Ana SayfaÖzel Ders Blogİbrani Dili ve Kültürü 2023-2024 Taban Puanları ve İş Olanakları

İbrani Dili ve Kültürü 2023-2024 Taban Puanları ve İş Olanakları

İbrani Dili ve Kültürü Bölümü, İbranice dilini, edebiyatını ve kültürünü inceleyen ve bu alanda bilgili ve donanımlı İbrani dilbilimciler ve kültür araştırmacıları yetiştiren bir lisans programıdır.

İbrani Dili ve Kültürü Bölümü, üniversitelerin Fen-Edebiyat Fakültelerinde yer alan 4 yıllık bir lisans programıdır. Bu bölümde, İbranice dilbilgisi, İbranice edebiyatı, İbrani kültürü, Ortadoğu tarihi gibi konularda eğitim verilmektedir.

İbrani Dili ve Kültürü Bölümü mezunları, çeşitli kamu kurum ve kuruluşlarında, özel sektörde, uluslararası kuruluşlarda ve sivil toplum kuruluşlarında çalışabilmektedir.

İbrani Dili ve Kültürü Bölümüne YKS’nin DİL puan türüyle girilmektedir.

4 yıllık dil puanına göre öğrenci alan bölüm.

İbrani Dili ve Kültürü 2023 Taban Puanları, Başarı Sıralamaları ve Kontenjanlar

Üniversite Program Adı Kontenjan**
2023
2022
2021
2020

2023
2022
2021
2020
Taban Puan
2023
2022
2021
2020
ERCİYES ÜNİVERSİTESİ 
Edebiyat Fakültesi
İbrani Dili ve Kültürü  25+1+0+1+0
25+1
25+1
25+1
122.518
Dolmadı
Dolmadı
Dolmadı
221,57177
Dolmadı
Dolmadı
Dolmadı

 

İbrani Dili ve Kültürü Bölümüne girmek için YKS’de yeterli puanı almak ve ilgili üniversitenin İbrani Dili ve Kültürü bölümüne yerleşmek gerekmektedir.

İbrani Dili ve Kültürü Bölümü, dil, edebiyat ve kültüre ilgi duyan, analitik ve araştırma becerileri gelişmiş olan kişiler için uygun bir bölümdür.

İbrani Dili ve Kültürü Bölümü mezunları için iş imkanları şu şekilde sıralanabilir:

  • İbrani dilbilimci: İbrani dilbilimciler, İbranice dilinin yapısı, gelişimi ve kullanımı ile ilgili araştırmalar yaparlar.
  • İbrani kültür araştırmacısı: İbrani kültür araştırmacıları, İbranice kültürün tarihi, gelişimi ve özellikleri ile ilgili araştırmalar yaparlar.
  • Kültürel miras uzmanı: Kültürel miras uzmanları, tarihi ve kültürel mirasın korunması ve tanıtımı ile ilgili çalışmalar yaparlar.
  • Müze uzmanı: Müze uzmanları, müzelerde sergilenen eserlerin korunması, tanıtımı ve araştırması ile ilgili çalışmalar yaparlar.
  • Dil öğretmeni: İbranice dil öğretmenleri, İbranice dilini öğretirler.

İbrani Dili ve Kültürü Bölümü, günümüzde hızla gelişen ve değişen bir bölümdür. İbrani Dili ve Kültürü Bölümü mezunları, bu alandaki gelişmeleri takip ederek başarılı bir kariyere sahip olabilirler.

İbrani Dili ve Kültürü bölümü mezunları için iş olanakları

İbrani Dili ve Kültürü Bölümü mezunları, çeşitli kamu kurum ve kuruluşlarında, özel sektörde, uluslararası kuruluşlarda ve sivil toplum kuruluşlarında çalışabilmektedir. Bu bölümden mezun olan kişiler, genellikle İbrani dilbilimci, İbrani kültür araştırmacısı, kültürel miras uzmanı, müze uzmanı, dil öğretmeni gibi unvanlarda görev alırlar.

İbrani Dili ve Kültürü Bölümü mezunları için iş imkanları şu şekilde sıralanabilir:

  • Kamu kurumları: İbrani Dili ve Kültürü Bölümü mezunları, kamu kurumlarında Kültür ve Turizm Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Türk Tarih Kurumu gibi birimlerde çalışabilmektedir.
  • Özel sektör: İbrani Dili ve Kültürü Bölümü mezunları, özel sektörde müzecilik şirketleri, danışmanlık firmaları, yayınevleri gibi kurumlarda çalışabilmektedir.
  • Uluslararası kuruluşlar: İbrani Dili ve Kültürü Bölümü mezunları, uluslararası kuruluşlarda UNESCO, BM gibi kuruluşlarda çalışabilmektedir.
  • Sivil toplum kuruluşları: İbrani Dili ve Kültürü Bölümü mezunları, sivil toplum kuruluşlarında kültürel mirasın korunması ve tanıtımı ile ilgili konularda faaliyet gösteren kuruluşlara danışmanlık hizmeti verebilirler.

Merhaba Değerli Öğrenciler ve Veliler,
Siz veya çocuğunuz matematik, fen bilimleri, Türkçe veya başka bir ders konusunda sorunlar yaşıyorsa ve online – yüzyüze özel ders almayı düşünüyorsanız, doğru yerdesiniz! Hemen özel ders öğretmenleri ve öğrenci koçluğu platformundan özel ders veren öğretmenlerimizi inceleyebilirsiniz.

Deniz Eren SAVAŞ
Deniz Eren SAVAŞhttps://ozelders.bilimsenligi.com/
Online ve Yüzyüze Özel Ders Öğretmenlerinin Buluştuğu HUB. Özel ders taleplerini için öğretmen profillerini inceleyiniz.