III. SALİH ZEKİ MATEMATİK ARAŞTIRMA PROJELERİ YARIŞMASI

KAPSAM ve AMAÇ: Ortaöğretim öğrencilerinin matematik alanında yaratıcı yönlerinin ortaya çıkmasına destek olmak, onları bilimsel araştırma yapmaya özendirmek ve bu alanda İstanbul genelinde öğrencilerin birbirleri ile iletişim ve paylaşımda bulunmalarını sağlamak amacıyla, 1882’de Darüşşafaka Lisesi’ni birincilikle bitiren ünlü matematikçimiz Salih Zeki adına İstanbul ortaöğretim öğrencileri arasında geçtiğimiz yıl ikincisi yapılan “Salih Zeki Matematik Araştırma Projeleri Yarışması”nın  üçüncüsü düzenlenmiştir.
KATILIM KOŞULLARI:

1.       Yarışmaya 2011-2012 Eğitim-Öğretim Yılında ortaöğrenimini sürdürmekte olan öğrenciler katılabilirler.

2.       Yarışmaya her lise en çok üç matematik projesi  ile katılabilir.

3.       Matematik projeleri bilimsel araştırma ilkelerine uygun olarak hazırlanmış olmalı ve orijinal katkılar içermelidir.

4.       Matematik projeleri ekteki proje rehberine göre hazırlanacaktır.

5.       Matematik projeleri 2011-2012 Eğitim-Öğretim Yılı içerisinde hazırlanmış olmalıdır.

6.       Yarışmaya bir öğrenci ancak bir matematik projesi ile katılabilir. Her proje en çok iki öğrenci ve bir danışman öğretmen ile hazırlanabilir. Bir öğretmen birden fazla projede danışmanlık yapabilir.
KATILIM ŞEKLİ:

1.       Okullar ekteki yarışma katılım formunu doldurarak, proje özeti ve proje raporunu üç (3) kopya çoğaltarak, ayrıca proje özeti ve proje raporunu Word dosyası olarak CD’ye kaydederek aşağıdaki katılım adresine ulaştıracaklardır. 
DEĞERLENDİRME:

1.       Matematik projeleri, üniversitelerin matematik bölümü öğretim üyeleri ile oluşturulacak seçici kurul tarafından değerlendirilecek ve ön elemeden geçirilecektir.

2.       Ön elemeyi geçen projeler sergilenmek üzere okulumuza davet edilecektir.

3.       İki gün sürecek sergi ve projelerin sunulması sonucunda seçici kurul tarafından dereceye giren projeler belirlenecektir.
YARIŞMA TAKVİMİ:

1.       Proje özeti ve proje raporunun üç (3) kopya çoğaltılarak ve yarışma katılım formunun doldurularak proje özeti ve proje raporunu içeren CD ile birlikte kurumumuza en geç ulaştırılma tarihi 20 Nisan 2012’dir.

2.       Ön elemeyi geçen matematik projelerinin okullara duyurulmasının tarihi 14 Mayıs 2012’dir.

3.       Projelerin kurumumuzda sergilenme tarihi 31 Mayıs-1Haziran 2012’dir.

4.       Yarışma sonuçları 1 Haziran 2012 tarihinde yapılacak olan törende açıklanacak ve ödüller sahiplerine verilecektir.

ÖDÜLLER:

BİRİNCİLİK ÖDÜLÜ:  1000 TL para ödülü, projeyi hazırlayan her bir öğrenciye Darüşşafaka Spor Tesisleri’nde  bir haftalık yüzme üyeliği;

İKİNCİLİK ÖDÜLÜ:   700 TL para ödülü, projeyi hazırlayan her bir öğrenciye Darüşşafaka Spor Tesisleri’nde  bir haftalık yüzme üyeliği;

ÜÇÜNCÜLÜK  ÖDÜLÜ:  500 TL para ödülü, projeyi hazırlayan her bir öğrenciye Darüşşafaka Spor Tesisleri’nde  bir haftalık yüzme üyeliği;

Para ödülleri, projeyi hazırlayan kişi sayısından bağımsız olarak proje başına verilecektir.

Dereceye giren projelerin danışman öğretmenlerine Darüşşafaka Spor Tesisleri’nde bir haftalık yüzme üyelik ödülü verilecektir.

Katılım Formu

KATILIM ADRESİ: Darüşşafaka Eğitim Kurumları

                              “III. Salih Zeki Matematik Araştırma Projeleri Yarışması”

                                Darüşşafaka Cd.

                                Derbent Mevkii, 34457 Maslak

İletişim için Tel:  0212 286 22 00/142 

Yazışma için:       Bediz Gürel  [email protected] e-Posta adresi istek dışı postalardan korunmaktadır, görüntülüyebilmek için JavaScript etkinleştirilmelidir

                               Darüşşafaka Eğitim Kurumları

                               Matematik Bölüm Başkanı