II. Lise Öğrencileri arası Kurgusal Dava Yarışması Başlıyor!

Lise Öğrencileri
Lise Öğrencileri arası Kurgusal Dava Yarışması

Kurgusal (Farazi) Dava Yarışması (Moot Court) Hukuk Fakültesi öğrencileri arasında düzenlenen dünya çapında uygulanan bir yarışmadır.

İstanbul Kültür Üniversitesi tarafından düzenlenecek olan ‘Liselerarası Kurgusal Dava Yarışması’ ile Türkiye geneli resmi/özel tüm lise ve dengi okullarda 11. ve 12. sınıfta öğrenim gören öğrencilerin hukuki bir olayın iddia ve savunma taraflarını canlandıracakları ve böylece ikna ve ifade yeteneklerini geliştirecekleri, aynı zamanda hukuk alanında çalışmayı deneyimleme fırsatı yakalayacakları bir yarışmadır.

Yarışma Hakkında Genel Bilgiler

 1. Yarışma Türkiye geneli resmi/özel tüm liselerde 11. ve 12.sınıfta okuyan tüm öğrencilerin katılımına açıktır.
 2. Yarışmaya başvurmak için takım oluşturmak gerekmektedir.
 3. Yarışmaya katılan her takım 5 üyeden oluşur. Takım üyelerinin tamamının aynı lisede öğrenim görmesi gerekir.
 4. Yarışmaya katılım ücretsizdir.
 5. Her takım üyeleri belirlenmiş rolleri üstlenecektir. Bu kapsamda her takımda 1 Hakim, 1 Savcı, 1 Sanık, 1 Sanık Avukatı ve 1 Tanık olacaktır.
 6. Aynı liseden birden fazla takım katılımları 3 takım ile sınırlandırılmıştır.
 7. Her takım için İstanbul Kültür Üniversitesi Hukuk Fakültesi’den bir takım koçu görevlendirilecektir. Takım içerisinde alınan tüm kararlar takım koçu önerileri ve yönlendirilmesi ile gerçekleştirilir.
 8. I. Liselerarası Kurgusal Dava Yarışması’nın konusu Sosyal Medya Suçları hakkındadır. Yarışma konusuyla ilgili detaylar başvuru yapan takım üyelerine e-posta olarak gönderilecektir.
 9. 21-22 Mart 2020 tarihlerinde (2 grup halinde) İstanbul Kültür Üniversitesi Ataköy Yerleşkesi’nde bulunan Akıngüç Oditoryumu ve Sanat Merkezi‘nde bir tam gün sürecek Eğitim ve Bilgilendirme Toplantısı yapılacak ve yarışma ile ilgili detaylar ayrıntılı şekilde anlatılacaktır. Yarışmaya şehir dışından katılacak olan ve toplantıya katılma imkânı bulunmayan takımlar için video çekimi yapılacak ve gün sonunda takımlar ile paylaşılacaktır.
 10. Gerçekleşecek olan Eğitim ve Bilgilendirme Toplantısı’nda takım koçları belirlenecek ve her takım ayrı sınıf/salonlarda takım koçları ile bir araya gelerek yarışma hakkında strateji belirleme ve örnek vaka üzerinde çalışacaklardır.
 11. Yarışmanın birinci tur ve final turu için kurgusal dava dosyaları İstanbul Kültür Üniversitesi Hukuk Fakültesi tarafından hazırlanacaktır.
 12. Yarışmanın birinci turları 11-12 Nisan 2020 tarihlerinde gerçekleşecektir. 21 Mart -11 Nisan 2020 tarihleri arasında takımlar takım koçları ile sürekli irtibat haline kalacak ve yarışmanın birinci turuna hazırlanmaya devam edeceklerdir.
 13. Takımlar Liselerarası Kurgusal Dava Yarışmasının birinci turunun ilk günü olan 11 Nisan 2020 tarihine kadar takım koçları ile tekrar buluşabilecek ve çalışmalarına devam edebilecekledir. Buluşma ile ilgili karar takım üyeleri ve takım koçu arasındaki görüşmeler sonucu verilecek olup takım koçları özellikle buluşmayı ve çalışmaları sürdürmeyi teşvik edeceklerdir.
 14. Şehir dışından katılan takımlardan takım koçları ile yüz yüze buluşma imkânı bulamayanlar ise telefon, görüntülü konuşma (Skype, whatsapp görüntülü arama vb.) yöntemleri ile yarışmanın birinci turuna hazırlanmaya devam edebilirler.
 15. 11-12 Nisan 2020 tarihlerinde yani yarışmanın birinci turunun gerçekleşeceği günlerde başvuran tüm takımların eksiksiz bir şekilde İstanbul Kültür Üniversitesi’nde bulunması gerekmektedir.
 16. 11-12 Nisan 2020’da gerçekleşecek olan birinci tur yarışmasında finale kalacak olan takımlar belirlenecek ve son olarak 18-19 Nisan 2020 tarihlerinde ise gerçekleşecek olan final yarışmasında ilk 3 takım ve mansiyonlar seçilecektir.
 17. Seçilen ilk 3 takımdan birinciye 20.000 TL, ikinciye 10.000 TL ve üçüncüye 5.000 TL ödül verilecektir. İlk 3 takım dışında 7 takıma mansiyon ödülü verilecektir. Mansiyon ödül tutarı seçilecek her takım için 1.000 TL’dir.

Yarışmanın Teması – Sosyal Medya Suçları
Kısaca sosyal medya olarak adlandırdığımız, çeşitli sosyal ağlarda devam eden insan ilişkileri zaman zaman konusu suç oluşturacak biçimlere bürünebilmektedir. Sosyal medyada işlenebilen suçlar, bilişim suçlarından farklı olup, daha çok bilişim vasıtalı suçlar olarak değerlendirilmektedir. Nitekim, günlük hayatta sıkça karşımıza çıkan hakaret, tehdit, kişisel verilerin paylaşılması gibi suçlar, sosyal ağlar üzerinde de sıklıkla karşımıza çıkmaktadır.

Yarışma Takvimi
06 Mart 2020 – Son Başvuru Tarihi
21-22 Mart 2020 – Eğitim ve Bilgilendirme Toplantıları
11-12 Nisan 2020 – Birinci Tur Yarışmaları
18-19 Nisan 2020 – Final Turu Yarışmaları

ÖNEMLİ:
1- Yarışmanın 1. tur ve final turu kurgusal dava konuları İstanbul Kültür Üniversitesi Hukuk Fakültesi tarafından belirlenecek olup, yarışmacılar belirlenen örnek davalar üzerinden çalışmalarını sürdüreceklerdir.
2- Takımlar yalnızca belirlenen kurgusal davalar kapsamında oluşturdukları iddia ve savunma makamlarını en iyi ve etkili şekilde canlandırarak performans sergileyeceklerdir. Juri takımları davaya bakış açıları, takım üyelerinin canlandırma performanlarını ve hukuki temellere uygunluğunu değerlendirerek puanlayacaklardır.

Yarışma Ödülleri
Birincilik Ödülü 20.000 TL
İkincilik Ödülü 10.000 TL
Üçüncülük Ödülü 5.000 TL
Mansiyon Ödülleri 1.000 TL

Başvuru : https://aday.iku.edu.tr/tr/liselerarasi-farazi-dava-yarismasi