İstanbul Okullararası Kros Yarışmaları

İstanbul Okullararası Kros Yarışmaları

OKULLARARASI KROS YARIŞMALARI  PROGRAMI

 

1- YAŞ GRUPLARI;

a)Minikler Kategorisinde  (Kız-Erkek); İlköğretim Kurumlarında öğrenim gören küçük yaştaki öğrencilerde  yarışmalara katılacaklardır. Müsabakalar mahallinde şenlik niteliğinde organizasyonlar yapılabilecek fakat bunların Türkiye  Şampiyonası yapılmayacaktır

 

Küçükler Katagorisinde (Kız-Erkek); İlköğretim Kurumlarında öğrenim gören 1999-2000-2001doğumlu öğrenciler yarışmalara katılacaktır.

Küçükler kategorisinde (Kız-Erkek) düzenlenen yarışmalarda; yer alan sporcu öğrencilerden bazılarının yaşlarının fiziki görünüm olarak Nüfus Cüzdanlarında yazılı olandan daha büyük olduğu gözlenmektedir. Fiziki görünüm olarak emsallerinin çok üstünde gösteren bu sporcuların diğer normal görünümlü sporcularla birlikte yarıştırılması eşitsizlik yaratmakta, sakatlanmalara ve diğer bazı olumsuz sonuçların doğmasına sebep olmaktadır.

Mahalli, grup ve Türkiye birinciliği yarışmalarında bu durumda olan öğrenciler için belgelendirmeleri gereken ana yaşını belirten kemik testi raporu veya Hastane doğum raporu olsa bile tertip komitelerince durumları yarışma öncesi yapılacak incelemede emsallerinden büyük gösteren sporcu öğrenciler ana yaşını tutsa da yarışmalara alınmayacaktır.

Tertip komitesinin kararları kesindir, herhangi bir makama itiraz ve şikayette bulunulmayacaktır.

Grup Tertip Komitelerince fiziki görünümleri nedeniyle yarıştırılmayan sporcuların isimleri Bakanlığa gönderilecek olan yarışma raporunda belirtilecektir.

b) İlköğretim Okulları Yıldızlar Kategorisi:1997-1998doğumlu öğrenciler

c) Liseler  Gençler Kategorisi: 1993-1994-1995-1996-1997 doğumlu öğrenciler katılacaktır.

2- YARIŞMA TARİH VE SAATLERİ: Okullar programda belirtilen yarışma saatlerinden (1) bir saat önce Yarışma Parkuru’nda hazır olacaklardır.

         YER:Üsküdar Koşuyolu Validebağ Şevkat Aktalay Kros Parkuru            

 

Anadolu Yakası Elemeleri                                 Avrupa Yakası Elemeleri

 

Yarışma Tarihi:17 Ocak 2011                     Yarışma Tarihi:18 Ocak 2011

 

MİNİKLER      Saat  11.00                                   MİNİKLER   : Saat  11.00

KÜÇÜKLER   Saat  11.30                                   KÜÇÜKLER: Saat  11.30

YILDIZLAR    Saat   12.30                                   YILDIZLAR  : Saat  12.30

GENÇLER     Saat  13.30                                    GENÇLER  : Saat  13.30

 

 

 

 

 

FİNAL YARIŞMALARI :

YER : Üsküdar Koşuyolu Validebağ Şevket Aktalay Kros Parkuru

Yarışma Tarihi: 21 Ocak  2011

 

MİNİKLER   : Saat  11.00

KÜÇÜKLER: Saat  11.30

YILDIZLAR : Saat  12.30

GENÇLER  : Saat  13.30

       NOT: Katılım sayılarına göre ,katılımın az olduğu durumda final yarışı aynı gün yapılabilir.Finallere Elemelerden kaç takım katılacağına  ,teknik komite tarafından yarışma öncesi takım sayılarına bakılarak karar verilecektir.

3- YARIŞMA MESAFELERİ:

a) Minik Kız      :  600 m   Minik Erkekler : 800 m.    (Sporcu sayısı: 4

b) Küçük Kızlar:1200 m.  Küçük Erkekler: 1500 m. (Sporcu sayısı: 4

c) Yıldız Kızlar  :2000 m. Yıldız Erkekler: 3000 m.   (     ”’          ”     : 5

d) Genç Kızlar  :3000 m.  Genç Erkekler: 5000 m.  (     ”’         ”’     : 6

 

      4- Yarışmalara başvuruda bulunan takım oluşturamayan okullar, 1 ferdi sporcu yarıştırabilirler, takımları olan okulların ferdi sporcu yarıştırma hakkı yoktur.   

a)Minik ve Küçüklerde; ilk üç atletin derecesi dikkate alınacak, puanların eşitliği halinde üçüncü atleti önde bitiren takıma öncelik tanınacaktır. (Takımlar en fazla 4 sporcu ile katılabilir)

b) Yıldızlar ve Gençlerde; ilk dört atletin derecesi esas alınacak, puanların eşitliği halinde dördüncü atleti önde bitiren takıma öncelik tanınır.

Takımlar en fazla (yıldız 5)- (Genç 6) sporcu ile katılabilir. Takımı olmayan okullar ferdiolarak küçük (2), yıldız ve genç (3) sporcu ile yarışmalara katılabileceklerdir.

5-Takım listeleri; okulun antetli kağıdına yazılıp, yarışmalara Okul Müdürlüğü’nün onayı ile katılacaktır. Onaysız listeler yarışmaya alınmayacaktır.

 

6- Küçükler, Yıldızlar  ve  Gençler kategorilerinde, grup yarışmalarında ferdi olarak

birinci olan sporcu öğrenciler   görevlendirilecek  bir  idareci veya çalıştırıcı sorumlulu-

ğunda  Türkiye  Birinciliği  yarışmalarına  katılabileceklerdir.

 

       7- Okullar yarışmaya gelirken:

a)-Resmi yazı onaylı takım listesini,

b)-Öğrenci sporcu lisanslarını,

c)-İlçelerinden aldıkları göğüs numaralarını,

d)-Yarışma başvuru formunu doldurarak, (www.istanbulatletizm.com sayfasından

başvuru formu indirilebilir). Teknik toplantıda vermek üzere yanlarında

bulunduracaklar.

8- Müsabakalarda itiraz bedeli 150.00 TL.’dir. İtirazları; İl Temsilcisine veya  Yarışmanın Başhakemine gerekçeleri açıklanarak yapılacaktır. 150.00 TL. tutanakla teslim edilecektir

9-Göğüs numarası olmayan sporcular yarıştırılmayacaktır. Okullar bağlı bulundukları İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nden almış oldukları yeni numara ve renklerle yarışmaya katılacaklardır. Ancak yeni oluşturulan ilçelerde lig heyetleri acilen ayrıldıkları ilçelerdeki gibi yeni göğüs numarası sistemini oluşturacaklardır.

10- Bu talimatta belirtilen hususlardan Tertip Komitesi sorumludur. Belirtilmeyen konularda ise I.A.A.F kuralları geçerlidir.

11- Spor tesislerinde yapılan spor müsabakalarına katılan sporcu öğrencilerin başlarında bir idareci, bir beden eğitimi öğretmeni görevlendirilecek ve müsabaka süresince, müsabaka yerine gidiş ve dönüşlerde sporcu öğrencilerin başlarından ayrılmayacaklardır. Sporcu öğrencilerimizin spora yakışır, centilmence spor müsabakalarına katılımları sağlanacak herhangi bir olaya sebebiyet verilmesi önlenecektir.

12- İl Okul Sporları Organizasyonu Tertip Komitesi tarafından düzenlenecek olan kros yarışmalarında sporcular illerinin trafik numaralarının sonuna 0,1,2,3,4, rakamlarını yazarak formalarının göğsüne takacaklardır.

a) Numaralar yarışmaya hak kazanan takımlar tarafından temin edilecektir.                    b) Numaralar beyaz bez veya astar üzerine yazdırılacaktır.

c) Numaraların renkleri kızlarda KIRMIZI, erkeklerde MAVİ olacaktır.

d) Numara yazılacak bezin ebadı 27 x 19 cm’den büyük 25 x 18 cm’ den küçük olmayacaktır.

e) Numaralara yazılan bezler sporcuların formalarının göğsüne çengelli iğne ile takılacaktır.

f) Yarışmalara bir ilden birden fazla takım katıldığında, İl birincisi olan takımın numaralarının önüne (A), ikinci olan takımın (B), üçüncü olan takımın (C), dördüncü olan takımın (D), beşinci olan takımın (E) harfleri yazılacaktır. Ferdi sporcular formalarının önüne (F) harfi yazılacaktır.

ÖRNEK :

İstanbul    1.Takım (A60-A61-A62-A63-A64-A65)

İstanbul    2.Takım (B60-B61-B62-B63-B64-B65)

İstanbul    5.Takım (E60-E61-E62-E63-E64-E65)

İstanbul’dan bir ferdi (F-60)

İstanbul’dan iki ferdi (F-60),(F-61) gibi göğüs numarası ile yarışmalara katılacaktır.

13-Yarışmaya katılacak tüm sporculardan lisans zorunluluğu aranacak lisansı olmayanlar yarışmaya alınmayacaklardır.

14-Yarışma katılım formları www.istanbulatletizm.com adresinde yayınlanacaktır. Yarışmaya katılacak takımlar katılım formunu kategorilerine göre dolduracak ve kroskayıt@hotmail.com adresine 15 Ocak 2011 saat:20.00’a kadar bütün bilgileri eksiksiz yazılmış olarak göndereceklerdir.