İSTANBULLU KENDİ ELEKTRİĞİNİ ÜRETİYOR

İLKÖĞRETİM ÖĞRENCİLERİNE YÖNELİK MATEMATİK VE FEN BİLİMLERİ PROJE YARIŞMASI
Bu Benim Eserim Proje Yarışması

İLİ:İSTANBUL / BEŞİKTAŞ

OKUL ADI: Özel İstanbul İlköğretim Okulu

HAZIRLAYAN ÖĞRENCİ: Eren Diniz –  Aras Hiçyılmaz

DANIŞMAN ÖĞRETMEN: Naciye Dinçsoy Bayram

PROJE AMACI:
TOPLU TAŞIMALARDA YOLCU GEÇİŞ TURNİKELERİNDEN GEÇİŞTE OLUŞAN HARAKET ENERJİSİNİ ELEKTRİĞE DÖNÜŞTÜREREK KULLANMAK.

PROJE HEDEFİ:
YENİLENEBİLİR ENERJİ KAYNAKLARI GELECEĞİN EN ÖNEMLİ VE EN TEMİZ ENERJİ KAYNAKLARIDIR.BİZ DE HER GÜN BİNLERCE KİŞİNİN GEÇTİĞİ TOPLU TAŞIMA TURNİKELERİNDEKİ HAREKET ENERJİSİNDEN ELEKTRİK ÜRETEREK METRO İSTASYONLARININ VE REKLAM PANOLARININ AYDINLATILABİLECEĞİNİ, YÜRÜYEN MERDİVENLERİN ENERJİSİNİN BU ÜRETİLEN ELEKTRİKTEN SAĞLANABİLECEĞİNİ DÜŞÜNDÜK.

PROJE ÖZETİ:
BU PROJEDE AMACIMIZ: TOPLU TAŞIMADA KULLANILAN YOLCU GEÇİŞ TURNİKELERİNDEKİ HAREKET ENERJİSİNİ ELEKTRİK ENERJİSİNE DÖNÜŞTÜREREK METRO ,TRAMVAY, DENİZ OTOBÜSÜ GİBİ İSTASYONLARIN AYDINLATMA , REKLAM PANOLARI , YÜRÜYEN MERDİVEN VE SES SİSTEMLERİNDE BU YENİLENEBİLİR ENERJİ KAYNAĞINI KULLANARAK ÇEVREYE ZARAR VERMEDEN ENERJİ ÜRETİLEBİLECEĞİNİ GÖSTEREBİLMEK. YAPTIĞIMIZ MODEL ÜZERİNDE BU ENERJİ DÖNÜŞÜMÜNÜ GÖSTEREREK YENİLENEBİLİR ENERJİ KAYNAKLARININ KULLANIMINA DİKKAT ÇEKMEYİ AMAÇLADIK.

GERÇEKLEŞTİRİLEN FAALİYETLER:
İSTANBULDA TRAFİK SIKIŞIKLIĞI DÜŞÜNÜLDÜĞÜNDE TOPLU TAŞIMANIN ÖNEMİ GÜN GEÇTİKÇE ARTMAKTADIR.İSTANBUL ULAŞIM SAN VE TİC. A.Ş. VERİLERİNDEN YARARLANARAK, RAYLI SİSTEMLERDE: AKSARAY -HAVAALANI METRO: 240.000 YOLCU/ GÜN TAKSİM -4 . LEVENT METRO: 190.000 YOLCU/ GÜN ZEYTİNBURNU – KABATAŞ TRAMVAY: 240.000 YOLCU/ GÜN GÜNGÖREN – BAĞCILAR TRAMVAY: 40.000 YOLCU/ GÜN KADIKÖY- MODA TRAMVAY: 2.000 YOLCU/ GÜN EDİRNEKAPI-SULTANÇİFTLİĞİ TRAMVAY: 45.000 YOLCU/ GÜN TAKSİM – KABATAŞ FİNÜKÜLER: 40.000 YOLCU/ GÜN DENİZ OTOBÜSLERİYLE İSE: 265.000 YOLCU/GÜN OLDUĞU BİLGİSİNE ULAŞTIK. AKBİL TURNİKELERİNDEN GİRİŞ VE ÇIKIŞLARDA OLMAK ÜZERE İKİ KEZ KULLANILDIĞI DÜŞÜNÜLÜRSE GÜNDE (240.000+190.000+240.000+40.000+2.000+45.000+40.000+265.000). 2= 1.062.000 . 2 = 2.124.000 KEZ TURNİKELERİN DÖNMESİ ANLAMINA GELİYORDU. HAREKET ENERJİSİYLE ŞARJ EDİLEBİLEN PİLLER KULLANILARAK ELEKTRİK ENERJİSİ ELDE EDEBİLMEYİ PLANLADIK. ELDE EDİLEN BU ENERJİNİN METRO İSTASYONLARINNIN AYDINLATILMASINDA, REKLAM PANOLARINDA, YÜRÜYEN MERDİVENLERDE VE SES SİSTEMLERİNDE KULLANILABİLECEĞİNİ DÜŞÜNDÜK. BU ENERJİ DÖNÜŞÜMÜNÜ GÖSTEREBİLECEĞİMİZ BİR MODEL HAZIRLADIK. YOLCU GEÇİŞ TURNİKELERİNİ GÖSTEREN BİR MAKET YAPTIK.TURNİKELERİN İÇERİSİNE TURNİKENİN HER DÖNÜŞÜYLE ŞARJ OLAN DİNAMO VE ŞAJLI PİL YERLEŞTİRDİK. PİLİ DE LED LAMBALARA BAĞLAYARAK PROJE PANOMUZUN AYDINLATMASINDA KULLANDIK. SONUÇ TA TURNİKELERİN HER DÖNÜŞÜNDE PİLİN ŞARJ OLDUĞUNU DA GÖSTEREN BİR LAMBA EKLEYEREK YOLCULARIN HER GEÇİŞİNDE OLUŞAN MEVCUT HAREKET ENERJİSİNİN KULLANILABİLİR BİR ENERJİYE DÖNÜŞÜMÜNÜ GÖSTERMİŞ OLDUK.

İLKÖĞRETİM ÖĞRENCİLERİNE YÖNELİK MATEMATİK VE FEN BİLİMLERİ PROJE YARIŞMASI
Bu Benim Eserim Proje Yarışması
Proje Yarışması
Bu Benim Eserim
Fen ve Teknoloji Projesi
Matematik Projesi