Isparta TÜBİTAK 4007 Bilim Şenliği

Bilim Şenliği
TÜBİTAK 4007 Bilim Şenliği

Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi 2018 yılında kurulmuş, 43 yıllık tecrübesiyle eski ve 1 yıllık kuruluşuyla dinamik ve yeni bir üniversitedir. Türkiye’nin uygulamalı eğitime dayalı konsept üniversitesi olmakla beraber, uygulamalı eğitimde “Ortak Akıl” moddosundadır. Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Bilim Şenliği bilim kültürünün ve iletişiminin toplumun daha geniş kesimlerine yaygınlaştırılmasını, katılımcılara bilimsel bilginin ulaştırılmasını ve bilim – teknoloji arasındaki etkileşimin etkinlikler yoluyla kavratılmasını amaçlamaktadır. Üniversitemiz bünyesindeki birimlerce hazırlanmış “Gül Yağı ve Gül Suyunun Serüveni” ve “Lavanta Parfümü” gibi başlıklarla oluşturulmuş 30 adet bölgesel ve özgün etkinlik bu proje kapsamında gerçekleştirilecektir.

Önerilen etkinlikler 7’den 77’e herkesin ilgisini çekebilecek şekilde atölye çalışmaları, deneysel uygulamalar, etkileşimli uygulamalar, gözlem, yarışmalar, işbirlikli grup çalışmaları, saha çalışmaları, sergi ve gösteriler, söyleşi ve spor etkinlik türlerini içermektedir. Etkinlik bilimsel bilginin katılımcılara uygulamalı bilimler çerçevesinde sunulmasını amaçlamaktadır. Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Bilim Şenliği ile;

Bilim kültürünün yaygınlaşacağı,
Üniversite ile toplum arasında iletişimin artacağı,
Bilimsel bilginin katılımcılara ulaştırılacağı,
Bilimsel uygulamaların katılımcıların aktif katılımıyla gerçekleştirileceği,
Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi tanıtımının sağlanacağı,
Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi’nin paydaşları ile işbirliğinin artacağı düşünülmektedir.

Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Bilim Şenliğinde katılımcılara ziraat, orman, teknoloji, su ürünleri bilim alanlarından bölgesel projelerin yanı sıra “Tıbbi ve Aromatik Bitkilerin Çoğaltımı”, “Doğada Hayatta Kalma ve Kampçılık”, “Denizden Sofraya Gelen Lezzet” ve “Arduino Atölyesi” gibi etkinlikleri sunmayı hedeflemektedir. Etkinliklerin gerçekleştirilmesinde katılımcıların aktif rol almalarını sağlamak amacıyla, her etkinlikte farklı etkinlik türleri kullanılarak aktiviteler çeşitlendirilmiştir.

Bilime olan ilginin arttırılması amacıyla, Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Bilim Şenliği etkinlikleri 7’den 77’e herkesin ilgisini çekebilecek şekilde hazırlanmıştır.

20-23 Ekim 2021