III. ULUSAL KARİKATÜR YARIŞMASI – AMASYA BELEDİYESİ

Binlerce yıllık tarihiyle sayısız medeniyeti bağrına basan Şehzâdeler şehri AMASYA, Bu yıl 3.sünü düzenlediğimiz karikatür yarışmasın’ın konusunu:’’Amasya’ya Can Veren Yeşilırmak’’ olarak belirledi.

AMAÇ: Mizah olgusu ile ; Amasya’nın tanıtımını sağlamak

Katılım Koşulları:Yarışma ulusal ölçekte düzenlenmiş olup amatör, profesyonel tüm karikatürcülere açıktır.
Çizim tekniği serbesttir. Kkarikatürler bilgisayar çıktısı olarak gönderilecekse orijinal imzalı ( ıslak imza ) olması gerekmektedir.
Karikatür boyutları en az A4 ( 21 x 29.7 cm ) en fazla A3 ( 29.7 x 42 cm ) olmalı ve herhangi bir zemine yapıştırılmamalıdır.
Gönderilecek karikatürler daha önce hiçbir ulusal ve uluslar arası yarışmada ödül almamış olmalıdır. Seçici kurulun aynı yada benzer saydığı veya başka bir karikatürcüye ait olduğunu bildiği karikatürler değerlendirilmeyecektir. Her türlü olası tartışmalar, çalıntı ve benzer iddiaların sorumlusu katılımcı olacaktır.
Yarışmacılar karikatürleriyle birlikte fotoğraflı özgeçmişlerini, adres, telefon ve e-posta bilgilerinide göndermelidir.
Yarışmacılar en fazla 5 adet karikatür gönderebilirler.
Her bir eserin arka yüzünde katılımcıların bilgileri yer almalıdır. ( Ad, Soyad, Adres, Telefon, E-posta ). Bu bilgileri içermeyen eserler değerlendirmeye alınmayacaktır.
10-18 yaş arası genç katılımcılar için özendirme ödülleri verilecektir. Genç katılımcıların başvurularına nüfus cüzdan’ı fotokopisi eklemeleri gerekmektedir
Karikatürlerin hasar görmemesi, kesinlikle katlanmaması, şartnameye uygun olarak; adrese kargo, iadeli taahhütlü posta veya elden ulaştırmalıdır.
Katılımcılar eserlerini yalnızca Belediyemizin belirlemiş olduğu adrese göndereceklerdir. Bu adrese gönderilmeyen eserler değerlendirmeye alınmayacaktır.
Eserin gönderileceği zarfın üzerine’’ Amasya Belediyesi Karikatür Yarışması’’ yazısı ile sanatçının adı ve soyadı yazılarak zarf, eserle birlikte, belirtilen adrese 13 Nisan 2012 tarihine kadar gönderilmelidir.
Yarışma sonuçları Mayıs ay’ı içerisinde açıklanacaktır.
Ödüller  12- 22 Haziran Kültür ve Sanat Etkinlikleri kapsamında Amasya Belediyesi yarışma organizasyonu’nun belirleyeceği bir tarihte hak sahiplerine verilecektir.
Yarışma jürisi’nin sergilenmeye değer bulduğu karikatürler, tarihi Bimarhane   ( Sabuncuoğlu Tıp ve Cerrahi Tarihi Müzesi )’de sergilenecektir.
Amasya dışında oturan ve yarışmada ödül kazanan katılımcıların şahsına ait yol masrafları Belediyemiz tarafından karşılanacaktır. Ödül kazandığı halde törene katılamayanların ödülleri kendilerine gönderilecektir.
18 yaş altı ödül kazanan katılımcılarımızın sadece kendi yol masrafları karşılanacaktır. Anne, Baba vs. yol masrafları karşılanmayacaktır
Yol masrafları otobüs bileti üzerinden gidiş-dönüş olarak ibraz edilecektir.
Katılımcı ödül alsın veya almasın karikatürlerin her türlü kullanım haklarını AMASYA BELEDİYESİ’ne devreder.
Yarışmaya gönderilen karikatürler geri gönderilmeyecektir. Dereceye giren veya girmeyen karikatürler Amasya Belediyesi tarafından kültürel amaçlı kullanılabilecek veya yayınlanabilecektir.
Yarışmaya gönderilen karikatürler içerisinden jüri tarafından seçilen ve sergilenmeye değer görülen eserler Amasya Belediyesi’nce düzenlenecek olan bir albümde taoplanacaktır.
Çalışmalarını yarışmaya gönderen tüm katılımcılar yukarıdaki koşulları kabul etmiş sayılır.
SON BAŞVURU: 13 NİSAN 2012 Sanatçılarımıza başarılar dileriz.
İLETİŞİM
Amasya Belediyesi Şehit Özcan Özen Sokak No: 15 05100/ AMASYA
Amasya Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü
İrtibat Kişisi: Mahmut Sami BOLAT
Tel: 0 358 218 48 14 ( Dış Hat )
Santral: 0 358 218 80 00 Dahili : 150 – 130
Faks: 0 358 218 32 86  E-Posta : yarisma@amasya.bel.tr

Web Adresi : www.amasya.bel.tr

 ÖDÜLLER :

Birincilik Ödülü   : 1500 TL
İkincilik Ödülü     : 1000 TL
Üçüncülük Ödülü : 750 TL
Mansiyon (5 Adet): 300 TL
*Mansiyonların 3 tanesi 18 Yaş altı Genç çizerlere verilecektir.
JÜRİ:
1-) Osman AKBAŞ ( Amasya Belediyesi Başkan Yardımcısı )
2-) Eray ÖZBEK ( Jüri Başkanı – Karikatürcü )
3-) Şevket YALAZ ( Karikatürcü )
4-) A.Kadir USLU ( Karikatürcü )
5-) Adnan TAÇ ( Karikatürcü )
6-) Mehmet SELÇUK ( Karikatürcü )
Koordinatör : Savaş ÜNLÜ ( Mizah Yazarı )