III. Altın Baklava Film Festivali

III. Altın Baklava Film Festivali

Mayıs 2017’de Gaziantep Hasan Kalyoncu Üniversitesi’nde üçüncüsünün düzenleneceği “Altın Baklava Film Festivali”, ulusal çapta ses getirecek kültür-sanat etkinliğidir. Türkiye sinemasının nitelikli kısa filmlerinin ödüllendirileceği festivalin amacı, yapımcı ve yaratıcılara yeni filmler üretme yolunda katkı sunmak, sinemaseverlerin ilgisini Güneydoğu bölgesine çekmek, sinema sektörünün gelişmesine katkı sağlamak ve Türk sinema eser ve üreticilerinin ulusal ve uluslararası platformlarda tanınmasını sağlamaktır. Altın Baklava, bölge halkının sinema ile yakınlaşmasını sağlarken, ulusal katılım ile Gaziantep’in yanı sıra ülkemizin de sanatsal duyuru ve yansımalarına uygun ortamı hazırlayacaktır.

Sinemaya ilgi duyan, halihazırda sinema ile uğraşan, sinema ile tanışmak isteyen bireylere kendilerini göstermek için bir fırsat oluşturacak Altın Baklava Film Festivali; Türkiye’nin önde gelen yönetmen, yapımcı, oyuncu kadrosundan oluşan jüri üyeleri, ve finalistlerin yanı sıra gençlerin de katılım göstereceği iki günlük atölye programı ile fark yaratacaktır.

İçerik

Altın Baklava Film Festivali kapsamında yarışacak olan film ekipleri, iki ana kategori üzerinden başvuru yapabileceklerdir. Kurmaca ve belgesel kategorisinde yarışabilecek olan Türk yapımı olan özgün filmlerin 2016-17 yapımları olması şartı koyulacaktır. Türkiye’nin dört bir yanından başvuruya açık olacak festival bünyesinde yarışacak eserler, festival konsepti olan “Türkiye’de Tarih Yazanlar” temasına uygun olarak içeriklendirildiği takdirde jüri tarafından özel izlenime alınacak; en beğenilen tematik film jüri özel ödülü alacaktır.

Son Başvuru 20 Nisan 2017
Festival 3 – 4 Mayıs 2017

Film Kategorileri

1. Kurmaca (kısa metraj)

2. Belgesel (kısa metraj)

– Özgün bir senaryoya sahip, süresi 20 dakikanın altında filmler festivale katılabilir.

– Yarışmaya, herhangi bir TV kanalında gösterilen veya ticari bandrollü filmler katılamaz.

– Yarışmaya katılacak olan filmlerin Türkiye yapımı olması gerekmektedir. Yabancı – Türk ortak yapımı olan filmlerde %51 Türk yapımcı katkı payı olması şarttır.

– Yarışmaya filmin yasal sahibi olan yapımcısı başvurabilir, film haklarının kendisinde olduğunu belgelemesi gerekir.

– Festivalde ödül kazanan filmlerin yapımcıları, yayınladıkları basın bültenleri ve her türlü tanıtım materyalinde festival logosunu kullanmakla yükümlüdür.
http://www.altinbaklavafilmfestivali.com/