İlkokul Ortaokul Lise Öğrencileri Arası Öğretmenler Günü Video Şiir Yarışması

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi, genç yeteneklerin şiirle buluşması, yaklaşan 24 Kasım Öğretmenler Günü öncesi öğrencilerin sevgilerini öğretmenlerine şiirle aktarmasını sağlamak amacıyla “Öğrenenden Bilene, Öğretmenler Günü Video
Şiir” yarışması düzenliyor.

Öğrenciler için çalışıp çabalayan, fedakâr öğretmenlerin, hatırlanmaları ve öğretmenler gününe bir anlam katmaları amacıyla düzenlenen video şiir yarışmasına İlk, orta ve lise öğrencileri katılabilecek.

Ödüle aday yarışmacılarda; mesaja hâkimiyet videoya hâkimiyet, beden dili, vurgu, tonlama, Türkçeyi kullanma ve diksiyon gibi değerler aranacak. İlk, orta ve lise öğrencilerinin katılacağı Öğretmenin için şiir oku yarışmasının son başvuru tarihi 17 Kasım Çarşamba günü mesai bitimine kadar olacak.

“ÖĞRENENDEN BİLENE MESAJ”
ÖĞRETMENLER GÜNÜ VİDEO ŞİİR YARIŞMASI ŞARTNAMESİ

“ Öğrenenden Bilene Videolu Şiir ”Öğretmenler Günü Video Şiir Yarışması, Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenecektir.

1-AMAÇ
Yarışma, öğrencilerimizin bizler için çalışıp çabalayan, fedakar öğretmenlerimizin kıymetini bir kez daha düşünüp anlamalarını öğretmenlerini hatırlamaları ve öğretmenler gününe bir anlam katmaları amacıyla düzenlenmiştir.

2- YARIŞMANIN KONUSU:
Öğrencilerimizin bu anlamlı günde öğretmenlerine sevgilerini seçecekleri veya kendileri yazdığı bir şiiri okuyarak göndermeleri.

3- YARIŞMA KATEGORİSİ
1-) İlkokul – Ortaokul Öğrencilerimiz
2-) Lise Öğrencilerimiz

4- TEKNİK KURALLAR:

1) Yarışmada gönderilecek videolar en az 30 sn, en fazla 90 sn (1,5 dk) olacak şekilde gönderilmelidir.
2) Her yarışmacı yarışmaya bir adet video ile katılabilir. Birden fazla video ile katılan yarışmacılar elenecektir.
3) Yarışmaya Şanlıurfa il sınırları içerisinde eğitim gören İlköğretim – Ortaöğretim ve Lise öğrencilerimiz katılabilir.
4) Yarışmacılar, video çekimine başladıktan sonra, önce adını ve soyadını söyleyip ardından “Öğretmenin İçin Oku”, MP4 veya Mov formatında (Max 500MB) video kaydı alacaklardır.
5) Yarışmaya katılan yarışmacıların video görüntülerinin her türlü yayın hakkı Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi’ne aittir. Yarışmacılar, videolarının bir telif hakkı iznine gerek kalmaksızın Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi tarafından TV, radyo, internet, sosyal medya gibi yayın organları ile yazılı, görsel ve duysal mecralarda kullanılmasını kabul etmiş sayılır.
6) Yarışmada kişi kendi ses ve görüntüsünü kullanmak zorundadır, başkasının sesini veya görüntüsünü kullandığı tespit edilen yarışmacılar elenecektir.
7) 18 yaşından küçük yarışmacılar velisinin onayını almak zorundadır. Veli bilgisi veya izni olmadan yarışmaya yapılan başvurulardan kurumumuz sorumlu değildir.
8) Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi yarışma kurallarını değiştirme veya kaldırma hakkına sahiptir.
9) Yarışmaya katılan öğrenciler jürinin kararını kabul eder.
10) Yarışmaya katılan öğrenciler “yarışma katılım koşullarını” kabul etmiş sayılır. Yarışma katılım koşullarını taşımayan adaylar elenecektir.
11) Yarışmaya katılmak isteyen öğrenciler, çektikleri video ile birlikte isim-soyisim, okul ismi, ev adresleri ve iletişim numaralarını 0531 632 43 63 numaralı Whatsapp hattına göndererek yarışmaya katılabilecek.
Önemli Not; Gerekli tüm bilgiler şartnamede belirtildiğinden dolayı, Whatsapp hattına gelen aramalar, görüntülü aramalar ve mesajlar cevaplanmayacaktır. Ayrıca göndermiş olduğunuz videolar için whatsapp hattından geri dönüşüm beklenmeyecektir.
12) Yarışmaya başvuru sayısı 30’un altında katılım olduğu takdirde yarışma iptal edilecektir.
13) Katılımcılar yarışma şartnamesine etkinlik.sanliurfa.bel.tr adresinden ulaşabilecekler.
14) Ödüle aday yarışmacılarda; mesaja hakimiyet videoya hâkimiyet, beden dili, vurgu, tonlama, Türkçeyi kullanma ve diksiyon gibi değerler aranacaktır.
15) Seçici kurul tarafından 3 yarışmacıya ödül verilecektir.
16) YARIŞMAYA SON BAŞVURU TARİHİ 17/11/2021 Bu tarihten sonraki gönderimler kabul edilmeyecektir

5- DİĞER HUSUSLAR:

1) Yarışma sonuçları, her kategoride dereceye giren ilk 3 kişi olmak kaydı ile Büyükşehir Belediyesi (https://www.sanliurfa.bel.tr)web sitesi ile sosyal medya hesaplarından duyurulacaktır.
2) “Öğrenenden Bilene Mesaj” Öğretmenler Gün konulu videolar Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi’nin belirleyeceği komisyon tarafından değerlendirilecektir.
3) Değerlendirme puanı, tüm üyelerin vermiş oldukları puanların aritmetik ortalaması alınarak hesaplanacaktır. Puanların eşit olması halinde ödül doğum tarihi itibari ile yaşı küçük olana verilecektir.
4) İnceleme ve Değerlendirme Komisyonu kendilerine gelen videoları bu şartnamenin 7. Maddesinde belirtilen kriterlere göre inceleyecektir. Seçici Kurul’un değerlendirme sonucu katidir, sonuçlara itiraz hakkı yoktur.
5) Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi yarışma şartlarında değişiklik yapma hakkını saklı tutar.

6- YARIŞMA ÖDÜLLERİ:

1-) İlkokul – Ortaokul
• Birinci: 3.000 (Üçbin) TL
• İkinci: 2.000 (İkibin ) TL
• Üçüncü: 1000 (Bin) TL

2-) Lise
• Birinci: 3.000 (Üçbin) TL
• İkinci: 2.000 (İkibin ) TL
• Üçüncü: 1000 (Bin) TL

7- DEĞERLENDİRME KRİTERLERİ
Değerlendirme Kriterleri Puan Değeri
Mesajın İçeriği ( Özgünlük, Pandemiye Uygunluk, Türkçeyi doğru kullanım) 50
Diksiyon (Telaffuz) 20 puan
Anlatım Gücü (Özgünlük, ezbergücü) 10 puan
Bedendili (Jest vemimikler,) 10 puan
Vurgu, tonlama ve Türkçeyi kullanma 10 puan
Toplam 100 puan

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi
Kültür ve Turizm Daire Başkanlığı
Kültür Şube Müdürlüğü ( Bey Kapısı Mahallesi, Sanat Sokağı 0531 632 43 63)