İSTANBUL AYDIN ÜNİVERSİTESİ ÇOCUK ÜNİVERSİTESİ KADIKÖY YERLEŞKESİ AÇILDI!

10 Şubat 2013 tarihinde Resmi gazete ilanı ile açılan İstanbul Aydın Üniversitesi Çocuk Eğitimi Uygulama ve Araştırma Merkezi ( Çocuk Üniversitesi) faaliyetlerine hız kesmeden devam ediyor. Şimdiye kadar Bilim şenliği, Yaz okulu, Kış okulu faaliyetleri, Aile Eğitimleri, Seminerler ve Öğretmen Eğitimleri gerçekleştiren Merkez, 1 Mart 2014’ten bu yana Kadıköy yerleşkesinde de eğitim-öğretime başlamış bulunuyor. Ailelerin yoğun isteği ve öğretmenlerin desteği ile Kadiköy’de de açılma kararı alan Merkez 1 Mart-31 Mayıs arasında 6 farklı atölye eğitimini Kadıköy’lü çocukların hizmetine sundu! Toplamda 12 hafta süren eğitimlerde Grafik Web Tasarımı, Zeka Oyunları, Elektrik-Elektronik , Astronomi,Eğlenceli Bilim ve Sinema Eğitimlerini yürüten merkez bu dönem 20 ‘’özel yetenekli’’ öğrenciye ulaştı. Grafik web Tasarımı dersinde öğrenciler kendi bloglarını açmayı öğrenirken;  bu esnada bilgi toplama, bilgiyi sınıflama ve detaylandırma becerilerini kazanarak, dijital vatantaş olmanın ilk adımlarını attı. İlgi alanlarında kendi bloglarını açarak, yayınladı. Zeka Oyunları dersinde çocuklarımız düşünme becerilerinin temel adımları olan ‘’Tanımlama, Yönerge alma, Yönerge Oluşturma, Benzerlik Farklılıkları Bulma, Sıralama, Çıkarımda bulunma, Mantıklı Soru Sorma, Sınıflama, Analoji oluşturma, Araştırma, Çözümleme, Değerlendirme ve Yaratma basamaklarını geliştirmeye yönelik olarak; bu basamaklara uygun sırada zeka oyunları ile düşünme becerilerini geliştirdi. Bu atölyede öğrenciler  Hoppers, Tangram, Rush Hour, Rubics’Race, Batik, Katamino, Kapla, Quridor  gibi zeka oyunlarını düşünme becerileri basamakları gözetilerek öğrenmiş ve oyunlara eklemeler yaparak, çıkarmalar yaparak, belli yapıları değiştirerek yeni oyunlar üretmişlerdir. Elektrik elektronik dersinde öğrencilerimiz öncelikle hayatımızda ve vücudumuzda elektriğin önemini kavradıktan sonra elektriğin iletimini sağlayan devre ve devrenin elemanlarını tanımış ve basit devre oluşturma; devrelerin günlük hayattaki fonksiyonel kullanımları, led yakma, kitap okuma lambası yapımı, lazerli anahtarlık yapımı, bozuk bir radio devresini düzenleme ve tamamen bir radio devresi oluşturma gibi faaliyetlerde bulunmuşlardır.

 

 

 

Astronomi dersinde Uzay ve gezegenlerin genel bilgisi verildikten sonra öğrenciler, özellikle Güneş, güneş patlamaları, güneş fırtınaları; Dünyamıza etkileri gibi konular üzerinde düşündürtülerek, Yer çekimi filminin izletilmesiyle Uzay’ın özellikleri hakkında bilgi sahibi olmuşlardır.  Eğlenceli Bilim Dersinde Fen’e ilişkin temel deneyler yaptırılarak, çocukların karışım, tepkime, basınç ve denge gibi kavramlar üzerinde daha fazla düşünmeleri ve deneylerle bu kavramlara ilişkin bilgilerin somutlaştırılması sağlanmıştır. Sinema dersinde senaryo yazarlığı ve sinema terminolojisine ilişkin eğitim alan öğrencilerimiz, öğrendiklerini uygulamış ve atölye sonunda kısa reklam filmlerini çekmişlerdir. Her atölye sonunda öğrencilerimizin farklı atölyelerdeki ilgi ve yeteneklerine ilişkin ailelere kazanım raporları verilerek; ailelerin de çocuklarını daha iyi tanımaları için fırsat sağlanmıştır.

İstanbul Aydın Üniversitesi Çocuk Üniversitesi bir yandan çocukları okullarda almadıkları farklı ders ve konularla tanıştırırken, bir yandan da onların düşünme becerilerini  ve yaratıcılıklarını geliştirmeyi kendisine hedef edinmiştir.  Bu sebeple Yaz döneminde de  Yaz Okullarıyla hem Kadıköy hem de Florya Yerleşkesinde eğitimlerine devam edecek olan Çocuk Üniversitesi 6-13 yaş çocuklarına hizmet veriyor olacaktır. Yaz Okullarını Florya Yerleşkesinde 30 Haziran-12 Temmuz; Kadıköy Yerleşkesinde 7 Temmuz-19 Temmuz şeklinde iki haftalık periyodlar halinde düzenleyecek olan Çocuk Üniversitesi Robotik, Yoga, Eğlenceli Bilim, Arkeoloji, Spor ve Grafik web Tasarım-Müzik (Seçmeli) dersleriyle öğrencilerini ağırlayacaktır. Ayrıntılı bilgi için cocukuniversitesi.aydin.edu.tr; facebook.com/IstAydCocukUni  ve twitter.com/IstanbulAydinCocukUniversitesi adreslerini inceleyebilir; 444 1 428/ 14001 -26801 nolu telefonları arayabilirsiniz.