İklim Değişiyor, Sivil Toplum Tartışıyor

STK’ları 2 Kasım’da Ankaraya bekliyoruz

Doğa Koruma Merkezi olarak Türkiye’de faaliyet gösteren sivil toplum örgütlerini “İklim Değişiyor, Sivil Toplum Tartışıyor” konulu toplantımıza davet etmek istiyoruz.

GEF Küçük Destek Programı (SGP) tarafından desteklenen bu toplantının amacı dünyada ve Türkiye’de iklim değişikliği konusunda yaşanan gelişmeleri, bu konudaki yetkili kurumların çalışmalarını, STK’ların konuya bakışlarını ve etkinliklerini STK’lara (dernekler, vakıflar, kooperatifler, birlikler vb.) aktarmak ve bu kapsamda kurumlar arası işbirliği ve bilgi değişimi olanakları yaratmak. Toplantının sadece çevre konusunda çalışan sivil kurumlarla sınırlı olmadığının altını çizmek isteriz. İklim değişikliği konusunda çalışmalar yapmayı planlayan tüm (çocuk, kadın, haklar, kalkınma, tarım vb alanlarda çalışanlar) kurumlar davetlimiz. Toplantı boyunca farklı sektör temsilcilerinin değerlendirmelerini alacak öğleden sonra da iklim değişikliği alanında neler yapabileceğimizi tartışacağız. Toplantının bir diğer hedefi de GEF Küçük Destek Programı (SGP) stratejileri kapsamında olası proje önerileri geliştirmek olacak.

Toplantı 2 Kasım 2012, Cuma günü Ankara Plaza Hotel’de gerçekleşecek. Taslak toplantı gündemi ve toplantı yeri hakkında detaylı bilgiyi ekte bulabilirsiniz. Sizden ricamız katılmayı düşünmeniz halinde toplantıya katılacak temsilcinizin iletişim bilgilerini bizimle telefon ya da e-posta yoluyla paylaşmanız ve toplantıya kaydınızı yaptırmanız (Ad soyad, e-posta, telefon, vejetaryen yemek isteği vb.). İletişim detaylarımız şöyle:

Ersoy Kılıç

Doğa Koruma Merkezi

Tel: (312) 287 81 44

Gsm: (533) 516 37 13

e-posta: ersoy.kilic@dkm.org.tr

Sizleri toplantıda aramızda görmekten mutluluk duyacağımızı ve sizlerden en geç 23 Ekim tarihine kadar haber beklediğimizi belirtiriz.

Taslak Toplantı Gündemi

09:00 Açılış Konuşmaları

09:10 İklim Değişikliğinin Uluslararası ve Ulusal Düzeyde Değerlendirilmesi – Nuran Talu

09:40 Türkiye’nin İklim Değişikliği Çalışmaları ve Gündemi – Kadir Demirbolat (katılım kesinleşmedi), Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, İklim Değişikliği Dairesi

10:10 Birleşmiş Milletler’in İklim Değişikliği Stratejileri ve Çalışmaları ve İkinci Ulusal Bildirim Süreci – Öznur Oğuz Kuntasal, UNDP Türkiye

10:40 Çay – Kahve Arası

11:00 GEF Küçük Destek Programı (SGP) İklim Öncelikleri ve Desteklenen İklim Projeleri – Gökmen Argun, GEF SGP Türkiye

11:30 Dünya’da ve Türkiye’de STK Çalışmaları – Gökşen Şahin, İklim Ağı

12:00 Yemek Arası

13:30 STK’lar Tartışıyor – Paralel Çalıştaylar

17:00 Dilek ve Temenniler