlerinin sanat eserlerindeki yansımaları, günümüzde karşılaştırmalı edebiyat bilimi aracılığıyla görünür hale gelmekte ve güncelleşmektedir.

IV. Karşılaştırmalı Edebiyat Bilimi Kongresi, araştırma alanıyla ilgili tüm konulara açıktır. Ancak uluslar arası kültürel yakınlaşmaya ve insanlık değerlerinin öne çıkmasına katkı sağlayan Mevlana ve Goethe gibi öncü kişilerin de araştırmacılarca bu kapsamda konu edilmesi beklenmektedir.

Kongre ve Sunum Takvimi
Kongre Tarihi: 01-03 Kasım 2012

İletişim Bilgileri

Prof. Dr. Adnan KARAİSMAİLOĞLU
Kırıkkale Üniversitesi
Fen-Edebiyat Fakültesi
71450-Yahşihan/KIRIKKALE
Tlf: 0 318 357 42 42 / 1343

E Posta: [email protected]

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin