İçindeki Girişimciyi Çıkar

Melikşah Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Pegasus Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı Ali Sabancı, Koton Mağazacılık Yönetim Kurulu Eş Başkanı Gülden Yılmaz, Youth Holding Kurucu Başkanı Emrah Kaya, Simit Sarayı Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Okutur ve TOBB Kayseri Genç Girişimciler Kurulu Başkanı Sami Boydak’ı “İçindeki Girişimciyi Çıkar” konulu söyleşide bir araya getirdi.

Söyleşiye, Boydak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hacı Boydak, İpek Mobilya Yönetim Kurulu Başkanı Saffet Aslan, Melikşah Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Reşit Özkanca, Akademisyen ve öğrenciler katıldı.

Söyleşinin açılış konuşmasını yapan TOBB Kayseri Genç Girişimciler Kurulu Başkanı Sami Boydak, kurulun şimdiye kadar yaptığı organizasyonlar hakkında katılımcılara seminer verdi.

Söyleşide Koton markasının bugünlere nasıl geldiğinden bahseden Gülden Yılmaz, 1988 yıllarında özel bir eğitim kurumunda pedagog olarak çalışırken hayat şartlarını daha iyi hale getirme adına kuzguncukta 25 metrekare bir alanda işe başladıklarını söyledi. Yılmaz, “O zamanlar tekstilde ihracat fazlalığı var. Piyasadan bulabildiğimiz kadar ihracat fazlası ürün toplayıp bir seçki oluşturduk. Sağdan soldan bulduğumuz çıkma raflarla bu işe başladık ve bugünlere geldik” dedi.

Söyleşinin diğer bir konuğu Youth Holding Kurucu Başkanı Emrah Kaya, “İstanbul işletme bölümünü kazandığımda aslında ODTÜ hayalim vardı ve kazanamadığım gün oturdum ağladım çünkü ailemde bir rol görevim vardı ve ben onu gerçekleştirememiştim.” dedi. Doğru ve yanlış diye bir tercihin olmadığını belirten Kaya, “Benim yanlış diye düşündüğüm ve çok üzüldüğüm bir tercih beni bugünlere getirdi. Üniversite yıllarında şunu fark ettim, üniversitede derse girmek kadar bozulan megafonları tamir etmek, ütüsü bozulan perdeleri ütülemek bunlar insana çok şey kazandırıyor.” dedi.

Kayseri’ye gelmekten çok büyük memnuniyet duyduğunu ve feyz aldığını belirten Simit Sarayı Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Okutur, “Simit zaten bizim altı yüz yıldır kültürümüzde olan bir ürün. Bende sizler gibi üniversite son sınıfa geldiğimde gelecekle ilgili planlar yapmaya başladım ve küçük bir dükkânla başladığım simit işini, ustaya bağımlılıktan kurtararak seri üretimle Türkiye ve dünyaya pazarlamaya başladım.” Dedi.

Sabancı Ailesi’nde icat çıkaran biri olarak tanındığından bahseden Pegasus Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı Ali Sabancı, “Ben Mart 2004 yılında ne yapmak istemediğimi anladım ve kendime bir yol çizdim ve Holdingten ayrılmak isteğimi açıkladım. Çok büyük tepki toplama rağmen Pegasus ve vb. markalarla bugünlere geldim.” dedi.

Söyleşi, katılımcılara plaket sunumuyla son buldu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin