III.Uluslararası Kıbrıs Sempozyumu

Kıbrıs Türk Kültür Derneği Genel Merkezi (Ankara) tarafından ilki 21-23 Kasım 2008’de Ankara’da, ikincisi 21-23 Ekim 2010’da İzmir’de düzenlenen Uluslararası Kıbrıs Sempozyumu’nun üçüncüsü “III.Uluslararası Kıbrıs Sempozyumu” adıyla 18-20 Ekim 2012 tarihinde Mersin Üniversitesi’nin ev sahipliğinde Kıbrıs Türk Kültür Derneği, Mersin Üniversitesi, Çağ Üniversitesi ve Çukurova Üniversitesi ile birlikte düzenlenecektir.

Sempozyum tam metin bildirileri sempozyum kitabı olarak basılacaktır. Ayrıca seçilmiş çalışmalar yurt dışında İngilizce kitap şeklinde yayınlanacaktır.

Akademisyenlerin, araştırmacıların ve konu ile ilgili karar alıcı ve uygulayıcıların bilgi birikimini bu sempozyumda paylaşabilmek ümidi ile katkı ve katılımlarınızı bekliyoruz.

 

AMAÇ VE KAPSAM
Sempozyumun amacı; uluslararası ilişkiler, uluslararası hukuk ve tarih disiplinlerinin Kıbrıs ile ilgili çok taraflı uyuşmazlığın gerçekçi ve sürdürülebilir bir çözümünün oluşturulabilmesi için akademik katkılarını sunmalarına ve paylaşmalarına olanak sağlamaktır.

Hiç şüphesiz Kıbrıs çok sayıda bilimsel çalışmaların konusu olmuştur. Ancak uluslararası ve bölgesel sistemlerin değişen ve dinamik yapısı Kıbrıs konusunun tekrar akademik düzeyde ele alınması gereğini ortaya çıkarmaktadır. Bu bağlamda Doğu Akdeniz bölgesinde enerji kaynakları arama çalışmalarının artması ve bölgesel aktörlerin politik düzlemde güç dengesi oluşturma çabaları Kıbrıs konusunu uluslararası sistemde tekrar ön plana çıkarmaktadır. Bu bağlamda III. Uluslararası Kıbrıs Sempozyumu’nda; akademisyenlerin, araştırmacıların ve konu ile ilgili karar alıcı ve uygulayıcı aktörlerin; disiplinler arası bir yaklaşımla Kıbrıs konusunu tartışması ve çözüm önerilerinin ortaya konulması amaçlanmaktadır.

KONULAR

1. Uluslararası Sistem ve Kıbrıs
2. Bölgesel Güvenlik ve Kıbrıs
3. AB ve Kıbrıs
4. Uluslararası Hukuk ve Kıbrıs
5. Tarihsel ve Kültürel Boyutuyla Kıbrıs
6. Çatışma, Uzlaşma ve Çözüm Arayışları
7. Kıbrıs ile İlgili Diğer Konular…
SEMPOZYUM TAKVİMİ
Bildiri özetlerinin gönderilmesi için son başvuru tarihi
30.08.2012

Kabul edilen bildirilerin ve sempozyum programının katılımcılara iletilmesi
14.09.2012

Rezervasyonların bildirilmesi için son tarih
30.09.2012

Sempozyum
18-20.10.2012

Bildiri tam metinlerinin teslimi için son tarih
30.10.2012

[email protected]

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin