İlkokul ve Ortaokul Öğrencileri Scratch Yarışması

İlkokul ve Ortaokul Öğrencileri Scratch Yarışması
Scratch, MIT’in geliştirdiği, çocukların kullanımına göre tasarlanmış ve basit ara yüze sahip bir programlama dilidir. Bu yıl ilki düzenlenecek olan Scratch Cup, 8-14 yaş arası öğrencilerin, Scratch 3.0 üzerinden yarışma temasına uygun olan oyunlarını geliştirmelerini destekler. 2020 yılında “Benim Şehrim” teması ile yapılacak olan Scratch Cup ile çocuklardan kendi şehirlerindeki sorunları çözmeleri, şehrini güzelleştirmek için hayal güçlerini kullanmaları istenmektedir.

Siz de bu heyecana ortak olmak için Scratch Cup 2020’ye başvurun, İstanbul’da yapılacak büyük finalde yerinizi alın!

Takımlar başvurularında 8-10 yaş ilkokul grubu kategorisi ve 11-14 yaş ortaokul grubu kategorisini baz alacaktır.
Çocukların minimum 2 maksimum 3 kişilik takımlar halinde katılabilecekleri yarışma için başvurular öğretmenleri tarafından yapılmalıdır.

Başvurular arasından ilkokul kategorisinde bulunan ilk 5 takım ve ortaokul kategorisinde bulunan ilk 5 takım olmak üzere toplam 10 takım, öğretmenleri ve bir velileriyle birlikte İstanbul’da yapılacak finale davet edilecektir.
Finalde yarışmacılar oyunlarını jüri karşısında tanıtacaklardır.
Çocukların oyunları başvuru formunda hem link olarak hem de dosya olarak paylaşılacaktır.
2020 Scratch Cup yarışmasının teması “Benim Şehrim” olacaktır.

“Benim Şehrim” temasında yarışmaya katılanlar şehrinde bulunan yaşam alanlarında, nasıl bir yaşam olabileceğine, mevcut şehrin sorunlarını nasıl çözdüklerine, hangi koşullarda yaşanabileceği, ne tür bir sistem ile karşılaşabilecekleri ve ne tür sistemleri güncelleyip değiştirebilecekleri ile ilgili çalışabilirler.

Jüri, oyunun “Benim Şehrim” temasına uygun hikayesinin içeriğini, genel tasarımın yaratıcılığını, oyunun oynanma deneyimini, iyi taklit edilmesini ve program içerisindeki kodların iyi derlenmesi ve uygulanmasını değerlendirecektir. Ayrıca başvuru formunun içeriği ve oyunun detaylarının aktarımı da değerlendirilecektir.

Örnek projeler için kaynak kısmından yararlanabilirsiniz. Fakat örnek proje direkt olarak projenin kendisini temsil etmez.

Son Başvuru Tarihi: 15 Aralık 2019
Scratch Cup Finali (İstanbul): Şubat 2020

Yükleme Standartları
Dökümanlar 0-80 MB arası boyutta yüklenmelidir.
Dosya formatı .sb3 olmalıdır.
Linkte verilen oyun ve dosyada yüklenen oyun bire bir aynı olmalıdır.
Yardımcı doküman içinde yer alan yönerge üzerinden görebilirsiniz.

İletişim
bilisim@habitatdernegi.org

Örnek Çalışmalar :

Başvuru : https://form.jotform.com/91272286202957

1 Yorum