İngiltere – Türkiye Yüksek Öğrenim Bilgi Ortaklığı Programı basvuru almaya basladı

British Council, Türk ve İngiliz akademisyenler için yeni bir finansman olanağı duyuruyor: İngiltere – Türkiye Yüksek Öğrenim Bilgi Ortaklığı Programı. British Council, bu fon programı ile yüksek öğrenim kurumları arasındaki akademik arastırma isbirliklerini kuvvetlendirmeyi ve arastırma gruplarının ortak projelerini desteklemeyi amaçlıyor. Fon programının ilk yılında sağlanacak toplam fon miktarı 250.000£ olacak ve bu finansmanla yaklasık 10 yükseköğrenim ortaklığı desteklenecek.

 
British Council, asağıdaki hedefler çerçevesinde seçilen sektörlerde endüstri ile isbirliği içinde projeler gelistirmek üzere Türk ve İngiliz yükseköğretim kurumlarını ortak teklif vermeye davet ediyor:
 
Her iki ülke için de değer arz eden sektörlerde İngiltere ve Türkiye arasında kurulacak ortaklıklara akademisyenlerin ve endüstrinin katılımının sağlanması. İlk asamada belirlenen alanlar sunlardır: Tarım, Enerji, Gıda Güvenliği, Sağlık, Bilgi ve İletisim Teknolojileri (BİT)
Yüksek öğretim-endüstri isbirliği kapsamında en iyi uygulamaların paylasılması ve kapasitenin arttırılması,
Yeni sektörlerde de uygulanabilecek bir isbirliği modelinin olusturulması.
 
İlk yıl için için sağlanacak finansman tutarı maksimum 20.000 GBP olup, elde edilen basarılı çıktılar ve ilk yılın deneyimleri göz önüne alınarak, proje bütçeleri ikinci yılda ek finansman ile en yüksek 5.000 GBP’ye kadar artırılabilecektir. Fon programının bu yılki ilk asamasının tamamlanmasının ardından, ikinci asamada program daha fazla finansman kaynağı ve kurum ve endüstrilerden daha genis bir katılımla önümüzdeki yıllarda da devam edecektir.
   
Yükseköğrenim Bilgi Ortaklığı Fon Programı, İngiltere ve Türkiye arasındaki daha genis kapsamlı bir isbirliği anlasmasının bir parçası olarak sunulmaktadır. Program resmi olarak 26 Eylül 2011 tarihinde İngiltere Ticari İnovasyon ve Beceriler Bakanı Dr Vince Cable ve Türkiye Cumhuriyeti Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan tarafından baslatılmıstır. Bu anlasma kapsamında, British Council, UK Trade and Investment (UKTI) ve Science Innovation Network, Türkiye ile İngiltere arasındaki yükseköğretim, bilim, arastırma ve inovasyon bağlantılarını artırmak için bir program gelistirmek üzere Türkiye’deki ortaklarla birlikte çalısmaktadır.
 
Programın ilk yılında, British Council Türk ve İngiliz üniversitelerinden gelen ve endüstri ile somut bağlantılar içeren ortak tekliflere fon sağlayarak iki ülke arasında Bilgi Ortaklığı İnisiyatifi çerçevesinde daha genis bir isbirliğini desteklemeyi amaçlamaktadır. İngiltere-Türkiye Bilgi İsbirliği Programı, iki ülke arasındaki inovasyon, girisimcilik ve yatırımı gelistirmeyi amaçlamaktadır.

Basvurular için son tarih 20 Ocak 2012, saat 1730.
 
Hande Diker
British Council Türkiye Ofisi
[email protected]