İstanbul Fotoğraf Yarışması

Konu, İstanbul’u İstanbul yapan değerlerin fotoğraflanması, fotoğrafçının öznel bakış açısı ile İstanbul’un hikayeleştirilmesidir. Yarışma için seçilen semtler aşağıda belirtilmiştir.

Sanat, tarih, sosyal yaşam ve kültürel değerlerin zenginliği, İstanbul’un her bir karesinin kendine has bir duygu yaratmasına neden olur. Keten Grup tarafından organize edilen bu yarışma, İstanbul’un güzelliklerinin görselleştirilmesi, şehri dinlerken şehrin yarattığı duyguların fotoğraf karelerine yansıtılması amacını gütmektedir.

YARIŞMA İÇİN SEÇİLEN SEMTLER

Yarışma için seçilen semtler: Nişantaşı, Bomonti, Kanlıca, Salacak, Çırağan, Cihangir’dir.

Yukarıda belirtilen semtler hem kültürel, hem sosyal, hem tarihi ve hem de doğası ile büyük bir zenginlik içermektedir.

Nişantaşı, Bomonti, Kanlıca, Salacak, Çırağan ve Cihangir’in farklı hikayeleri var. Bu hikayeleri biz de sizlerin objektifinden görmek istedik ve bu yüzden yarışmanın temasını Şehri Dinle olarak belirledik.

Yarışma Keten Grup tarafından düzenlenmektedir. Yarışma adayı fotoğraflar, her biri kendi alanında uzman jüri tarafından değerlendirilecektir.

Katılım Koşuları
Katılım ücretsizdir.

18 yaş ve üzeri katılımcılar yarışmaya katılabilir.

Yarışmaya seçici kurul, yarışma düzenleme kurulu üyeleri ve birinci derece yakınları dışında profesyonel ve amatör fotoğrafçılar katılabilir.

Fotoğrafların Nişantaşı, Bomonti, Kanlıca, Salacak, Çırağan, Cihangir’de çekilmiş olması gerekmektedir, seçilen bu semtler dışında kalan semtlerin yer alacağı eserler yarışmaya dahil edilmeyecektir.

Katılımcılar yukarıda belirtilen konu ve amaç çerçevesi içerisinde anlatım biçiminde özgürdür.

Yarışmaya gönderilecek fotoğrafların herhangi bir yarışmada derece (ödül ve sergileme) almamış olması gerekmektedir. Bu yarışmadan önce veya bu yarışmayla eş zamanda, anılan fotoğrafın diğer bir yarışmada derece almış olduğunun ortaya çıkması durumunda, anılan ödül iptal edilir ve verilmişse, ödül sahibinin ödülü iade etmesi gerekir. Bu iptal durumu, diğer ödül almış ve/veya alamamış yarışmacılara talep hakkı doğurmaz. Yarışma için eser gönderenler, eserlerin kendilerine ait olduğunu beyan ve taahhüt etmiş sayılır. Bu yarışma kapsamında Keten Grup, katılımcıların yarışma fotoğraflarıyla ilgili izin ve telif hakları konularında herhangi bir sorumluluk kabul etmez. Katılım şartlarına uymayan fotoğrafların ödülleri iptal edilecek ve yerine başka bir fotoğraf konmayacaktır.

Katılımcı, yarışmaya gönderdiği yapıtın tümüyle kendisine ait olduğunu ve tüm izinlerinin alındığını kabul, beyan ve taahhüt eder. Ödül alan katılımcılardan bu beyan ve kabulleri dışında hareket ettiği anlaşılanlardan elde ettikleri ödül, unvan ve her türlü kazanımları geri alınır.

Fotoğrafların yapısı değiştirilmemiş olmalıdır. Birden fazla fotoğrafın montajıyla oluşturulan fotoğraflar, fotoğrafın orijinalinde olmayan herhangi bir objenin eklendiği veya var olan objelerden herhangi birisinin çıkarıldığı fotoğraflar yarışmaya kabul edilmeyecektir.

Kesme (yeniden çerçeveleme/crop’lama), renk, kontrast, ışık düzeltmeleri gibi basit müdahaleler abartılmamak koşuluyla yapılabilir. Jürinin takdiri esastır. Jüri ileri düzeyde müdahale olduğuna karar verirse, bu durum kural ihlali sayılır.

Birden fazla fotoğrafın yan yana getirilip üretilmesiyle oluşturulan panoramik fotoğraflar yarışmaya dahil edilmeyecek olup, katılımcıların panoramik çalışmalarla yarışmaya katılmaması rica olunur.

Katılım şartlarına uymayan fotoğrafların ödülleri iptal edilecek ve yerine başka bir fotoğraf konulmayacaktır.
Düzenleyici kurum fotoğrafın üzerinde düzenleme yapılmamış orijinal halini katılımcıdan isteyebilir.

Yarışmaya fotoğraf göndererek katılan tüm eser sahipleri, yukarıda belirtilen yarışma koşullarına uymayı kabul etmiş sayılır. Bu koşullara uymayan katılımcıların eserleri değerlendirmeye alınmayacaktır.