İklim Değişikliği ve Kuraklıkla Mücadele Konusunda Fikir Geliştirme ve Proje Yarışması

İklim değişikliği ve kuraklıkla mücadele konusuna ilgi duyan fikir geliştirmek, proje üretmek isteyen 18-39 yaş arası herkes en az 5 en fazla 7 kişiden oluşan ekipler halinde yarışmaya başvuru yapabilecektir.

İklim değişikliğinin kuraklık etkisine karşı kentimizi dirençli hale getirmek için su kıtlığı, sel taşkın, atık suların yeniden kullanımı, yağmur suyu hasadı, gri su kullanımının arttırılması, su tasarrufu, su kaynaklarının korunması, tarımsal sulamada su kaybının en aza indirilmesi, şebekedeki su kayıp kaçaklarının kontrolü, dere ıslahı vb. konularda yeni fikirler üretilmesi ve projeler geliştirilmesi

KATILIM KOŞULLARI

 • Yarışmaya katılım ücretsizdir
 • Şehir dışından gelecek katılımcıların ulaşımları ve konaklama ücretleri kendilerine aittir.
 • Yarışmaya bireysel katılım mümkün değildir, ekip olarak katılmak ve yarışmak esastır. Takımlar en az 5 en fazla 7 kişiden oluşabilir. Her takımın bir takım kaptanı olacaktır. Takım üyeleri 18-39 yaş arasında olacaktır. Etkinlik katılımcıları sadece bir ekibin üyesi olabilirler.
 • Belediye ve iştiraklerinde çalışanlar yarışmada yer alamaz.
 • Her ekibin kendi üyeleri tarafından belirlenmiş bir ekip ismi olmalıdır. Ekip isimleri ve ekiplerin ideathon boyunca davranışları, etik, adil ve eşitlikçi olmalıdır. Ekiplerin fikirleri gibi, isimleri de herhangi bir şirkete veya tescilli ticari markaya bağlı olamaz veya şiddeti teşvik eden, müstehcen, ayrımcı ya da hakaret doğuracak herhangi bir ifadeyi içeremez. Bu tür ekip isimleri ve ekip davranışları kabul edilmeyecektir.
 • Yarışmaya katılabilmek için Bursa Büyükşehir Belediyesi resmi web sitesi üzerinden (yarismalar.bursa.bel.tr) online başvuru formunun doldurulması zorunludur. Başvuru formunda takım ismi altında istenilen bilgilerin tüm ekip üyeleri için tek tek doldurması gerekmektedir.
 • Her bir ekip üyesi kayıt aşamasında verdiği kişisel bilgilerin doğru ve kesin olduğunu taahhüt eder, ayrıca etkinlik organizasyonuyla ilgili ideathon organizatörleri tarafından alınan her kararı koşulsuz olarak kabul etmiş sayılır.
 • Online başvuru formunu doldurarak yarışmaya başvuran ekiplerin başvuru formları Bursa Büyükşehir Belediyesi, Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı tarafından incelenerek eğitim durumu, ekip çalışmasına yatkınlık, proje geliştirme konusunda tecrübe vb. kriterlere göre ön elemeye tabii tutulacaktır. Başvuru formunu dolduranlar arasında seçilen en fazla 15 ekip yarışmaya davet edilecektir.
 • Başvurusu kabul edilen ekipler Bursa Büyükşehir Belediyesi resmi web sitesinden (yarismalar.bursa.bel.tr) ilan edilecek olup ayrıca başvurusu kabul edilen ekiplere e-mail ile de ulaşılacaktır. Kazanan ekiplere hazırlık yapmaları için doküman ve kaynaklar paylaşımında bulunulacaktır.
 • Etkinlik günlerinde (çalıştay, mentör toplantıları, yarışma, ödül töreni) takımlar başvuru formunda belirtilen sayıda hazır olmalıdır. Geçerli bir sebep haricinde etkinlik günlerine takım halinde katılmak zorunludur.
 •  Bütün katılımcılar tüm etkinliklere kendi bilgisayarları ile gelecektir.
 • Etkinlik esnasında takımlar arasında değişiklik yapılamayacaktır, takım üyeleri yalnızca dahil oldukları takımla devam edebileceklerdir.
 • Final sunumlarına ekip üyelerinin takım halinde katılım sağlaması zorunludur. Bu projelerin hayata geçirilmesi için gerekli paydaşları, adımları ve süreçleri belirleyecek şekilde hazırlanan sunumların proje ekibinden jüri önünde sunulması istenecektir.
 • Ekipler, önceki dönemlerde başka bir yarışmada sunulmuş veya hayata geçmiş bir projeyi sunmamayı taahhüt edeceklerdir.
 • Sunumların Bursa Büyükşehir Belediyesi, Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı tarafından belirlenecek sunum kriterlerine göre hazırlanması zorunludur.
 • Finalist takımlar üyeleri ile birlikte ödül alacaklardır.
 • Ideathon’da paylaşılacak fikirlerin fikri mülkiyet hakları, kullanım hakları ve her türlü hakları Bursa Büyükşehir Belediyesine ait olacaktır. Bursa Büyükşehir Belediyesi bu projeleri hayata geçirmek ve geçirmemek hakkını saklı tutar. Yarışmaya katılan herkes bu hükmü kabul etmiş sayılır.
 • Her bir katılımcı etkinlik kurallarını, video, fotoğraf veya kişisel bilgilerinin Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından kullanılmasına onay verdiğini kabul etmiş sayılır. Kişisel bilgiler sadece Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından görülecek ve ilgili mahalli mevzuata uygun şekilde işleme konulacaktır.
 • Katılımcılar sunulan her projenin orijinal eser olduğunu ve hiçbir şekilde, tamamen veya kısmen, başkalarının fikri veya sınai mülkiyet haklarını ihlal etmeyeceğini ve herhangi bir üçüncü taraf tarafından verilen zarara yönelik tazminata ilişkin her türlü sorumluluk, yükümlülük veya talebinden Bursa Büyükşehir Belediyesinin muaf olacağını beyan eder.

Son Başvuru Tarihi: 14 Nisan 2023

İLETİŞİM:
Bursa Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı
Zafer Mah. Ankara Yolu Cad. No:1, A Blok, Kat:3

Osmangazi / BURSA
Telefon:0 224 716 20 00
Dahili : 2013 – 2050 – 2081
Faks: 0 224 716 20 60

E-posta: sifiratikveiklimdegisikligi.sbmd@bursa.bel.tr