iTEC “Katılımcı Sınıf için Yenilikçi Teknolojiler” PROJESİ

iTEC “Katılımcı Sınıf için Yenilikçi Teknolojiler” PROJESİ
Innovative Technologies for an Engaging Classroom

Avrupa Komisyonu 7. Çerçeve Programından finansmanlı “Katılımcı Sınıf için Yenilikçi Teknolojiler (iTEC) Projesi” hâlihazırda kullanılmakta olan ve alternatif öğretim yöntemlerinin sınıflarda kullanılabilirliğini araştırmakta ve Avrupa çapında, 15 ülke Eğitim Bakanlıklarına bağlı pilot okullarda Eylül 2010-Eylül 2014 tarihleri arasında uygulanacak bir projedir.

5 fazdan oluşan ve 3. fazdan itibaren yaygınlaştırılma sürecine giren proje 14/02/2012 tarih ve 2792 sayılı Makam Onayı ile Yeğitek tarafından yürütülmektedir. iTEC projesine katılan öğretmenler, öğrencilerin dersin temel kavramlarını daha da pekiştirmeslerini ve müfredat konularını tekrar etmelerini sağlamaktadır. Proje kapsamında, farklı branşlardan öğretmenlerin sınıflarında uygulayabilecekleri Proje Tabanlı Öğrenme Modeli üzerine kurulu Öğrenme Hikâyeleri güncel web araçları ile uygulamaya konulmuştur. Proje gerekçesi Profesör Stephen Heppell’in 1998 yılındaki sözleri hala yerindedir: “Biz her şeyin değiştiğini düşünmemeliyiz – Genellikle, çocuklar ve öğrenciler değişmez. Yeni BİT’in bir sonucu olarak, Avrupa gen havuzunda herhangi bir dalgalanma olmamıştır….. Çocuklar, yaparak öğrenirler. İzleyici duygusu, öğrenmelerine kılavuz olması, desteklemesi ve bilgi alması ile yüksek kalitede arabuluculuk yaparak onlara yardımcı olur” Sanayi sonrası toplumda BİT’in yenilikçi kullanımı için öğretmen ve öğrencilere BİT kullanımını kapsayan yeni yükümlülük biçimleri gerekeceğini anlamamız gerekir. Öğrenci merkezli, proje tabanlı yenilikçi pedagojilerin, Yenilikçi teknolojiler ile uygulandığı proje, yerleşik ve ortaya çıkmakta olan teknolojilerin gelecek 5-10 yılda sınıflarda yeteri kadar kullanılabilirliğini araştırmaktadır. Avrupa Okul Ağı (AOA) tarafından yürütülmekte olan Avrupa Komisyonundan 9.45 Milyon eoruluk finansmanlı iTEC projesi, şimdiye kadar Avrupa Okul Ağı ve destekleyen Eğitim Bakanlıkları tarafından yürütülen en stratejik ve en geniş kapsamlı projedir.

Projeye ülkemiz adına Bakanlığımız, 26 Nisan 2010 tarihli iTEC Yönetim Kurulu Kararı ile kabul edilmiş olup 14/02/2012 tarih ve 2792 sayılı Bakan Onayı ile birimimizce yürütülmesi devam etmektedir. Proje, geleceğin sınıfı için ortaklaşa iddialı senaryolar geliştirmek üzere politika yapıcıları, araştırmacıları, teknoloji tedarikçilerini ve yenilikçi öğretmenleri bir araya getiren bir fikirler laboratuvarı olarak hareket eder. Bu senaryoları yeni ortaya çıkan BİT ile, Avrupa’dan katılan büyük ölçekli pilot okullarda, test eder ve doğrular. Hem ulusal hem de Avrupa düzeyinde eğitim reformu süreçlerini etkiler. Politika yapıcılara öneriler üretir ve iTEC senaryolarının büyük ölçekte benimsenmesini sağlar. Her fazda aşağıdaki süreç izlenir:
1.Eğitim senaryoları üretimi
2.Prototip araçlar ve kaynaklar ile Öğrenme Hikâyeleri ve Öğrenme Aktiviteleri üretmek için katılımcı tasarım çalışmaları ve ön-pilotlama
3.Beş fazın her birinde dörder aylık süre boyunca öğretmenler ile pilot uygulama
4.Değerlendirme

Linkler
Her fazda birkaç öğrenme hikayesi üretilmektedir. Pilot uygulamada bunlardan biri öğretmen tarafından seçilerek dersin müfredat konularından birini öğretirken öğrencilerine uygulatılmaktadır. Bunun için bir ders planı hazırlanıp uygulanmaktadır. Yapılan çalışmanın görünürlüğünü sağlamak için ekteki “iTEC Öğretmen Hikayesi” adlı form öğretmen tarafından doldurup gönderilmektedir.

 

iTEC-Öğretmen Hikayeleri için tıklayınız. 

Proje Sununu için tıklayınız.

iTEC Projesi 4. Faz Geniş ölçekli Pilot Uyglaması Resmi Yazısı için tıklayınız.

“4. Faz Öğrenem Hikayeleri ve Aktiviteleri” için tıklayınız.

iTECH 1. ve 2. Faz Çalışmaları için tıklayınız.

iTEC 3. Faz Çalışmaları için tıklayınız.

iTEC 4. Faz çalışmları için tıklayınız.

 iTEC Teknolojileri ve Öğrenme Aktivitelerinin kullanıldığı pilot uygulamada yer almak isteyen öğretmenler

[email protected][email protected] adreslerinden iletişime geçebilirler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin