IŞIKTAN ÇİZGİLER ÜZERİNDE YAZI YAZMAK

İLKÖĞRETİM ÖĞRENCİLERİNE YÖNELİK MATEMATİK VE FEN BİLİMLERİ PROJE YARIŞMASI
Bu Benim Eserim Proje Yarışması

İLİ:İSTANBUL / ESENLER

OKUL ADI: ÖZ-DE-BİR İlköğretim Okulu

HAZIRLAYAN ÖĞRENCİ: Ertuğrul Atasoy

DANIŞMAN ÖĞRETMEN: Mustafa Karabulut

PROJE AMACI:
Çizgisiz kâğıt üzerine çizgili kâğıt kullanmadan düz ve hizalı bir şekilde yazı yazılmasını sağlamak.

PROJE HEDEFİ:
YAZI YAZARKEN, ÇİZGİSİZ KAĞIDIN ALTINA ÇİZGİLİ KAĞIT YERLEŞTİRMEDEN DÜZ YAZMAYI SAĞLAYACAK MASA ÜSTÜ KULLANILABİLEN BİR MALZEME YAPMAK.

PROJE ÖZETİ:
Çizgisiz kağıt üzerine düz ve hizalı bir şekilde yazı yazmak amacıyla, 33 ×25×4cm ebatlarındaki bir kutu içine ampullerden oluşan devre koyuldu.Kutunun üst tahtası, ışığın kağıda çizgiler halinde ulaşabilmesi için sıralı olarak kesildi ve üzerine cam koyuldu.Böylece yazabileceğimiz yüzey oluşturuldu.Devredeki ampul yakıldığında çizgisiz kağıt üzerinde ışıktan çizgiler oluştu. Bu ışıktan çizgiler kullanılarak çizgisiz kâğıda düz ve hizalı bir yazı yazılması sağlandı.

GERÇEKLEŞTİRİLEN FAALİYETLER:
Problem: Çizgisiz kağıt üzerine yazı yazılması sırasında yazının hizasının ayarlanmasındaki zorluk. Yöntem ve Teknikler: 33 ×25×4cm ebatlarında, ince tahta parçaları kullanılarak bir kutu yapıldı. Kutunun üst kısmındaki düz tahta, ince ağızlı bir demir testeresi kullanılarak çizgili kâğıttaki çizgilerle aynı hizada, sıralı ince çizgiler oluşturacak şekilde kesildi. Pil, bağlantı kabloları, anahtar ve ampullerden oluşan basit bir elektrik devresi oluşturularak, hazırlanan kutu içine yerleştirildi. Elektrik devresini açıp kapamak için kullanılan anahtar kutunun yan kısmına sabitlendi. Kesilen tahta üzerine düz bir zemin oluşturmak için cam bir yüzey yerleştirildi.Yazı yazılacağı zaman kağıt, cam zemin üzerine yerleştirilir. Anahtar açılıp devredeki ampullerin ışık vermesi sağlanır. Oluşan ışık ince çizgiler şeklinde kesilmiş tahtadan süzülerek cama, camdan da kâğıda gelerek çizgisiz kâğıtta, ışıktan çizgiler oluşması sağlanır. Sonuçlar: Işıktan çizgiler oluşmuş çizgisiz kâğıt üzerine düz ve hizalı bir şekilde yazı yazmamızı sağlayan masa malzemesi yapıldı. Böylece çizgisiz kâğıt altına çizgili kâğıt yerleştirmeden düz ve hizalı bir şekilde yazı yazımı sağlandı. Proje maliyeti:20 TL Proje takvimi:1) 15Eylül-30 Kasım 2008:Elektrik devreleri hakkında araştırma yapılması,Kurulacak sistemde kullanılacak araç-gereçlerin tespiti ve malzemelerin temini.2) 1Aralık-23 Ocak: projenin hedefleri karşılayacak şekilde bitirilerek,ortaya çıkan eserin denenmesi Kaynakça:Kaynakça: http://www.obitet.gazi.edu.tr

İLKÖĞRETİM ÖĞRENCİLERİNE YÖNELİK MATEMATİK VE FEN BİLİMLERİ PROJE YARIŞMASI
Bu Benim Eserim Proje Yarışması
Proje Yarışması
Bu Benim Eserim
Fen ve Teknoloji Projesi
Matematik Projesi