İlk ve Acil Yardım Sempozyumu

10 – 12 Haziran 2012 tarihleri arasında İlk ve Acil Yardım Sempozyumu’nu Gümüşhane’de düzenlemenin haklı gururunu yaşamaktayız.

Sanayinin ve teknolojinin gelişmesiyle birlikte acil durumların her türü yaşanabilmektedir. Risklerin ve tehlikelerin bu denli çeşitliliğine karşılık; acil durumların önlenmesi, personelin eğitimleri ve kullandığı ekipmanların risklerin gelişimine paralel olarak modernize edilmeleri kaçınılmaz bir gerçektir.

Acil sağlık personelinin göreve başlamadan okuldaki aldığı eğitimler temel olmalıdır. Personelin bilgi ve beceri konusunda gelişmeleri ise istihdam edildikleri kurumlarda hizmet içi eğitimlerle ve bilimsel çalışmalarla desteklenmelidir.

Sağlık Bakanlığının 2003 yılından bu yana Sağlıkta Dönüşüm Projesi çerçevesinde acil sağlık hizmetleri yapılanması politikalarının bir sonucu olarak; hastane öncesi acil sağlık hizmetlerinde paramedikler ve acil tıp teknisyenleri istihdam  edilmiştir. Böyle önemli bir görevi yerine getirecek olan personelin eğitimleri, görev-yetki ve sorumlulukları takdir edilir ki büyük öneme haizdir. 

Gümüşhane Üniversitesi olarak; kuruluşu henüz çok yeni bir üniversite olmasına rağmen, ülkemizin en çok ilk ve acil yardım programı öğrencisi yetiştiren üniversitesi olmasından dolayı, bu alanda önemli bir misyonu üstlendiğimizin farkındayız. Bu önemli misyonun gereği ve bir sonucu olarak “İlk ve Acil Yardım Sempozyumu”nu siz değerli akademisyenler, konunun uzmanları ve sevgili öğrencilerimizle düzenlemeyi istedik.

Acil sağlık hizmetleri alanında gönülden çalışanlar olarak, acil sağlık hizmetlerindeki kalitenin Yüksek Öğrenim Kurulu, Bakanlıklar, Üniversiteler ve Sivil Toplum Kuruluşlarının da desteğiyle olacağının altını çizerek; modern eğitim metotlarının, eğitim içeriklerinin, eğitim modüllerinin, kullanılan ekipmanların özelliklerinin, personelin özlük haklarının ve görev esnasında ortaya çıkabilecek hukuki problemlerin çözüm önerilerinin tartışılacağı sempozyumumuzda, konunun uzmanı konuşmacıların aktarımlarıyla bilgilerimizi tazeleyecek, duyarlılığımızı arttıracak ve acil sağlık hizmetlerini tüm boyutlarıyla irdelemeye çalışacağız.

Sempozyumda; Acil Sağlık Hizmetlerinin geniş yelpazesi içinde yer alan pek çok konuya değinen oturumlarımızın yanı sıra, sözlü bildirilere de olabildiğince yer verip, araştırmalarımızın paylaşılması ve enine boyuna tartışılmasını sağlamaya çalışacağız.

Acil Sağlık Hizmetleri sisteminin farklı alanlarında görev üstlenen tüm yöneticileri ve çalışanları sorunlarımızı, kaygılarımızı, beklentilerimizi, başarılarımızı ve başarısızlıklarımızı paylaşmak üzere güzel Gümüşhane ilimizde buluşmaya davet ediyoruz.

Sevdiklerinizle sağlıklı ve mutlu bir ömür sürmeniz dileği ile.

 

                                                Prof. Dr. Haydar AKYAZI
                                            Gümüşhane Üniversitesi
                                                    Rektör Yardımcısı

 

Konu Başlıkları
1.İKMEP Müfredatının Uygulanabilirliği ve Yaşanan Olumsuzluklar
2.Eğitim Çalışmalarında Kurum ve Kuruluşlar Arasında İşbirliği
3.Standart Eğitim Materyallerinin Kullanımı (kitap, görsel eğitim araçları)
4.Paramedik Eğitimlerinde Simülatörlerin Kullanımı
5.Mevcut Eğitim Süresi ve Programının Yeterliliği/Lisans Programı
6.Paramedik Eğitiminde Metodoloji ve Standardizasyon
7.Vaka Algoritmaları ve Müdahale Protokolleri
8.Acil Sağlık Hizmetleri Personeli Nitelikleri ve Kamu Personel Politikası
9.Kara, Deniz ve Hava Ambulans Standartları
10.Ambulans Ekipmanlarının Standartları
11.Mezuniyet Sonrası Hizmet İçi Eğitimler ve Ambulans Sürüş Eğitimleri
12.Acil Sağlık Hizmetleri Personelinin Çalışma Saatleri İle Tazminat ve Ek Ödemeleri
13.Acil Sağlık Hizmetlerinde Çalışan Personelin Psiko-Sosyal Yönden Desteklenmesi
14.Acil Sağlık Hizmetleri Personelinin Sosyal Etkinlikler ve Motivasyon İle Desteklenmesi
15.Acil Sağlık Hizmetleri Personelinin Şiddete Maruz Kalması
16.Acil Sağlık Hizmetleri Hukuki Problemler ve Çözüm Önerileri
17.Acil Sağlık Hizmetlerinde Mobbing
18.Afet ve Olağan Dışı Durumlarda Ambulans Organizasyonları

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin