İNSANIN DOĞA İLE MUHTEŞEM DANSI

19. Ulusal Fotoğraf Yarışması: “Orman ve İnsan”

Yaşayan orman, Geleneksel Türkiye Fotoğraf Yarışması ile fotoğraf karelerine aksettiriliyor.

Yeni Yüksektepe Kültür Derneği, 19. Fotoğraf yarışmasının konusunu,
“Orman ve İnsan” olarak belirledi.

Gündeme genellikle yangınları, kaçak kesimleri veya bir başka insan yapımı projelere kurban edilirken gelen ormanlarımızın, değerini tekrardan hatırlatmak ve gelecek kuşaklara aktarmak amaçlı düzenlenen fotoğraf yarışması tüm amatör ve profesyonel katılımcılara açıktır. Bugün haberlerde ormanlarımızın yanarken görüntülendiğinde yaşanılan üzüntünün yerine, ormanların yaşam enerjisi, onunla yaşamaya dair renkleri farketmek hedeflenmiştir.

Ormanları, insan hayatında beşikten mezara kadar uzanan süreçte hep bizimle beraber olan, bizi sarıp sarmalayan değerlerimizin başında gelir. O sadece doğal hayatın barınağı değil, aynı zamanda insanlar için bir ev, bir aş, duyguların döküldüğü kağıt, fikirleri paylaşma imkanı veren kalem, bağrını tüm canlılara karşılıksız açan bir dost, tuvale yansıyan güzellik, içe çekilen huzur, gölgesinde uyunan bir ulu çınar, taze suyundan içilen şelale, balığı avlanan göl ya da nehir, tarihe kaynaklık eden bir yapı, mağara ve daha birçok değeri üzerinde taşıyan bir manzumedir.

Doğanın bu son derece asil örtüsünün gelecek kuşaklara taşınma kaygısı içinde olunduğu bu günlerde, sürece doğa ve insan uyumunu gösterecek farklı bakış açıları getirmesi planlanan bu fotoğraf yarışmasına son katılım tarihi 1 ocak 2013 Salı’dır.

SEÇİCİ KURUL
•Ozan Sağdıç (Devlet Fotoğraf Sanatçısı)
•Mehmet Arslan Güven (Hacettepe Ü. Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Görevlisi ve Fotoğraf Sanatçısı)
•Adnan Polat (Fotoğraf Sanatçısı)
•Abdullah Gündüz (Folklor Araştırmacısı)
•Uğur Kavas (Araştırmacı – Foto Muhabiri)
•Eray Kanımtürk (YYT Kültür Derneği Üyesi ve Fotoğraf Sanatçısı)
•Nazım Özdemir (YYT Yönetim Kurulu Üyesi)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin