Instagram Fotoğraf ve Video Yarışması

Video Yarışması
Video Yarışması

Instagram Fotoğraf ve Video Yarışması Şartnamesi 2017

Yarışmanın tarihleri ve konusu

Yarışma, 15 Haziran -30 Eylül 2017 tarihleri arasında, İzmir Ticaret Borsası Instagram sayfası https://instagram.com/izmirticaretborsasi/ üzerinden gerçekleştirilecektir.

Yarışmaya üzüm ve incir ürünlerinde üretim, hasat, kurutma ve işleme süreçlerine ilişkin fotoğraf ve videolarla katılım sağlanacaktır. Eserler;

1) Üzüm Fotoğraf

2) Üzüm Video

3) İncir Fotoğraf

4) İncir Video

olmak üzere 4 kategoride değerlendirmeye alınacaktır.

Katılım koşulları

Yarışmaya, 16 yaş ve üstü kişiler katılabilir.

Katılımcılar @izmirticaretborsasi Instagram hesabını takip etmek zorundadır.

Katılımcıların üzüm veya incir ürünlerini konu alan video veya fotoğrafı @izmirticaretborsasi etiketi ve #itbyarisma17 hashtagi ile Instagram hesabı üzerinden paylaşması gerekir.

Katılımcı, İzmir Ticaret Borsası’na, Instagram Direkt Mesaj (DM) bölümünden telefon ve e-mail bilgisini iletmelidir.

Katılımcıların, Instagram hesabına yükledikleri video veya fotoğrafları yarışma başlangıç tarihi itibari ile kendi Instagram hesabından yayınlaması gerekir. Daha önceden yayınlanmış eserler değerlendirilmeye alınmaz.

Katılımcıların, Instagram hesaplarında “Seçenekler” sekmesindeki hesap başlığı altında yer alan Gizli Hesap ayarı kapalı konumda olmalıdır. Gönderileri gizli olan kullanıcılar @izmirticaretborsasi etiketi ve #itbyarisma17 hashtagi kullanarak hesaplarından paylaşım yapsalar dahi, video ve fotoğrafları görünmeyeceği için yarışmaya katılmamış sayılırlar.

Keskinlik, kontrast, saturasyon gibi basit müdahalelerin dışında tamamen bilgisayar yazılımları ile oluşturulmuş veya olmayan bir nesne/objenin eklendiği/çıkartıldığı ve/veya kolaj halindeki fotoğraflar kabul edilmez.

Tamamen bilgisayar yazılımları ile oluşturulmuş veya olmayan bir nesne/objenin eklendiği/çıkartıldığı videolar kabul edilemez. Videonun orjinalliğini bozmadan, efekt ve filtre araçlarını kullanmadan video düzenleme programları kullanılabilir.

Yarışma boyunca, her katılımcı toplamda 6 adet video ve/veya fotoğraf göndererek yarışmaya katılabilir ancak bir kişi birden fazla ödül kazanamaz.

Katılımcılar, İzmir Ticaret Borsası talep ettiği takdirde video ve fotoğrafların orijinalini Borsa’ya ulaştırmayı kabul etmiş sayılır.

Diğer hususlar

İzmir Ticaret Borsası, bilgisayar teknolojilerini kullanarak hile yapıldığı ya da haksız yollardan ödül kazanıldığını tespit etmesi durumunda, ilgili yarışmacının kazandığı ödülü hiçbir uyarı yapmaksızın iptal etme hakkını saklı tutar. (Yeni madde)

Katılımcı, eserin İzmir Ticaret Borsası’nın sosyal medya üzerinde kullandığı (facebook, instagram, twitter ve benzeri) hesaplarının tamamı veya bir kısmında, İzmir Ticaret Borsası tarafından tek taraflı olarak belirlenecek her türlü mecrada kullanılmasına muvafakat ettiğini peşinen kabul, beyan ve taahhüt eder. Katılımcı, bu tür kullanımlar için herhangi bir telif ücreti veya başkaca bir hak talebinde bulunamaz.

Katılımcılar, Instagram’a @izmirticaretborsasi etiketi ve #itbyarisma17 hashtagi kullanarak paylaştıkları video ve fotoğrafların tümüyle kendisine ait olduğunu ve gerekli tüm izinlerin alındığını kabul, beyan ve taahhüt eder. Şöyle ki; katılımcı, üçüncü şahısların yarışmaya katılan eser üzerinde herhangi bir hakkı olmadığını, üçüncü kişilerden gelebilecek her türlü talebin doğrudan muhatabı olduğunu ve üçüncü kişilere karşı sorumlu olduğunu/olacağını; İzmir Ticaret Borsası’nın bu sebeple herhangi bir sorumluluk altında kalması, herhangi bir ödeme yapmak zorunda kalması, Eser’i kullanması sebebiyle herhangi bir şekilde zarara uğraması durumunda, İzmir Ticaret Borsası’nın tüm zararını derhal, nakden ve defaten tazmin edeceğini işbu şartnameyi okuyup kabul ederek yarışmaya katılmak suretiyle gayrikabili rücu kabul, beyan ve taahhüt eder. Bu konuda oluşabilecek anlaşmazlıklarda İzmir Ticaret Borsası sorumlu tutulamaz.

Yarışmaya katılan eserlerin üçüncü kişilerin fikri mülkiyet haklarını ihlal etmemesi, kamu düzenini bozucu, zararlı ve kötü alışkanlıkları özendirici, genel ahlak ve adaba aykırı olmaması, suç teşkil etmemesi, herhangi bir şekilde üçüncü kişilerin reklamı amacını taşımaması gerekir. Bu konudaki her türlü hukuki ve cezai sorumluluk katılımcılara aittir.

İzmir Ticaret Borsası, yarışmaya gönderilen eserlerin içeriği ile ilgili hiçbir sorumluluk kabul etmez.

Kazanılan ödül devredilemez ve değiştirilemez.

Yarışmaya Seçici Kurul, İzmir Ticaret Borsası Meclis ve Yönetim Kurulu üyeleri, çalışanları ile birinci derece yakınları katılamaz, katılsalar dahi ödül için hiçbir hak iddia edemezler.

İzmir Ticaret Borsası; yarışma ödüllerini, tarihini, yarışma kapsamını, yarışma kurgu ve yapısını önceden haber vermeksizin değiştirme hakkını saklı tutar.

Bu yarışmanın Instagram platformu ile direkt bir ilgilisi bulunmamaktadır. Ancak Instagram’ın yapacağı değişiklikler ve düzenlemeler yarışmanın seyrini değiştirebilir. Bununla birlikte Instagram platformuna erişim ve platformun kullanımında herhangi bir nedenden yaşanabilecek her türlü problem ve zarardan İzmir Ticaret Borsası sorumlu tutulamaz.

Yarışmaya katılan herkes yukarıda geçen tüm yarışma şartlarını ve Seçici Kurul kararlarını kabul etmiş sayılır.

Seçim Kriterleri

Eserlerin Instagram’daki beğeni sayısı, alınacak puana yüzde 20 oranında etki edecektir.

Fotoğraflarda; estetik, kadrajın çerçevesi, kadraj içeresindeki ufuk çizgisinin yerleşimi, bakış açısı, ton değerleri, altın oran, renkler arası uyum ve zıtlıklar, konunun dengesi, perspektif zamanlama, içerik unsurları, videolarda ek olarak kurgu değerlendirilecek ve alınacak puana yüzde 80 oranında etki edecektir.

Kurum ve seçici kurul, herhangi bir başvurunun kurallara aykırı olduğunun tespit edilmesi durumunda eser sahibine bilgi vermeksizin başvuruyu geri çevirme ya da değerlendirme harici tutma yetkisine sahiptir.

Jürinin ilan edilen kategorilerde değerlendirme yapabilmesi için, o kategori için en az 10 başvuru olması gerekmektedir.

Sonuçların Açıklanması

Ödül alan katılımcılar İzmir Ticaret Borsası www.itb.org.tr adresli internet sayfası ve sosyal medya hesaplarından ilan edilecektir. Ödül alan ve eserleri sergilenmeye değer görülen katılımcılara İnstagram profilleri üzerinden de doğrudan mesaj yoluyla ayrıca ulaşılacaktır.

Yarışmada ödül kazandığı açıklanan katılımcıların, açıklama tarihinden itibaren bir hafta içinde kendilerine iletilen Direkt Mesaja geri dönüş yapmaları gerekmektedir. Aksi takdirde ödül, puan sıralamasında kendi eserinden sonra gelen esere verilecektir.

Seçici Kurul:

Ercan Korkmaz İTB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı

Dr. Tayfur Akın İTB Yönetim Kurulu Üyesi

İlhan Zincircioğlu İTB Yönetim Kurulu Üyesi

Doç. Dr. Gökhan Birinci 9 Eylül Üniversitesi GSF Fotoğrafçılık Bölümü Öğretim Üyesi

Yrd.Doç.Dr. Ahmet İmançer Ege Ün. İletişim Fakültesi İletim Fakültesi Öğretim Üyesi

Doç.Dr. Özlem Aşman Alikılıç Yaşar Ün. İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi

Misket Dikmen İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı

Kadir Kemaloğlu Foto Muhabirleri İzmir Şubesi Başkanı

Lütfü Dağtaş İFOD Yönetim Kurulu Başkanı

Yarışma Takvimi

Yarışma Başlangıç Tarihi : 15 Haziran 2017

Yarışma Sonlanma Tarihi : 30 Eylül 2017

Jüri Toplantısı : Kesin tarih daha sonra açıklanacaktır.

Sonuçların duyurulması : Jüri toplantısının Ertesi Günü

Ödül Töreni : Kesin tarih daha sonra açıklanacaktır.

Ödül Kategorileri:

1) Üzüm Fotoğraf

2)Üzüm Video

3) İncir Fotoğraf

4) İncir Video

Kategorilerin her biri için verilecek ödül miktarları:

Birincilik Ödülü 4.000 TL

İkincilik Ödülü 2.000 TL

Üçüncülük Ödülü 1.000 TL

İletişim:

Adres İzmir Ticaret Borsası Gazi Bulv. N:2 Konak İZMİR

Telefon 0 232 425 13 70

E-posta [email protected]

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin