İlkokul ve Ortaokul öğrencileri Covid-19 Konulu Resim Afiş Yarışması

Resim Afiş Yarışması
İlkokul ve Ortaokul öğrencileri

Bugünlerde tüm dünyada ve ülkemizde salgın bir hastalık var. Adı Covid-19 veya yaygın adıyla KORONA. Koronavirüs solunum yolunda hastalık yapan bir mikroptur. Bu mikrop bulaşıcı bir mikroptur ve çeşitli yollar ile bulaşır. Elden ele, eşyalara, ağıza, buruna, göze bulaşır. Hapşırma, öksürme ve ağızdan çıkan damlacıklar ile bulaşır. Covid-19 hastası bir kişi uyması gereken kurallara dikkat etmez ise hastalığı başkalarına bulaştırabilir. Damlacılar sağlıklı kişinin ağzına, burnuna ve gözlerine gelirse sağlıklı kişi hasta olabilir. Yüksek ateş, öksürük, nefes darlığı, baş ağrısı, boğaz ağrısı, burun akıntısı, kas ve eklem ağrısı, halsizlik, koku ve tat alma kaybı bu hastalığın yaygın belirtilerdendir.
Covid-19’dan kolaylıkla korunabiliriz. Hasta olmamak için:

– Ellerimizi su ve sabun ile yıkamalıyız. Su ve sabun yok ise ellerimizi el antiseptiği ile temizlemeliyiz.
– Maskemizi doğru bir şekilde, ağzımızı ve burnumuzu tamamen kapatacak biçimde takmalıyız.
– Sosyal mesafe (en az 1 metre) kuralına uymalı, arkadaşlarımız ve büyüklerimiz ile sarılmamalıyız.
– Ellerimiz ile ağzımıza, burnumuza, gözlerimize ve yüzümüze dokunmamalıyız.
– Öksürürken ve hapşırırken ağzımızı ve burnumuzu kağıt mendil ile kapatmalıyız. Kağıt mendilimiz yoksa öksürürken ve hapşırırken ağzımızı ve burnumuzu dirseğimizin iç kısmı ile kapatmalıyız.
– Büyüklerimize evimizdeki odaları ve sınıfımızı pencereleri açarak havalandırmaları gerektiğini hatırlatmalıyız.
– Havlu, diş fırçası, kaşık, bardak, tabak ve suluk gibi eşyalar kişiye özeldir. Bu eşyaları başkaları ile ortak kullanmamalıyız.
– Arkadaşlarımıza yiyecek, içecek, kalem, silgi, makas, fırça, defter, kitap ve oyuncak gibi eşyalarımız vermemeliyiz, biz de onlardan almamalıyız.
– Sağlıklı beslenmeli, günde en az 6 bardak su içmeliyiz.

TEKİRDAĞ İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ TARAFINDAN
DÜZENLENECEK COVİD 19 KONULU
RESİM ve AFİŞ YARIŞMASI

Tekirdağ ili İlkokul ve Ortaokul öğrencileri arasında “Resim Yarışması”, Ortaöğretim öğrencileri arasında “Afiş Yarışması” olarak düzenlenecektir.

AMAÇ:
– Öğrencilerin Covid-19 konusundaki dikkatlerini çekmek.
– İçinde bulunduğumuz Covid-19 salgın sürecinde eğitim çalışanlarının ve öğrencilerimizin
çalışma koşullarını sanatın etkileyici gücüyle buluşturarak anlatmak.
– Öğrencilerin Covid-19 ve hastalıktan korunma yolları konusundaki farkındalığını artırmak.

KATILIM ŞARTLARI:
1. Yarışmaya tüm ilkokul, ortaokul ve ortaöğretim öğrencileri katılabilir. İlkokul 1-2 ve 3-4. Sınıflar ayrı ayrı değerlendirilecek ve ödüllendirilecektir.
2. İlkokul ve Ortaokullar “resim”, Ortaöğretim okulları “afiş” yarışmasına katılacaktır.
3. İlkokul ve Ortaokullar için resimler 25 x 35 cm resim kâğıdına pastel boya, sulu boya veya guaj boya vb. teknikler kullanılacaktır.
4. Ortaöğretim için 35 x 50 cm resim kağıdına pastel boya, sulu boya, kolaj veya guaj boya vb. teknikler kullanılacaktır.
5. Her öğrenci yalnızca 1 eser ile katılabilir. Gönderilecek eser [email protected] adresine jpg formatında yollanacaktır. Elektronik postanın açıklama kısmına öğrencinin adı soyadı, okulu, ilçesi, sınıfı ve iletişim bilgileri(telefon numarası) yazılacaktır.
6. Eserlerin son gönderim tarihi 04/01/2021 tarihidir. Yarışma sonuçları 08/01/2021 tarihinde tekirdag.meb.gov.tr adresinde yayınlanacaktır.

ÖDÜLLER:
İlkokullar, Ortaokul öğrencileri ve ortaöğretim öğrencilerinden dereceye giren öğrencilere “Başarı belgesi” dereceye giremeyen ancak sergilenmeye değer bulunan eserlere “Mansiyon” verilecektir.
Ayrıca kazanan öğrencilere sürpriz hediyeler verilecektir.

Resim/Afişlerin Gönderileceği Adres ve İletişim;
Resim/Afişlerin Gönderileceği Elektronik Posta Adresi:
[email protected]

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin

five × 2 =