İstanbul Liseler Arası Maket Uçak Yarışması

İGA – İstanbul Yeni Havalimanı’nın ana sponsorluğunda İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ)’nün desteği ile İstanbul’da her yaştan lise öğrencisinin katılabileceği İGA – İstanbul Liselararası Maket Uçak Yarışması’nın genel olarak amacı; öğrenciler nezdinde İstanbul Yeni Havalimanı Projesi ve havacılık sektörüne ilişkin farkındalığın arttırılmasıdır. Yarışmanın özel amacı ise İstanbul’da yaşayan lise öğrencilerinin İstanbul Yeni Havalimanı ile önemi artacak havacılık sektörüne ilgilerini artırarak bu sektörde yetişmiş ve kaliteli işgücüne katkı sağlamaktır. Yarışmaya İstanbul genelindeki tüm resmi ve özel okul öğrencileri katılabilecektir.

Lise öğrencilerinin gerek öğrenim hayatları boyunca, gerekse bu tür programlarda öğrendikleri bilgileri gerçek hayatta uygulayarak sonuçlarını görebilmeleri ve farklılıkları değerlendirebilmeleri ilerleyen yaşamlarında başarılı olabilmeleri için oldukça önemlidir. “İGA – İstanbul Liselerarası Maket Uçak Eğitimi ve Yarışması”nda lise öğrencileri, elektrik motorlu insansız hava aracı eğitimi ile birlikte, belirlenen kuralları yerine getirerek uçağın tasarımını ve üretimini yaptıktan sonra uçuracaklardır. Böylece öğrencilere eğitim ile edindikleri kazanımları pratiğe dönüştürme fırsatı verilecektir. İGA – İstanbul Yeni Havalimanı’nın ana sponsorluğu ve İstanbul İl Müdürlüğü ve İstanbul Teknik Üniversitesi işbirliği ile Nisan – Mayıs – Haziran aylarında İTÜ Ayazağa Kampüsü’nde gerçekleştirilecek olan etkinlik, eğitim ve uygulamanın iç içe geçtiği bir program olarak tasarlanmıştır.

Eğitimler temel olarak bir insansız hava aracının görev gereksinimlerinin belirlenmesi aşamasından itibaren izlenilen tüm sürecin bir benzetimi olarak verilecektir. İnsansız hava araçları konusunda uzman olan İTÜ’lü öğretim üyeleri ve mühendisler tarafından verilecek teorik eğitimler, devamında grup çalışmaları ile desteklenecektir. Adım adım bir insansız hava aracının tasarlanacağı ve üretileceği bu program sonunda düzenlenecek olan yarışmada öğrenciler geliştirdikleri sistemleri gerçek hayatta görme şansı elde edecektir.

KATILIM KOŞULLARI

İstanbul’da eğitim gören lise öğrencisi olmak, Bölüm öğretmenlerinden alınmış 1 adet referans mektubu , Yarışmaya katılma sebebine ve maket uçak deneyimine ilişkin iki soruya 100 karakterlik iki niyet yazısı / kompozisyon.

ÖDÜLLER
Helikopterle İstanbul Yeni Havalimanı proje Sahası Gezisi.
İstanbul Yeni Havalimanı Projesi’nde Staj İmkanı.
Birinci Olan Takımdaki Öğrencilerin Her Birine Macbook Pro.
İkinci Olan Takımdaki Öğrencilerin Her Birine Macbook Air.
Üçüncü Olan Takımdaki Öğrencilerin Her Birine Ipad.

KOŞULLAR

Yarışmada her takımda 4 öğrenci olmak üzere toplam 5 takım oluşturulacaktır.
kapsamında kullanılacak olan sistemler (motor, batarya, ESC, Pervane vb) ve malzemeler (karbon tüp, köpük, balsa, yapıştırıcılar ve atölye malzemeleri) yarışmacılara organizasyon tarafından sağlanacaktır. Bu malzemelerin dışında malzeme kullanımına izin verilmeyecektir.
Yarışmanın son aşaması olan “Uçuş Görevi” sırasında uçuşu yapacak kişiler belli ise önceden isimlerinin bildirilmesi, pilotları yok ise de organizasyon ekibine kendilerine pilot sağlanması için bu durumu bildirmeleri gerekmektedir.
Raporun tamamen ekip tarafından hazırlanmış olması gerekmektedir. Dışarıdan bilgi girdisi sağlanabilir ancak rapor ekibin ürünü olmak zorundadır.
Raporda hazırlanan uçak ile yarışmaya katılım gösterilen uçağın aynı uçak olması gerekmektedir. Raporlar teslim edildikten sonra uçakta yapılacak değişiklikler kabul edilmeyecektir.
Uçakların uçuşları öncesinde teknik incelemeden geçecektir. Hava aracı kısıtları bölümünde verilen kısıtların dışına çıkan ve ve genel güvenlik kurallarını ihlal eden araçlara uçuş izni verilmeyecektir.
Yarışma için yapılacak araçlar tamamen etkinlik süresince üretilmelidir. Motor, pervane, servo, ESC, batarya gibi alt sistemler dışında sistemler (yük bırakma sistemi vb) yarışma öncesinde tasarlanabilir ancak yarışma öncesinde üretilip yarışma esnasında araca entegrasyonu yasaktır.
Yarışma ile ilgili detaylar yarışma öncesinde ve esnasında cevaplanacaktır.
Yarışmada her takım 1 görev için uçacaktır. Olası arızalardan ya da yeniden uçuş yapmak isteyen takımlara 3 şans daha tanınacaktır.
Ekipler birbirleri ile dostluk çerçevesinde rekabet edecektir. Aksi davranış gösteren takımlar uyarılmaksızın diskalifiye edilecektir.
Ekipler yazılı ve sözlü olarak organizasyon ekibi tarafından kendilerine verilen tüm kural, talimat ve uyarıları dikkate almak zorundadır.
Organizasyon ekibi kurallar ve detaylarda değişiklik yapma hakkını saklı tutar.

Yarışma Başvuru için tıklayınız