İDOB’UN DÜZENLEDİĞİ 8. RESİM YARIŞMASI SONUÇLANDI

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün, milletin geleceği olan çocuklara verdiği önemin bir sonucu olarak, 23 Nisan’ı çocuklara armağan etmesiyle, dünyada çocuklara ait ilk milli bayram olan “Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı” etkinliği kapsamında, İDOB’un bu yıl 8.sini düzenlediği  “Opera ya da Bale denince aklına ne geliyor” konulu, 7-11 yaş arası çocuklara yönelik olan resim  yarışması sonuçlandı.

Geçtiğimiz sene, pandemi nedeni ile ertelenen etkinlik, bu sene ilk kez online olarak gerçekleşti. Çocukların, opera ve bale sanatlarına olan ilgilerini arttırmak amacı ile düzenlenen yarışmaya Türkiye’nin her ilinden olağanüstü bir katılım sağlandı. Yarışmanın değerlendirmesi İDOB ressamları ve Uluslararası Plastik Sanatlar Derneği’nden ressamlar tarafından yapıldı.

Nina Türktaş
Emine Kondal
Hazal Acar
Elif Tekin

Buna göre; 1.liği Nina Türktaş, 2.liği Emine Kondal, 3.lüğü Hazal Acar kazanırken,  Elif Tekin mansiyon ödülüne layık görüldü. İDOB çocuk oyununa iki kişilik davetiye de kazanmış oldular. Her yıl olduğu gibi, birinci olan resim görseli, gelecek yıl afiş görseli olarak kullanılacak. İlk dört dereceye giren resimlerin yanı sıra, sergilenmeye hak kazanan 95 resim 23 Nisan tarihinden itibaren @operabaleistanbul instagram sayfasında yayınlanmaya başladı.

Resim yarışmasının sonuçlanmasının ardından bu özel günün yıldönümünde,  İstanbul Devlet Opera ve Balesi çocuklar özelinde tüm sanatseverler için bir  konser gerçekleştirdi. Bir senesini dolduran pandemi nedeni ile geçen sene olduğu gibi bu sene de çocuklar ve aileleri salonda olamasalar da 23 Nisan özel konseri, TRT 2 ekranlarından saat:19.00’da canlı yayınla  Türkiye’nin dört bir yanına ulaştı.

Sanat hayatı ile çocuklara ilham olabilecek,müziğin dahi çocuğu ve  tüm zamanların en büyük bestecilerinden  Wolfgang Amadeus Mozart (1756-1791) eserleri  konserin temasını oluşturdu.

23 Nisan konserinin programında yer alan Mozart’ın önemli eserleri;    Yazıldığı dönem (1783) çok revaçta olan mehter müziğinin ezgilerinden esinlenerek bestelediği düşünülen “Türk Marşı”, Yaylı dörtlüsü için bestelediği çok ünlü serenatı “Küçük Bir Gece Müziği”,  çok sevilen;  Saraydan Kız Kaçırma, Don Giovanni, Sihirli Flüt, Figaro’nun Düğünü operalarından sahneler izleyicilerle buluştu.

 

Murat Cem Orhan, temsilin orkestra şefliğini üstlenirken aynı zamanda final parçasında da solist olarak yer aldı. Konseri Caner Akın sahneye koydu. Kostüm düzenleme Olcay Engin Kaymaz’a, ışık tasarımı ise Taner Aydın’a aitti.

                      İDOB solistleri; Esra Abacıoğlu Akcan, Nazlı Deniz Süren, Nesrin Gönüldağ, Ufuk Toker, Kevork Tavityan , Nejat Işık Belen, Murat Cem Orhan, Sevan Şencan ve piyanist Hüseyin Kaya eserleri seslendirdiler. Anıl Murat Erginol, Bora Gökay, Verda Gül ve Burak Ayrancı ise temsilde yer alan yaylı dörtlüsü sanatçılarıydı.

 

Ödüller konusundaki destekleri için Denizbank, Sedat Gürel-Güzin Gürel Sanat ve Bilim Vakfı’na Artam A.Ş’ye  teşekkür ederiz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin