İnovatif Çim Biçme Makinesi

Çim Biçme Makinesi

Merhabalar efendim, bu yazıda öğrenci grubumla geçtiğimiz yıl  ele aldığım STEM disiplinleri ile ilişkilendirilen bir çalışma üzerinde duracağım.

Türkiye’de STEM ile ilgili gelişmeleri yakinen takip etmekte, doğru yapılan işlerle birlikte bir takım bilgi kirliliği ve karmaşayı da gözlemlemekteyim. STEM’in temel felsefesi  bir ihtiyaç ya da probleme çözüm aramak, bu felsefe üzerinden Fen ve Teknoloji merkezli çalışmalar yürütmektir.

Ben de ilkokul 3. Sınıf öğrencilerimle birlikte Fen ve Teknoloji dersinde Hareket ve Kuvvet konusunu işlerken atık malzemelerle STEM disiplinleri ile ilişkilendirebileceğimiz bir ürün ortaya koydum. Bu ürünü tasarlamadan önce, problemimiz genişçe bir bahçesi olan çim alanı daha kısa sürede daha az kuvvet uygulayarak biçmekti. Yani daha kısa sürede daha çok iş; kuvvetten ve zamandan tasarruf. Bu kriterlere uygun bir ürün ancak makine olabilirdi. Öğrencilerim de bir çim makinesini hayal etti, zihinsel süzgeçten geçirerek inovatif bir çim biçme makinesi tasarımı ortaya çıkardı. Bu tasarım hem ilgili kriterlere uydu, hem de bir ihtiyaç ya da probleme çözüm getirdi. Atık malzemelerle oluşturulan bu tasarım ders planı formatında Öğretmen Akademisi Vakfı‘nın desteklediği ilgili web sitesinde mevcut.

STEM

https://www.teacherstryscience.org/tr/lp/inovatif-çim-biçme-makinesi-1

Bu paylaşımı meslektaşlarıma ve STEM ile ilgilenen tüm eğitim gönüllülerine ulaştırmam için benimle iletişime geçen site kurucusu Barış SAVAŞ beyefendiye, iyi dilek ve temennilerde bulunan ÖRAV temsilcilerine teşekkür ediyorum.

Tolga YAZICI

twitter.com/YzciTolga

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin

5 × one =