III. Gençler Arası Öykü Yarışması

Sezai Karakoç
Gençler Arası Öykü Yarışması

BİR DİRİLİŞ ÖYKÜSÜ
III. GENÇLER ARASI ÖYKÜ YARIŞMASI KATILIM ŞARTLARI

1) “III. Gençler Arası Öykü Yarışması”na 13-25 yaş aralığındaki gençler katılabilecektir. Yarışma 13-17, 18-25 yaş aralıkları olmak üzere iki kategoride gerçekleştirilecektir.

2) “III. Gençler Arası Öykü Yarışması” 2021 yılında vefat eden edebiyatımızın önemli şair ve yazarlarından “Sezai Karakoç” anısına düzenlenecektir. “Bir Diriliş Öyküsü” sloganıyla düzenlenecek “III. Gençler Arası Öykü Yarışması” kapsamında yazılacak eserlerde herhangi bir konu sınırlaması bulunmamaktadır.

3) Başvurular 15.03.2022-31.05.2022 tarihleri arasında gencizbiz.gsb.gov.tr adresinden yapılacaktır.

4) Yarışmacılar, belirtilen internet adresine giriş yaparak istenen bilgileri doldurduktan sonra eseri ilgili bölüme yükleyecektir.

5) Eserler gencizbiz.gsb.gov.tr adresine 31.05.2022 tarihlerine kadar sisteme yüklenebilecektir. (Sistem saat 18.00’de kapatılacak olup saat 18.00’den sonra başvuru alınmayacaktır.)

6) Yarışmacılar eserini yükledikten sonra herhangi bir güncelleme yapamayacaktır.

7) Yarışmacılar eser yükleme bölümüne geçmeden önce yazdıkları eserden kaynaklanan telif haklarını (işletme, çoğaltma, yayma, temsil etme, işaret, ses ve/veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakları) Bakanlık’a devrettiklerine dair muvafakatnameyi okuyacak ve onaylayacaktır.

8) Eserler her bir kenardan 2,5 cm boşluklu sayfa düzeninde, Times New Roman yazı karakterinde, 12 punto, 1,5 satır aralığı ile yazılacak olup Word veya Pdf dosyası olarak gencizbiz.gsb.gov.tr adresine yüklenecektir. Eserler en az 3 (üç) en fazla 10 (on) sayfadan oluşacaktır. Eserler Türkçe yazılacaktır.

9) Yarışmacılar, yarışmaya sadece bir eserle bir defa katılabilir.

10) Yarışma kapsamında başvurusu yapılan eserin alıntı veya kopya olduğunun, başka bir yarışma veya herhangi bir yayın gurubuna gönderildiğinin tespit edilmesi durumunda eserler, Seçici Kurula da danışılarak Genel Müdürlük Düzenleme Kurulu üyeleri tarafından iptal edilir.

11) Yarışmaya gönderilen öykülerin hukuki ve bilimsel sorumluluğu yazarına aittir. Üçüncü kişilerin, öykünün telif hakkı konusunda iddia ve talepleri olması durumunda sorumluluk öykü sahibinindir.

12) “III. Gençler Arası Öykü Yarışması”na gönderilen eserler alanında uzman seçici kurul tarafından değerlendirilecektir.

13) Eserler; Yaratıcılık, Olay Örgüsü (Kurgu),Çevre ve Karakter Betimlemesi, Üslup (Dil ve Anlatım), İmla ve Anlatım Bozuklukları, Sanatsal İfade Yoğunluğu, Kullanılan Kelime Dağarcığı kriterlerine göre değerlendirilecektir.

14) Yarışmaya katılanlar “III. Gençler Arası Öykü Yarışması” Uygulama Talimatında belirtilen şartları kabul etmiş sayılır.

Yarışma Takvimi
Başvuru Tarihleri : 15 Mart 2022 – 31 Mayıs 2022
Sonuçların Açıklanması : 21 Haziran 2022
Ödül Töreni Tarihi : 30 Haziran 2022
Yarışma sonuçları gencizbiz.gsb.gov.tr adresinden ve Bakanlık resmi sosyal medya hesaplarından duyurulacaktır.

Ödüller
“Gençler Arası Öykü Yarışması”nda her kategoride; Birinci olanlara Dizüstü Bilgisayar, İkinci olanlara Akıllı Telefon, Üçüncü olanlara Akıllı Saat ödülü verilecektir.
Kategorisinde ilk 20’ye girenlere de (ilk 3’e girenler hariç) 500 TL değerinde kitap hediye kartı verilecektir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin

seventeen + nine =