İHİB Halı Tasarım Yarışması 2016

İHİB 10. HALI TASARIM YARIŞMASI ŞARTNAMESİ 2016
HALI, TASARIMCISINI ARIYOR

İHİB, geleceğe yatırım yapmak ve ülkemizdeki yeni yeteneklere fırsat kapılarını aralamak amacıyla, Türkiye’nin en kapsamlı “Halı Tasarım Yarışması”nın onuncusunu düzenliyor. Her yıl düzenlenen ve artık geleneksel hale gelen yarışmamız, hem halıcılık sanatının gelişmesine yardımcı olacak hem de sektöre süreklilik ve canlılık kazandıracak genç halı tasarımcılarını keşfetme amacı gütmektedir. Yarışma her yıl genç ve yetenekli tasarımcı adaylarına kendilerini ifade etme şansı vermektedir.

İHİB Halı Tasarım Yarışması üniversite öğrencilerinin veya yeni mezunların katılımına açık olup tek kategoride organize edilmektedir.

KİMLER BAŞVURABİLİR?
– Türkiye Cumhuriyeti sınırları dâhilinde veya yurtdışında okuyan T.C. veya K.K.T.C vatandaşları,
– Üniversitelerin Ön lisans, Lisans ve Yüksek Lisans bölümlerinde ( bölüm sınırlaması olmaksızın ) okuyan veya en fazla 5 yıl önce mezun olmuş olan,
– İHİB’ in daha önce düzenlemiş olduğu Halı Tasarım Yarışmalarında ilk üç dereceye girmemiş olan herkes bu yarışmaya katılabilir.
– İTKİB çalışanlarının ve jüri üyelerinin yakınları ile çalıştığı kurumlardan herhangi bir kişi yarışmaya katılamaz.
– Yarışmaya katılan dosyaların son 5 yılda kumaş, deri, moda vb gibi diğer tüm tasarım yarışmalarında dereceye girmemiş tasarımlardan oluşması gerekmektedir.
– Sanatta yeterlik, Doktora Öğrencileri ve Öğretim Elemanları yarışmaya katılamazlar.

YARIŞMA AŞAMALARI
YARIŞMA SUNUM DOSYALARI
Dosyalar web sitesinde yayınlanan kılavuzdaki şekil şartlarına uygun olmak zorundadır. Yarışmacılar, özgeçmişini, başvuru formunu ve tasarımlarını bir plastik sunum dosyası içinde kapalı olarak teslim edeceklerdir. Aksi takdirde kaybolacak evrak/tasarımların sorumluluğu başvuru sahibine ait olacaktır.

Yarışma sunum dosyaları elden, posta veya kargo ile en geç 10 Haziran 2016 Cuma günü mesai bitim saatine kadar İTKİB Tekstil, Deri, Halı Fuarlar Şubesi Çobançeşme Sanayi Cad. Dış Ticaret Kompleksi B Blok 5. Kat Yenibosna – İstanbul (Tel: 0 212 454 02 00 ) adresine teslim edilecektir. Eksik evrakla yapılan ve/veya son teslim tarihinden sonra ulaşan sunum dosyaları değerlendirmeye alınmayacaktır.

Birinci aşamayı geçemeyen yarışma dosyaları, adreslere geri gönderilmeyecek olup, ilk sekiz finalist dışında dosyasını geri almak isteyenler İTKİB Tekstil, Deri, Halı Fuarlar Şubesi’nden alabilirler. Alınmayan dosyaların sorumluluğu yarışmacıya aittir.

KATILIMCILARIN SUNUM DOSYALARINDA BULUNMASI GEREKEN BELGELER:

A. Başvuru formu ve başvuru evrakları Başvuru formları www.haliyarismasi.org sitesinden temin edilecektir. Söz konusu formun eksiksiz doldurulması ve yazıcıdan çıktı alınması gerekmektedir.

B. Halı tasarımları ve koleksiyon sunum dosyası Her bir yarışmacı en fazla iki dosya ile başvurabilir. Ancak değerlendirme, tasarımcı bazında yapılacaktır. Bu sene onuncusu düzenlenecek olan Halı Tasarım Yarışması’na koleksiyon* bütünlüğünde 4 halı tasarımı hazırlanarak katılınabilecektir. Final aşamasında, koleksiyondaki bir halı tasarımı İHİB’ in finansal katkılarıyla yarışmacının kendisi tarafından üretilecektir.
* Koleksiyon: Tasarımcı adaylarının belirleyeceği bir tema doğrultusunda hazırlanacak tasarımların, kendi içlerinde renk, doku, biçim, materyal gibi belli başlı noktalarda birbiri ile ilişkilendirilmesidir. Tasarımlarda kullanılacak malzemeler yün, viskon, ipek, kendir, polyester, akrilik, polipropilen vb. gibi iplikler veya elyaflar olabilir.

Dosyada bulunması gerekenler:
– Her bir dosyada A3 ebatlarında hazırlanmış 4 adet halı tasarımı yer almalıdır. Halı tasarımları, el çizimi, bilgisayar destekli çizim, 3 boyutlu çalışma veya yarışmacının uygun gördüğü bir şekilde olabilir. Kağıt üzerinde yapılmış kara kalem çizimleri ve belirtilen ölçüler dışında hazırlanan tasarımlar kabul edilmeyecektir.
– Dosyalarda, tasarlanan halılar için kullanılacak iplik, elyaf, renk örnekleri bulunabilir.
– Tasarımların bitmiş halleriyle görülebilmesi için tasarımlardan en az birinin ufak boyda örnek dokuması ve/veya üç boyutlu prototipleri de dosyada yer almalıdır.
– Sunum dosyalarında ad, soy ad, rumuz, imza vb. ibareler kesinlikle yer almamalıdır. Dosya numaraları, dosya teslimi sırasında İHİB tarafından verilecektir.
– www.haliyarismasi.org ile www.itkib.org.tr sitelerinden temin edilerek doldurulacak ve imzalanacak yarışmacı başvuru formu ve katılım beyanı yarışma başvuru formu, Fotoğraflı özgeçmiş, Öğrenci ise öğrenci belgesi, mezun ise mezuniyet belgesi gibi evraklar yarışma dosyası ile birlikte İTKİB’e teslim edilecektir.

Yarışmacılar, başvuru evraklarını kapalı zarfta ve tasarımlarını bir sunum dosyası içinde kapalı olarak teslim edeceklerdir. Sunum dosyalarının jüriye birkaç kere sunulma ihtimaline karşı kolay açılabilir ve kapanabilir olması gerekmektedir. Aksi takdirde kaybolacak evrak/tasarımların sorumluluğu başvuru sahibine ait olacaktır.

YARIŞMA SÜRECİ
BİRİNCİ AŞAMA
Başvuruların ilk değerlendirilmesi 15 Haziran 2016 Çarşamba günü yapılacak ve sunum dosyaları ve başvuru dökümanları dosya numaralarına göre incelenerek ikinci aşamaya kalan dosyalar belirlenecektir. Katılımcıların isimleri jüri tarafından bilinmeyecektir. Sonuçlar telefon ya da internet yoluyla alfabetik sıraya göre duyurulacaktır.

İKİNCİ AŞAMA
22 Haziran 2016 Çarşamba günü adaylar Jüri ile sözlü görüşme yapacaklardır. Her katılımcıdan sunum yapmaları istenecektir. Bu çerçevede tasarlanan halının kullanım alanı, tüketici tarafından kullanılabilirliği ve halının piyasaya sunulabilirliğinin araştırılması önem içermektedir. Yapılan görüşmeler sonucunda 8 finalist belirlenecektir.
Her yarışmacı için sunum süresi 4 dakika ile sınırlı olacaktır. Bilgisayarlı sunum kabul edilmeyecektir.
Finale kalan 8 finalistten yapmış oldukları tasarımların içinden, kendilerinin seçeceği bir tasarımın 140 x 200 cm ölçülerinde üretimi istenecektir. Böylece her finalist, bir halı tasarımını final gecesi için jüri özel sunumuna hazırlayacaktır.
İHİB, finalist yarışmacılara koleksiyonlarındaki tasarımlarından 1 tanesinin büyük boy prototipini hayata dönüştürmesi için maddi destekte bulunacaktır.

Değerlendirme Ölçütleri
– Tasarımların özgün olması ve yeni fikir içermesi
– Tasarımların halıya dönüştürülebilir olması
– Tasarımların nihai tüketici tarafından kullanılabilir olması
– Jüri Üyesi kişisel görüşü

ÜÇÜNCÜ AŞAMA: HALI TASARIM YARIŞMASI FİNALİ
Jüri özel sunumu ve final gecesi
İHİB tarafından düzenlenecek olan ödül töreninde 8 finalistin halı tasarımları bir sergi/performans ile basın mensuplarının yanı sıra, mimarlık ve iç mimarlık dünyası ile halı sektörü mensupları, üniversite öğretim üyeleri ve ilgili iş çevrelerinin önde gelen isimlerinden oluşan seçkin davetlilere sunulacaktır.

Ekim ayı içerisinde yapılacak olan jüri özel sunumunda, finalistler tarafından hazırlanmış 140×200 cm ebadındaki halılar jüriye sunulacaktır. Bu sunumun ardından jüri üyeleri tarafından yapılacak değerlendirme sonucunda, her bir finalistin halısı jüriden belirli bir puan alacaktır. Final gecesinde alınan puanın %60’ı ile mülakattaki puanın %40’ı, her bir yarışmacının final puanını oluşturacaktır.

Not: İHİB belirtilen tarihleri, değiştirme hakkını saklı tutar.

HALI TASARIM YARIŞMASI JÜRİ LİSTESİ
İSİM KURUM
UĞUR UYSAL İHİB YÖNETİM KURULU BAŞKANI
NİHAT YILDIZ İHİB DENETİM KURULU ÜYESİ – JÜRİ BAŞKANI
BÜLENT METİN İHİB DENETİM KURULU ÜYESİ
SEÇİL ÖZELMAS ELEMENT HALI (TASARIMCI)
PROF. GÜNAY ATALAYER MARMARA ÜNİVERSİTESİ TEKSTİL BÖLÜMÜ
PROF. ŞERİFE ATLIHAN
MARMARA ÜNİVERSİTESİ GELENEKSEL TÜRK SANATLARI HALI-KİLİM BÖLÜMÜ
YRD. DOÇ CEMİLE TUNA KEMERBURGAZ ÜNİVERSİTESİ
YRD. DOÇ. ÖZGE USLUCA MERSİN ÜNİVERSİTESİ
ÖĞR. GÖR. MEHMET ERİM ÇANAKKALE ÜNİVERSİTESİ
PROF.DR ZEKİ ALPAN MİMAR SİNAN GÜZEL SANATLAR
ARŞ. GÖR. BAHADIR ÖZTÜRK DOKUZ EYLÜL ÜNİVERSİTESİ
PROF. ELVAN ÖZKAVRUK ADANIR İZMİR EKONOMİ ÜNİVERSİTESİ
DOÇ. SEDEF ACAR
9 EYLÜL ÜNİVERSİTESİ TEKSTİL VE MODA TASARIMI BÖLÜMÜ
ONUR AKAGÜNDÜZ BOORİA HALI
RAMAZAN ALTUNTAŞ ALTUNTAŞ HALI
FEVZİ İSİKLİ HATİPOĞLU HALICILIK
ŞENOL ÇOLAK OTTOMAN HALI SAN.
HAŞİM GÜRELİ MNG HALI
BAŞAK ÖZDEMİR TASARIMCI
CEM ŞENGÖR STEP HALI
AYBERK MENEVŞE SARAY HALI
MÜGE YOLCU NOMAD HALI
MUSTAFA KAYHAN MNM HALI

Not: İHİB belirtilen jüri üyelerinin adını, değiştirme hakkını saklı tutar.

İHİB 10. HALI TASARIM YARIŞMASI ÖDÜLLERİ
1. Yurt Dışı Tasarım Eğitim Ödülü 2008/2 sayılı tebliğ çerçevesinde Ekonomi Bakanlığı’nın yurt dışı eğitim hakkı kontenjanından yarışmacıya onay verilmesi halinde, yarışma birincisine “Yurtdışında Tasarım Eğitimi Hakkı” sağlanacaktır. (İHİB’in ön onayına tabi olacak şekilde, %100 devamlılık şartı aranmak şartıyla Avrupa’da yer alan tasarım okullarından birinde, Ekonomi Bakanlığı’nın destek ve onaylarıyla)

2. Yurt Dışındaki Önemli Fuarları Ziyaret İlk 8’e kalan finalistlerimiz Ocak 2017 döneminde Almanya’nın Frankfurt şehrinde düzenlenecek olan Heimtextil Fuarı’na 1 gün, Almanya’nın Hannover şehrinde düzenlenecek olan Domotex Halı ve Yer Kaplamaları Fuarı’na 2 gün olmak üzere; ulaşım ve konaklama masrafları Birliğimize ait olmak üzere götürülecektir. Öğrencilerin 1 yıllık pasaport harç ve defter bedeli ve vize masrafları birliğimiz tarafından karşılanacaktır.

3. Para Ödülleri
Birincilik Ödülü :10.000 TL
İkincilik Ödülü :7.500 TL
Üçüncülük Ödülü :5.000 TL
Final gecesinde ilk üçe giremeyen yarışmacılara da 2.000’er TL para ödülü verilecektir. İlk 3’e giren yarışmacıların İHİB tarafından belirlenecek bir Halı firmasında 15 gün süreyle (1 hafta el halısı, 1 hafta makine halısı) staj yapması zorunludur. Yarışmacılar para ödüllerini almaya, staj yapıldığının firma tarafından teyit edilmesinden sonra hak kazanacaklardır.

4. Eğitim Ödülü İlk 8’e kalan finalistlerimizin 2017 yılı içerisinde katılacakları 6 aylık yabancı dil kurs bedelinin %100’ü İHİB tarafından karşılanacaktır. Eğitimde %100 devamlılık şart aranacaktır.

5. Bilgisayar Ödülü İlk 3’e kalan finalistlerimize tasarım programının ihtiyaç duyduğu özelliklerde (Intel Core i7 işlemci, 1 TB hard disk, 4 gb RAM, 15.6” ekran gibi) birer dizüstü bilgisayar hediye edilecektir. İlk 3’e kalan finalistlerimize Texcelle Licence Komple Halı Desen çizim programı (Double Point & Effect Binding Plug IN), kurulum ve 1 günlük eğitimi hediye edilecektir.

6. Çizim Tableti ve Kalemi Ödülü Ayrıca ilk 8 finaliste dijital çizim tableti ve kalemi hediye edilecektir.
Not: Jüri Özel Sunumu ve Ödül Töreni’nin yer ve tarihleriyle yurtdışındaki fuar gezi programları ve verilecek diğer ödüller İHİB tarafından değiştirilebilir.

Katılımcı Yükümlülükleri
* Finale kalan 8 yarışmacı, yarışmada yer alan eserlerinin/ koleksiyonlarının 1 yıl süre ile tüm fikri ve sınai mülkiyet ile telif ve satış, projeleri sergilemek, yayımlamak ve arşivlemek haklarının İHİB’e ait olacağı konusunda, ekli katılım formunda yazılı olduğu şekilde fikri ve sınai mülkiyet haklarının peşinen devredildiğine ilişkin taahhütname imzalayacaklardır.
* Finale kalan 3 yarışmacı, yarışmada yer alan eserlerinin/ koleksiyonlarının tüm fikri ve sınai mülkiyet ile telif ve satış, projeleri sergilemek, yayımlamak ve arşivlemek haklarının 3 yıl süre ile İHİB’e ait olacağı konusunda düzenlenen sözleşmeyi imzalayacaklardır.
* Yarışmada ödüle hak kazanabilmek için işbu şartname ekindeki taahhütnamelerin katılımcılar tarafından imzalanması gerekmektedir.
* Yarışma sonrası dereceye giren finalistler verilecek ödüller dışında İHİB’ den hiçbir talepte bulunamazlar.
* Dereceye giren finalistlerin (belgelendirilen mücbir sebepler harici) yurt dışındaki fuarları ziyareti kabul etmemeleri durumunda para ödülü İHİB tarafından geri alınacaktır.
* Yarışmayı kazanan yarışmacılar, Yurtdışı seyahatlerinde ulusal ve uluslararası mevzuattan doğan yükümlülüklere uyacaklarına, tüm şahsi kaza ve benzeri sigortaları yaptıracaklarına, hal tutum ve davranışlarından şahsen sorumlu olacaklarına, işbu hükme aykırılık halinde doğacak sair maddi ve manevi zararlardan ötürü İHİB’in sorumlu tutulamayacağına ilişkin taahhütname imzalayacaklardır.
* Herhangi bir yerde yayınlanmış veya herhangi üçüncü kişi ya da kuruluşa ait tasarımlar değerlendirmeye alınmayacak olup, yarışmacılar yarışmaya göndermiş oldukları eserlerin/ koleksiyonların kendi özgün tasarımları olduğunu ekli katılım formu ile taahhüt edeceklerdir.
* Ödül olarak Almanya’ya gidecek olan finalistler, en geç Ekim 2016 tarihine kadar en az 1 yıl geçerli olan pasaportlarını Fuarlar Şubesi’ne ulaştırmak zorundadır.

Yarışmaya katılan herkes işbu başvuru formu ve ekinde belirtilen şartları kabul etmiş sayılırlar. Başvuru şartlarına uymadığı yarışma finali sonrası tespit edilen yarışmacının ödülleri geri alınır.

Bilgi için :
e-posta: tdhfuarlar@itkib.org.tr
Tel : 0212 454 02 00
Web sitesi: http://www.haliyarismasi.org/

2016 İHİB 10. HALI TASARIM YARIŞMASI BAŞVURU FORMU

KATILIM FORMU KİŞİSEL BİLGİLER
Adı Soyadı:
TC Kimlik No:
Doğum Tarihi ve Yeri:
Adres:
Ev Telefon:
Cep No:
E-posta :
Uyruğu:

EĞİTİM
Üniversite Adı:
Fakülte/Yüksek Okul Adı:
Bölüm Adı: Okulun Adresi:
Devam ettiği sınıf:
Mezun ise mezuniyet tarihi:

KATILIM BEYANI
Yarışmaya göndermiş olduğum tasarım kendime ait özgün bir çalışma olup daha önce başka bir yere sunulmamış ve/veya başka bir yerde sergilenmemiştir. Aksine bir iddia olması ve üçüncü kişilerin tasarım üzerinde hak iddia etmesi durumunda sorumluluğun tarafıma ait olduğunu, yarışmaya katılan eser üzerindeki Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu kapsamında sahibi olduğum bütün fikri ve sınai haklarımdan peşinen feragat ettiğimi, eser üzerindeki tüm fikri ve sınai haklarımı İHİB’e devir ve temlik ettiğimi beyan ve taahhüt ederim.
Yarışma şartnamesindeki tüm şartlar ve fikri / sınai haklarla ilgili tüm koşulları peşinen kabul ve taahhüt ettiğimi beyan ederim.

İsim:
İmza:
Tarih:

TAAHHÜTNAME

2016 İHİB 10. HALI TASARIM YARIŞMASI ’ nda dereceye giren ilk 8 kişi arasında yer aldığım takdirde, İHİB organizasyonunda katılacağım yurtiçi ve yurtdışı seyahatlerinde ulusal ve uluslararası mevzuattan doğan yükümlülüklere uyacağımı, hal tutum ve davranışlarımdan şahsen sorumlu olacağımı, işbu hükme aykırılık halinde doğacak sair maddi ve manevi zararlardan ötürü İHİB’in sorumlu tutulamayacağı beyan ve taahhüt ederim. Ayrıca “Halı Tasarım Yarışması” final ödülleri kapsamında kazandığım ve bizzat kendi isteğim ile katılacağım; eğitim, kültür ve turistik amaçlı yurtiçi ve yurtdışı gezi, fuar, seminer, kurs, organizasyon ve benzeri etkinlikler sırasında ve işbu etkinliklere katılmak üzere yapılan tüm seyahatler, transferler, konaklamalar sırasında meydana gelebilecek kaza, kayıp, sağlık problemleri, Birlik tarafından yapılmış organizasyon ile ilgili alınan kural ve kararlara aykırı davranışlar ve benzeri her türlü zarar – ziyan ile ilgili olarak Birliğinizin herhangi bir şekilde sorumlu bulunmayacağını kabul, beyan ve taahhüt ederim.
Yarışmacı İsim İmza Tarih