İstanbul Blue Design Tasarım Yarışması

İstanbul Blue Design Tasarım Yarışması

Nasıl KatılırımMavi, İstanbul gecelerine en çok yakışan renk. İstanbul Blue Night ise, mavinin İstanbul ile bütünleştiği ve eğlenceyle özdeşleşen bir etkinlik. Bu  yarışmada, İstanbul’un dünyaca ünlü gece hayatının simgesine dönüşecek ürünlerin tasarımları bekleniyor.  24 Şubat günü tüm İstanbul ve İstanbul gece hayatının eğlence ile bütünleşeceği etkinlikte seçilen tasarımlar ödüllendirilecek.

Blue Night  etkinliği  eğlence ve gece hayatına iz bırakmak isteyenleri tasarım yarışmasına katılmaya davet ediyor.  İstanbul ve eğlence hayatını en iyi yansıtabilecek t-shirt, şapka ve çanta gibi ürünler katılımcılar tarafından tasarlanacaktır. Katılımcılar ayrıca yaratıcılıklarını yansıtabilecekleri ek ürünler ile başvuru yaparak farklarını gösterebileceklerdir. Yarışmaya katılacaklar yukarıda belirtilen ana ürünlerin üçünü de  tasarlayarak başvuru yapabileceklerdir. Ayrıca katılımcılar kendi diledikleri bir ürünü de ilave ederek başvuruda değerlendirmeye sunabilecekleridir.

16 Ocak 2012 itibariyle başlayacak olan “İstanbul Blue Design ” için başvuru 23 Ocak 2012 ve 5 Şubat 2012 tarihleri arasında internet sitesi aracılığı ile gerçekleştirilecektir. Yarışmaya amatör ve profesyonel tüm adaylar katılabilir.

Web sitesi üzerinden 23 Ocak 2012  ile 5 Şubat 2012 tarihleri arasında başvuru formu doldurularak  ve proje yüklemeleri ile tasarımlar iletilebilir.

Katılım Koşulları- T.C. Vatandaşı olan, en az lise veya dengi okul mezunu, 18 yaşını doldurmuş,

 – Yarışmaya amatör ve profesyonel tüm adaylar katılabilir.
– Yarışmaya bireysel başvurular kabul edilecektir.
– Daha önce bir yerde yayınlanmış projeler dikkate alınmayacaktır.
– Tasarım konularında belirtilen üç ürünü (T-shirt, şapka ve çanta)ayrı ayrı tasarlanacaktır. Ayrıca katılımcı kendi yaratıcılığını kullanarak belirtilen üç ürün dışında tek bir ürün ekstra ekleyerek gönderebilecektir.
– Yarışmaya katılan projelerin özgün olması, daha önce hiçbir yerde yayınlanmamış olması, başka bir yarışmada ödül almamış ve sergilenmemiş olması ön koşuldur. Aksi durumun tespiti halinde proje yarışmadan diskalifiye edilir. Ödül kazandıysa organizasyon tarafından ödülü geri alınır. Yarışmaya gönderilen projenin özgün olmaması, aksine bir iddia olması ve üçüncü kişilerin tasarım üzerinde bir hak iddia etmesi durumunda hukuki ve cezai sorumluluk yarışmacıya ait olacaktır.
– MEY İçki, dDf personeli ve yakınları  juri üyesi yakınları, bu proje için diğer süreçlerde hizmet veren  kurum ve kuruluşların çalışanları ile yakınları yarışmaya katılamazlar.
– Yarışma şartnamesine uygun olmayan projeler, juri değerlendirmesine sunulmayacaktır. Yarışmaya gönderilecek projeler, dini, milli, siyasi içerik taşıyamaz, cinselliği istismar edemez, ahlaka aykırı, hakaret, başkalarının haklarını ihlal eden içerik gönderilemez.
– MEY İçki gerekli görünen hallerde katılımcılardan başvuru sırasında verilen belgelerin asıllarını isteyebilecektir. Proje kapsamında alınacak projeler ve belgeler iade edilmeyecektir.
– Mey  İçki yarışmacıları aksi yazılı talep edilmediği halde katılımcılara ait bilgi ve resimleri projeyle birlikte duyurabilecek ve yayınlayabilecektir. Katılımcılar yarıştıkları projeleriyle ile ilgili bireysel duyuru yapamayacaktır.
Diğer Hususlar:
– Yarışma şartnamesi uygun olmayan eserler juri değerlendirmesi sunulmayacaktır.
– Ödül kazanan proje fikri hakkı proje sahibine, kullanım ve üretim hakkı MEY içkiye ait olacaktır. Katılımcı, eseri yarışmaya göndermekle, eserin hertürlü kullanım ve üretim hakkını bila bedel Mey İçki’ye devrettiğini, bu nedenle herhangi bir hak talep etmediğini beyan ve kabul eder.

Değerlendirme:
– Web sitesinde yer alan başvuru formu ile kayıt yapılacaktır. Projeler tamamlandıktan sonra tasarımlar web sitesine yüklenecektir.
– Öncelikli olarak başvurularda tasarım fikri değerlendirilecektir.
– Değerlendirmede aranan ise tasarım fikrinin  İstanbul gece ve eğlence hayatı  ile uyum göstermesidir.
– Seçilen ilk 10 tasarımcı komite tarafından tekrar yazılı olarak bilgilendirilecek gerekirse proje revizyonları istenilecektir.
– Gönderilen son projeler üzerinden juri nihai seçimini yapacaktır.
– Kazananlar İstanbul Blue Night 2012 kapsamında gerçekleştirilecek ödül töreni ile açıklanacaktır.
– Seçilen tasarımların üretici sponsor firmaları tarafından üretilmesi ve ürünlerde tasarımcının adının yazılması planlanmaktadır.

Yarışma Şartnamesi
– T.C. Vatandaşı olan, en az lise veya dengi okul mezunu, 18 yaşını doldurmuş,
– Yarışmaya amatör ve profesyonel tüm adaylar katılabilir.
– Yarışmaya bireysel başvurular kabul edilecektir.
– Yarışma sadece bireysel katılımcılara açıktır.
– Seçici kurul tarafından birincilik ödülüne uygun görülmeyen yarışmacı ödül sahibi olamayacaktır
Yarışmaya katılan her projede; özgünlük, daha önce başka bir yerde üretilmemiş olması, başka bir yarışmada ödül almaması, daha önce sergilenmemiş olması, gerekmektedir. Bunun aksi bir durumun tespiti halinde, proje yarışmadan diskalifiye edilir; ödül kazandıysa Mey İçki  tarafından ödülü geri alınır. Ayrıca, yarışmaya gönderilen eserin özgün bir çalışma olmaması, aksine bir iddia olması ve üçüncü kişilerin tasarım üzerinde hak iddia etmesi durumunda hukuki sorumluluk yarışmacıya ait olacaktır.

Başvuru Formu
En fazla 3 adet sunum görseli hazırlanmalıdır. Tüm görseller ve çizimlerin bilgisayar ortamında hazırlanması ve iletilmesi gerekmektedir. Pafta görselleri sisteme başvuru esnasında yüklenecektir. Projeler kesinlikle elden teslim alınmayacaktır.

Çizimler:
Projenin, en fazla 3 adet paftada anlatılması beklenmektedir (1024 x 768 pixel 72 dpi olarak Jpeg formatında hazırlanmış olmalıdır) Çizimlerin sol üst kısmına İstanbul Blue Design 2012 yazılmalıdır. Ayrıca başvurulan ürün kategorisi paftalar üzerinde ve proje açıklama raporlarında üretim için ön görülen malzeme ve ölçü detayları yer almalıdır.
Jüri Üyeleri
Arhan Kayar
Demet Müftüoğlu
Ece Sükan
Derin Sarıyer
 
ÖdüllerBirincilik ödülü olarak kazanan kişiye Milano Design Week seyahati verilecektir.
– Uçak bileti
– 2 gece konaklama
– Havaalanı transferleri