İş Fikri Yarışması

Gazi’den Fikirleri Ödüllendiren Yarışma
İlk kez düzenlenen ‘İş Fikri Yarışması’ teknolojik ve yenilikçi bir iş fikri olan genç girişimcileri, bu iş fikirlerini hayata geçirmelerine yardımcı olacak mali desteği sağlamayı amaçlıyor

Yarışmada büyük ödülü kazananlara 80 bin, ikincilik ödülünü kazanlara 40 bin, üçüncülük ödülünü kazananlara ise 20 bin TL verilecek

Son başvuru tarihi 31 Mayıs 2013 olan yarışmayla ilgili detaylı bilgiye www.fikirdenicraata.com adresinden ulaşılabiliyor

Gazi Üniversitesi, Gazi Teknopark işbirliğiyle Halk Bankası’nın sponsorluğunda düzenlenecek olan ‘İş Fikri Yarışması’ bilgilendirme toplantısı 19 Mart tarihinde yapıldı. Gazi Üniversitesi Rektörlüğü Mimar Kemaleddin Salonu’nda gerçekleştirilen programın açış konuşmasını yapan Gazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Büyükberber “Bu tür girişimler daha önceden yapılsaydı, bugün başka noktalarda olurduk” dedi.

“İş birliği yarışması, bilim şenliği, teknoloji transfer ofisi , girişimcilik derslerinin konulması , teknoparkla ortak çalışmaların planlanması, sanayi işbirlikleri bunlar sonu olmayan bir macera gibi gözükebilir” diyerek konuşmasına devam eden Büyükberber, bu tür yarışmaları yapan üniversitelerin marka değeri olan üniversiteler olduğunu söyledi. Gazi Üniversitesi’nin bu marka değeri taşıyan üniversitelerden herhangi bir farkı olmadığının üzerinde duran Prof. Dr. Büyükberber, şu noktaya dikkat çekti: “Biz biraz daha büyüğüz ve yapımız hantal, ilgi alanımız tek değil. Sadece teknolojiyle ilgilenmiyoruz. Sanat, tıp, eğitim yönümüz var. Ama hiçbir tarafımızı ihmal edemeyiz. İki fakültemiz var biri Teknoloji, biri Mühendislik Fakültesi. Mühendislik Fakültemiz Türkiye’nin 3. kaliteli okulu. Burada yetişen arkadaşlarımızın kendisine güvenen, devletten iş beklemeyip iş, fikir, teknoloji üretecek insanlar olmasını istiyoruz.”

Süleyman Büyükberber, orijinal ürünlere imza atan insanlar olunması gerektiğini vurgulayarak, insanoğlunun yapamayacağı hiçbir şey olmadığını ifade etti. İnsanların önemli başarılara imza atması için ihtiyaç noktasının doğması gerektiğini anlatan Büyükberber, gerçekleştirilen yarışmayı bu açıdan bir fırsat olarak değerlendirdi. Rektör Süleyman Büyükberber, yarışmayı da gelenek hale getirmek istediklerine değinerek, teknolojinin olduğu her yerde Gazi Üniversitesi’nin bulunmak zorunda olduğunu kaydetti. Rektör Büyükberber yarışmaya sponsor olan Halk Bankası’na teşekkür ederek, konuşmasını noktaladı.

Gazi Üniversitesi Rektör Danışmanı Prof. Dr. H. Mehmet Şahin ise Gazi Üniversitesi’nin bu tür bir yarışmayı ilk defa gerçekleştirdiğine dikkati çekti. Yarışmanın ödül miktarı açısından, benzeri yarışmaları düzenleyen üniversitelerle yarışır durumda olduğunu kaydeden Şahin, gelecek yıllarda bu ödül miktarını arttıracaklarını söyledi. H. Mehmet Şahin, “Biz bu yarışmaya hazırlanırken 20-30 kişilik bir finalist öğrenci grubu belirleyeceğiz.Bu öğrencilere 40 saatlik eğitim verip, proje hazırlatacağız.Bu öğrencilerden yüzde 95 oranında başarı bekliyoruz” diye konuştu.

Prof. Dr. Şahin, öğretim üyeleri ve öğrencilere yönelik olarak Gazi Üniversitesi’nde sergi ve yarışmalardan oluşan bilim şenliği düzenleyeceklerini belirtti. Üniversite olarak Teknoloji Transfer Ofisi’ne müracaat ettiklerini dile getiren H. Mehmet Şahin, bu ofisin üniversite-sanayi iş birliği ile öğretim üyelerinin bilgilerinin ticarileştirilmesinde önemli bir katkı sağlayacağını ifade etti.

Gazi Teknopark Genel Müdürü Hanzade Sarıçicek’te bilgilendirme toplantısına katılan konuklara yarışmaya katılım şartları ve ödüller hakkında bilgi verdi. Program soru-cevap kısmı ile devam etti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin