II. Robert Kolej School Maker Faire

RCMakers, buluşu, yaratıcılığı ve hüneri kutlamak ve Maker hareketini yaygınlaştırmak için Robert Kolej öğrencileri ve öğretmenleri tarafından düzenlenen bir festivaldir. Bu etkinliğin en büyük amacı “maker”ların yaptıkları yeni teknolojileri ve buluşları paylaşmalarını sağlayarak geleceği yakalamaktır.

ATÖLYELER

ARDUINO ATÖLYESİ
Gerçek bir “maker” hem elektronik ve hem de programlamadan anlar! Ya siz? Siz de kendi cihazlarınızı kodlamak istiyorsanız bu atölye çalışmasına katılmalısınız. Kendi oyunuzunuzu mu geliştirmek istiyorsunuz? Yoksa bir müzik aletini mi? Ya da bir robot! Bu atölye tam size göre.

TANK ATÖLYESİ
Kendi ürettiğiniz tankları kullanmak ister misiniz? O zaman bu atölye tam size göre! Tasarladığınız tank parçalarını 3 boyutlu yazıcıdan basmayı, montajlamayı ve programlamayı öğreneceksiniz. Tanklarınızı uzaktan kumanda edebileceğinizi biliyor muydunuz? Sıra tanklarınızı yarıştırmaya geldiğinde ise çok eğleneceksiniz. İsterseniz tanklarınıza kameralar yerleştirebilir ve diğer atölye çalışmalarını dolaşarak harika videolar çekebilirsiniz.

SUMOROBOT ATÖLYESİ
SumoRobot Nedir? Sumo Robotlar aynı sumo güreşçileri gibi rakiplerini ringin dışına iterek çıkarmaya çalışan, akıllı (uzaktan kumanda edilmeyen) robotlardır. Siz de kendi SumoRobotunuzu yapmak ve RCMakers Sumo Robot Challenge’a katılmak mı istiyorsunuz? Öyleyse RCMakers SumoRobot atölyesine gelin ve bu deneyime ortak olun.

SOLIDWORKS ATÖLYESİ
İçinizdeki mühendisi keşfetmek istiyorsanız bu atölye tam size göre! Atölyenin sonunda tasarımın temellerini öğrenecek, basit parçaları tasarlayabilecek ve 3 boyutlu yazıcıdan çıktılarını alabileceksiniz. Yüzlerce ziyaretçinin uğrayacağı RCMakers sergi alanında tasarımlarınızı gururla tanıtan siz olun!

APPINVENTOR ATÖLYESİ
Kendi mobil uygulamanızı mı geliştirmek istiyorsunuz? Sandığınız kadar zor değil. Siz de AppInventor ile mobil uygulama geliştirme atölyesine katılın ve fikirlerinizi hayata geçirin. Kısa bir atölye çalışmasının ardından bakarsınız sizin uygulamanız da Google Play’de yer alır!

DRONE ATÖLYESİ
Daha önce hiç drone uçurmuş muydunuz? Hem de kendi YAPtığınız dronu uçurmak ister miydiniz? 3D basılmış gövde üzerine monte edilmiş parçalarıyla, bu eğitimde droneların nasıl çalıştığını, hangi parçalara sahip olduğunu ve kritik noktaları öğreneceksiniz. Etkinlik boyunca Drone konusunda uzman kişiden tüm süreçleri izleme ve istediğiniz soruları sorma imkanınız olacak. Eğitim sonrası ise basit, 3D Yazıcı ile üretip siz de bir drone sahibi olabilirsiniz.

MEKANİK ÖRÜMCEK ATÖLYESİ
Kim korkar örümceklerden? Belki de günün en ilginç atölye çalışmalarından biri sizi bekliyor. Mekanik örümcekleri tasarlayacak, parçalarını biraraya getirecek ve örümceklerinizi programlayacaksınız. Bu benzersiz atölye çalışmasında kendinizi bir an “Wild Wild West” filminde gibi hissedebilirsiniz!

TEKNOLOJİK ATIKLARLA HEYKEL YAPIM ATÖLYESİ
Teknolojik atıklarınızı biraraya getirerek ortaya çıkardıklarınıza inanamayacaksınız! Buna sanat demek hiç de zor değil. Teknolojik atıklarınızı ve hayal gücünüzü yanınızda getirin ve bu muhteşem deneyimin bir parçası olun. Eserleriniz ölümsüzleşsin!

3D AKSESUAR TASARIMI ATÖLYESİ
3D tasarım yapmak istiyorsunuz ve 3D Yazıcıya da erişiminiz varsa bu atölyede öğreneceğiniz teknikler ve detaylarla kendi aksesuarlarınızı üretebilirsiniz. Konuyu siz seçin. Ironman temalı yüzük mü? Half Life anahtarlık mı? Yoksa Starwars kalemlik mi? Hepsini ve daha çoğunu bu atölyede bulacaksınız.

LEHİM ATÖLYESİ
Katılımcılar kendilerine verilen board üzerinde gerekli yerleri lehimler ve lehimlemenin nasıl olduğunu ve püf noktalarını deneyimlerler. Her Maker’ın bilmesi gereken önemli bir bilgi olan Lehimleme ile Kendin Yap! Elektronik devrelerden artık korkmayacaksınız.

ELEKTRONİK YAP BOZ ATÖLYESİ
Modüler parçalarla elektronik bir yap boz yapmak ister miydiniz? Bu Atölye’de modüler elektronik parçalarla hayal gücümüzü zorlayacağız. Üstelik daha önceden hiçbir ön bilgiye ihtiyacınız yok. İster çocuk ister yetişkin olun birkaç dakikada araçlar yapıp sensörlerle yönetebileceksiniz. Bu aracı parçalarına ayırıp yeniden birleştirmek birkaç saniyemizi alacak. Bu sıra dışı deneyime sizleri de bekliyoruz.

3D TARAMA & 3D BASKI ATÖLYESİ
Bu atölye çalışmasında 3 boyutlu tarayıcı ile istediğiniz kişi ve objenin taramasını yapmayı ve 3 boyutlu yazıcıdan çıktılarını almayı öğreneceksiniz. Tarama ve çıktı alma süreçlerini görmek ve 3 boyutlu objeler YAPmak istiyorsanız bu atölye tam size göre.

PROGRAMLA ve OYNA ATÖLYESİ
Hem kendi oyununuzu programlamak, hem de kendi geliştirdiğiniz oyunları oynamak ister misiniz? Bu atölye sizin için. Scratch ile programlama yapacak, MakeyMakey ile oyunlarınıza arayüz tasarlayacaksınız. Sandığınızdan da kolay!

RCHACKERS ATÖLYESİ
Bir sistemin çalışmasını en iyi şekilde analiz etmenin ve anlamanın yollarından biri de “hack” lemek. Tabii ki iyi amaçlar için 🙂 Siz de “white hacker” olmak istiyorsanız bize katılın! Bu atölyede bir oyuncak arabayı “hack”leyerek mobil uygulama sayesinde kontrolünü sağlamaya çalışacaksınız.

Ahmet Faruk Kara & Rızahan Osman & Ömer Faruk Durgut

SUMOROBOT – SOLIDWORKS – ARDUINO ATÖLYESİ
Bu atölyede hem SumoRobotlarınızı kendiniz tasarlayacaksınız, hem de arduino ile motor ve led kontrolünü de sağlayarak nasıl YAPacağınızı öğreneceksiniz. SumoRobotlarınızı yarıştırmak da işin en eğlenceli kısmı olacak.

BİZ BU İŞİ NASIL BAŞARDIK!
Engelli insanların konforlu hayat yaşamaları için geliştirmiş olduğumuz robotların tasarımını nasıl yaptık? Yaparken nelerle karşılaştık? Yazılım ve donanım çalışmaları için ne kadar süre harcadık?
Sumo Robot yapımında dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? 1 saatte 1 çizgi izleyen robot nasıl yapılır? Bu atölye çalışmasında bu soruların cevabını bulacaksınız.
“Yeni bir okul olmamıza rağmen toplam 7 ay gibi bir sürede 6 ödül alırken yaşadığımız zorluklar oldu. 1 uluslararası üçüncülük, 2 Türkiye birinciliği, 2 Türkiye ikinciliği 1 Türkiye üçüncülüğü aldık. Bu ödüllerin almayı nasıl başardık? Sizlerle RCMakers’da paylaşacağız.”

OYUN PROGRAMLAMA ATÖLYESİ
Unity hayalinizdeki 3 boyutlu oyunu tasarlamanıza ve insanlarla paylaşmanıza yardımcı olmak için kullanabileceğiniz en güçlü araçlardan birisidir. Unity ile oyun programlama, özellikle çoklu platform üzerinde oyun geliştirme ve profesyonel oyun yapımı hakkında, kendi hayal gücünüz ve araştırıp öğrenme merakınız sayesinde kolayca oyun geliştirebileceksiniz.

PROCESSING ATÖLYESİ
Processing programlama dili günümüzde mevcut olan bir çok programlama diline kıyasla çok daha basit ve sadeleştirilmiş bir dil kullanmaktadır. Scratch ve APP Inventor’un aksine yazılı bir kodlama dili olan Processing programlamanın genel konseptinin anlamak için ideal bir dildir. Arduino dili ise, Porcessing’in elektronik cihazlarlı kodlamak için olan versiyonadur. Katılımcılarımız bu atölyede hem elektronik hem de yazılım alanlarında bilgi sahibi olacaklar. Bu atölyemiz için bilgisayar getirilmesi zorunludur.

TINKERCAD ile OYUNCAK ATÖLYESİ
3d Nedir ? Tinkercad Nedir? ve Ne Yapılabilir ? Niçin İhtiyaç var? Analitik Düşünme ve 3d Modelleme Nasıl Yapılır? Primitve nesnelerin birleşmesi ve kesişiminin 3d olarak sonuçları program arayüz tanımı
tool ve buton tanımı ilk oyuncağımı 3d printer ile yapıyorum her katılımcı evinde printeri olmasa bile STL formatındaki dosyasını üretebilmiş olacak başka nesneleri nasıl 3d olarak üretebildiklerini algılamış olacaklar gelecekte endustriyel tasarıma geçiş için bir hazırlık olacak.

UNITY İLE OYUN PROGRAMLAMA ATÖLYESİ
Unity kolayca 3D veya 2D oyunlar yazmak için ideal bir program. Hemen ilk oyun projenize bizim Unity atölyemizde başlayın! Tüm katılımcılarımızı bekliyoruz.

LEGO ATÖLYESİ
Bu atölye çalışmasında katılımcılar LEGO Mindstorms ile robot yapıp, ev3 uzerinde programlama yapıp test etme şansı bulacaklar.

RC MAKERS İLETİŞİM BİLGİLERİ
İstanbul Amerikan Robert Lisesi Kuruçesme Cad. No.87 34345 Arnavutköy – Istanbul

TEL: +90 533 357 90 72

MAIL: info@rcmakers.com

http://www.rcmakers.com/