İnsan İlişkilerinin Matematiği

Akıllılar dünyasının bir kıyısında, sisli bir dağ başına çöreklenmiş, dünyayı kendimce anlamlandırmaya çalışan bir deliyim.
Ayşe Şaşa, Delilik Ülkesinden Notlar

Merhaba Kıymetli Okuyucu
“Her şeyi bilen insan” ifadesi sana da çok tanıdık geldi mi? Canım Türkiye’mde bunlardan oldukça fazla var. Bulmak istediğinde başını çevir en yakınında görebileceğin türden hem de…

Herkesin farklı ilgi alanları vardır değil mi? Örneğin erkeklerin büyük bir bölümü arabalardan ve spordan anlar. Oysa her şeyi bilen bir erkek futbolun yanında makyaj malzemelerini de çok yakından tanır. Parfümleri kadınlardan, bilgisayar oyunlarını çocuklardan, eğitim sistemini öğretmenlerden daha iyi bilebilir de… İşte bu matematiksel dengeyi kuramayanlar seni ve davranışlarını genelleme yapar etiketi yapıştırırlar. Kendileri ile kıyaslama yapıp “ben olsam ……..” ile başlayan cümlelerle seni kendi dar kalıplarını sokmaya çalışırlar. (Oldukça trajikomik önceden gülerdim ancak bu türlerle muhatap oldukça matematiğini yaptım ve bu yazıyı yazmaya karar verdim)

Gelelim asıl konumuza 🙂 Gerçek şu ki öğrenciyken senin dahi (tabi bu varsayım ) sevmediğin matematik basit bir hesaplama işlemi değildir. Hayatta karşılaştığımız sorunların çözümü matematikten geçer. Kimimiz bunu bilinçli yaparken kimimiz bilinçsiz yapar. Kimimiz daha az kimimiz ise daha çok yapar. Neticede herkes öyle ya da böyle kendi hayatı ile ilgili veya çevresindeki insanlarla ilişki kurarken matematiğe dayalı yaptığı değerlendirmeleri kullanarak kararlar alır ve uygular.

İlişkilerinde matematik sen kabul etsen de etmesen de olacak. Sürekli sana ve hayatına birileri ve bir şeyler eklenirken, bazı şeyler de eksilecek. Bazı gerçekler tokat gibi yüzümüze çarparken, bunun sonucunda bölünmeler olacak ilişkilerimizde. Sonsuzdan gelip sonsuza gittiğimiz bir maceranın içinde değil miyiz zaten hepimiz…

Dünyayı döndüren şeydir, ilişkiler… Diğer insanların tepkilerini görmeden, yalnızca kendi zihinsel bilgi birikiminle ya da kendi deneyimlerinle frenlemek kolaydır kendini. Duygularını yönetmenin önemli olduğunu söylemek isterdim aslında ama hafif kalır gerçek hesaplamaların hissettirdikleri yanında. En son ne zaman (ki benim bugündü ve silinemeyenler listesine kaydettim) kızgın, yıpratıcı, sözünü esirgemeyen bir insanla yaptığın konuşmadan dolayı motive oldun ve gülmeye devam ettin? Hiç sanmıyorum.

İnsanın hayata dair en büyük üç gerçek isteği vardır ve bunları gerçekleştirmek için matematiği kullanır. Mutlu olmak, başarılı olmak ve beğenilmek. Bu muhteşem üçlüyü gerçekleştirebilmek için ister istemez birçok insanla (anne-baba, eş-dost, öğrenci- veli, arkadaş- meslektaş, usta-çırak vsr. ) ilişki kurması gerekir. Ancak bu ilişkiler çok karmaşık ve çözümü zor görünüyor olabilir.(İlk matematiği öğrendiğinde rakamlar, rüyanda seni kovalamadı mı yoksa :)) Bir birey olarak topluma girdiğinde ve insanlarla iletişim kurduğunda da aynısı olabilir. (Rüyanda kovalamasalar da canını sıkacak davranışlar sergilemeleri muhtemel)

Şunu belirtmeliyim ki hiçbir ilişkinin yüzde yüz garantisi yoktur. Artıları ve eksileri değerlendirilen her türlü ilişki zarar verme sürecine girdiyse, eksileri daha fazla ise(kendine olan saygını yitiriyorsan) her ne olursa olsun bitmeye mahkûmdur. Öyle bir an gelir ki insan annesinden, babasından, çocuğundan, eşinden, sevgilisinden, arkadaşlarından, dostundan veya akrabalarından vazgeçer ve vazgeçmeli de.(Katılmayabilirsin bu benim düşüncem, saygı duymayı deneyebilirsin !)

İnsan ilişkilerinde matematik değerlendirme kriterleri kişiden kişiye göre değişebilir. Kimi maddi kriterlere öncelik verirken kimisi de manevi kriterleri önemser. Ancak mutlu olup olmaması teorik bilgiden ziyade pratikte uygulamasına bağlıdır.

BENİM İNSAN İLİŞKİLERİNDE KULLANDIĞIM FORMÜLLER

1.Kendimle Başlarım

İletişim halinde olduğum insanların bana nasıl davranmalarını istiyorsam, bende onlara öyle yaklaşırım. (Cinsiyet ayrımı yapmadan ). Kendime yapılmasını istemediğim hiçbir davranışı karşımdakine yapmamaya özen gösteririm.
Felsefem ‘İnsansa Seviyorum’

2. Kendim Konuşmak Yerine Karşımdakine Sorular Sorarım

İnsanları mutlu eden durumlardan biri de kendileri hakkında konuşmaktır. Yani ne kadar karşındakine ilgi gösterirsen, o kişi de seni o kadar farklı bulur. Birisi sana tüm gerçek nezaketini gösterdiğinde, arkanı dönüp uzaklaşamazsın öyle değil mi? (Ancak nezaketini eziklik olarak düşünenler olacak ölü taklidi yap :))

3.Sessizce Ve Dinlediğimi Gösteren Cevaplar Veririm

En çok şikâyet edilen konudur. Biri karşımda konuşurken, dinlemeye özen gösteriyorum ancak diğer insanın kafasının içinde çarkların dönmeye başladığını fark ettiğim zaman fevri tepkiler verebiliyorum. Böyle olduğunda, konuşmamı yavaşlatmayı seviyorum.

4.Tonlama Ve Okuduğum Kitaplardan Alıntılarla Karşımdaki Kişi İle Özel Bir Sohbet Ortamı Oluştururum
İşte bu anlatılmaz yaşanır 🙂
Keyifli Okumalar

Kaynak
http://blog.milliyet.com.tr/hayatin-matematigi/Blog/?BlogNo=21140
http://www.toptalent.co/insan-iliskilerinde-daha-etkili-olmanin-yol

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.