IELTS ile geleceğine yatırım yap

27 Haziran 2016 / İstanbul – İngilizce öğrenim görmek veya çalışmak isteyenler için İngilizce dil yeterliliğini belirlemek amacıyla geliştirilen IELTS, geleceğine yatırım yapmak isteyenlerin en çok tercih ettikleri sınavların başında yer alıyor. Tüm dünyada uygulanan ve uluslararası kabul gören İngilizce dil yeterlilik sınavı Türkiye’de ağırlıklı yurt dışında okumak isteyen öğrenciler tarafından tercih ediliyor.

 

IELTS sınavını Türkiye’de uygulamakla yetkili British Council’in Türkiye Sınavlar Direktörü David Hopkinson, özellikle sonbaharda üniversiteye başvuracak öğrencilere yönelik tavsiyelerde bulundu. Hopkinson, IELTS’in

Türkiye, İngiltere, Amerika Birleşik Devletleri, Avusturalya, Kanada ve daha pek çok ülkede, lisans ve yüksek lisans başvurusu, İngilizce muafiyeti, iş başvurusu, dil tazminatı ve göçmenlik başvuruları için kabul edildiğini hatırlatarak, yaz döneminde sınav hazırlıkları yapmanın önemli olduğunu belirtti. Sınava erken kayıt yaptırmanın hazırlık sürecini olumlu etkilediğini belirten David Hopkinson, adaylara yalnızca British Council’la IELTS’e girenlerin ulaşabildiği 30 saatlik online eğitimi tamamlamak için yeterli zamanı ayırmalarını tavsiye etti. Hopkinson ayrıca, sınava girecek herkesin kayıt yaptırmadan önce başvuru yapacağı kurumun kabul ettiği sınavları ve kabul edilen puanları kontrol etmelerinin önemli olduğunun altını çizdi.

 

Hopkinson online kayıt ve online ödeme sistemleri ile artık kolayca kayıt yaptırmanın mümkün olduğunu belirtirken, her sınavın belirli bir kapasitesi olduğunu hatırlattı ve adayların sınav sonuçlarına ihtiyaç duyacakları tarihleri öngörerek mümkün olduğunca erken kayıt yaptırmalarında fayda olduğuna dikkat çekmek istediklerini dile getirdi.

 

Küreselleşen dünyada İngilizce bilmek kadar bunu uluslararası geçerliliği olan bir sınavla belgelemenin de önemli olduğunun altını çizen David Hopkinson “Artık üniversiteler ve göçmenlik büroları adayların daha yüksek seviyede bir İngilizceye sahip olmalarını talep ediyor. Öte yandan, adaylar da küresel olarak mobil olmak ve kariyer seçeneklerini artırarak, farklı ülkelerde çalışmak istiyor. Bu da IELTS’e olan ilginin artmasına neden oluyor. Bunlara ek olarak, küresel eğitim endüstrisinde daha rekabetçi olmak isteyen eğitim kurumları IELTS’i tercih ediyor” dedi.

 

IELTS hakkında detaylı bilgiye British Council’in web sitesinden (www.britishcouncil.org.tr) ulaşılabilir ve buradan online kayıt yaptırılabilir.

 

IELTS nedir?

IELTS (Uluslararası İngilizce Dil Yeterlilik Sınavı) dünyanın en çok tercih edilen İngilizce dil sınavıdır.

Dünyanın önde gelen uzmanları tarafından geliştirilen IELTS, kapsamlı bir araştırma, doğrulama ve test geliştirme programıyla desteklenir. IELTS ile kişilerin dinleme, okuma, yazma ve konuşma becerileri test edilir.

 

Dünyada 25 yıldır uygulanan IELTS, en çok tercih edilen sınav olma özelliğine sahiptir. Bütün dünyada çok çeşitli kullanım alanına sahip olan IELTS, 145 ülkede aralarında devlet, akademik ve istihdam kurumlarının da yer aldığı 9.000 kurum ve kuruluş tarafından tanınmaktadır. Her yıl 2 milyondan fazla kişi, IELTS sınavına girmektedir.

 

2 YORUMLAR

  1. IELTS sınavına 375 TL vererek girdim ancak IETS’in pazarlama kaygısıyla, eşdeğerlik tablosunda yaptığı keyfi değişikler sınavın geçerliliğini kaybettirdi. Param da boşa gitti, bir daha düşünün derim.