İstanbul Liseler Arası 4. İngilizce Dijital Hikaye Yarışması

Dijital Hikaye Yarışması
Dijital Hikaye Yarışması

Lise öğrencilerinin dijital hikaye üretme becerilerini öne çıkararak, İngilizce ve Bilgisayar Bilimi derslerinde edindikleri dil ve dijital becerilerini ve yaratıcılıklarını geliştirmeyi hedefleyen, Terakki Vakfı Özel Şişli Terakki Lisesi tarafından düzenlenen, “Terakki Vakfı Okulları Liseler Arası 4. İngilizce Dijital Hikaye Yarışması”nın bu seneki konusu “Pandemi Günlükleri” olarak belirlenmiştir.

Etkinlik Konusu
Terakki Vakfı Okulları ‘İstanbul 4. Liseler Arası İngilizce Dijital Hikaye Yarışması’nın konusu “Pandemi Günlükleri”dir. Öğrencilerin tüm dünyada yaşanan pandemi sürecinde, gündelik hayatın işleyişindeki farklılıkları anlatmaları beklenmektedir.

Etkinliğin Amacı
Yarışmanın amacı, lise öğrencilerinin dijital hikaye anlatma becerilerini öne çıkarmanın yanı sıra İngilizce ve Bilişim Teknolojilerindeki birikimlerini ve yaratıcılıklarını geliştirmelerine katkı sağlamaktadır.

Etkinlik Kapsamı ve Katılımcılar
Yarışma, jüri üyeleri ve yakınları dışında, İstanbul ilindeki tüm devlet ve özel okullar düzeyinde öğrenim gören lise öğrencilerine açıktır.

 

Genel Katılım Şartları
Yarışmaya jüri üyeleri ve yakınları dışında, İstanbul ilindeki devlet ve özel okullar düzeyinde öğrenim gören tüm lise öğrencileri katılabilir.
Dijital hikayenin süresi en az 2 dakika, en fazla 5 dakika ile sınırlıdır.
Hikayede konu “Pandemi Günlükleri’’dir; ancak Milli Eğitim ilkelerine ve genel ahlak kurallarına uymayan, şiddet içeren, siyasi ideolojilere, cinsel kimliklere veya inançlara yönelik rencide edici unsurlar barındıran filmler değerlendirmeye alınmayacaktır.
Yarışmaya her öğrenci sadece tek bir dijital hikaye ile katılabilir.
Yarışmadaki dijital hikayeler görüntü, metin, ses ve video görüntüleri içermelidir. (Hepsi aynı anda olmak zorunda değildir.)
Öğrenci, yarışmaya katıldıktan sonra hikayesini geri çekemez, yükleme tarihi sona erdikten sonra hikayesinde herhangi bir değişiklik yapamaz.
Başvuru için www.terakki.org.tr/digitalstory/ adresinde yer alan “Başvuru Formu” katılımcı öğrencilerin her biri için danışman öğretmenleri tarafından eksiksiz doldurulmalıdır, aksi halde başvurular dikkate alınmayacaktır.
Başvuru formu doldurulduktan sonra, danışman öğretmenin iletişim adresine (G-mail/ G-mail uzantılı bir e-mail adresi olmalıdır) e-mail yoluyla gelecek bağlantıya dijital hikaye ve hikaye senaryosu (Word belgesi halinde) danışman öğretmen tarafından yüklenmelidir.
Dijital Hikayeleri yükleme işlemi, 12 Mayıs 2021 Çarşamba günü saat 17.00’de sona erecektir. Bundan sonra hikaye üzerinde herhangi bir değişiklik yapılamaz.
Öğrenci, hikayesinde telif hakkı doğuran “senaryo” ve “müzik” eserleri kullanmış ise senarist ve besteci dijital hikayenin sonundaki jenerikle belirtilmeli. Aynı zamanda bu eserlerle ilgili teliflerin alınmış olması gerekmektedir. Konuyla ilgili tüm sorumluluklar öğrenciye aittir.
Yarışmaya katılan tüm öğrenciler ve danışman öğretmenler bu şartname hükümlerini kabul etmiş sayılırlar.

Eserlerin, Nereye ve Nasıl Gönderileceği?
Ön başvurular tamamlandıktan sonra öğrenci adına, terakki.k12.tr uzantılı Goodle Education hesabı kullanılarak açılmış olacak Google Drive klasörüne eser yüklenecektir. Hiçbir katılımcı bir başkasının eserini ve kişisel bilgilerini görmeyecektir.

Başvuru Başlama Tarihi 1 Mart 2021
Başvuru Bitiş Tarihi 26 Mart 2021