İBB Teknoloji Atölyeleri

İstanbul’un Teknoloji Atölyeleri, yeni yıldızları için 4., 5., 6., 7., 9. ve 10. sınıf eğitimleri başladı.

Teknoloji atılımı yapacak gençleri yetiştirmek amacıyla İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Boğaziçi Üniversitesi işbirliğinde tasarlanan İBB Teknoloji Atölyeleri İstanbullu çocuklara programlama/kodlama, mobil uygulama geliştirme, yapay zeka, robotik uygulama, oyun geliştirme, bilgisayarsız bilgisayar bilimi ve grafik tasarım konularında farklı dersler içeren 8 aylık bir eğitim programı sunuyor.

İBB Teknoloji Atölyeleri ülkemizde ve İstanbul’da teknoloji atılımı yapacak bireylerin yetiştirilmesine katkı sağlamak amacıyla hayata geçirilmiştir. İlkokul, ortaokul ve lise öğrencilerine yönelik hizmet veren atölyelerde teknoloji tüketicisi değil teknolojide yenilikçi icatlar yapan toplum olma yolunda bireylerin yetişmesine katkıda bulunmak ve böylece teknolojide dışa bağımlılığın azalmasını sağlamak hedeflenmektedir.

İBB Teknoloji Atölyeleri İstanbul Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Müdürlüğü bünyesinde Boğaziçi Üniversitesi Eğitim Teknolojisi Uygulama ve Araştırma Merkezi iş birliği ile faaliyetlerine başlamıştır. Atölye çalışmaları Boğaziçi Üniversitesi akademisyenleri tarafından planlanan içerikler, müfredat ve etkinlikler kapsamında gerçekleştirilecektir. Yapılacak atölye çalışmalarını yürütecek eğitmenlerin nitelikleri de yine Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bölümü öğretim üyeleri tarafından belirlenmiştir.

İBB Teknoloji Atölyeleri 6 ilçede bulunan (Bakırköy, Beyoğlu, Esenyurt, Fatih, Ümraniye, Tuzla) şubeleri ile faaliyetlerine başlamış olup önümüzdeki yıllarda sayıların artırılması hedeflenmektedir.

Öğrenciler, İBB Teknoloji Atölyeleri’ne katılmak için iki bölümlü olarak düzenlenen eleme sınavına tabi olacaktır. Sınavda teorik bilgiler, analitik düşünme, problem çözme ve mantık yürütme becerileri değerlendirilmektedir. Bu iki bölümlü değerlendirme sonucunda öğrenciler atölye çalışmalarına katılmaya hak kazanmaktadır.

Atölye çalışmalarına katılmaya hak kazanan öğrenciler oluşturulan eğitim takvimi ve düzeye uygun çalışma grupları çerçevesinde 8 aylık (4.ve 5. sınıflar 4 aylık) bir çalışma programına dâhil olacaktır.

İBB TEKNOLOJİ ATÖLYELERİ

(4,5. SINIFLAR)
Bilgisayarsız Bilgisayar Bilimi Etkinlikleri
Bilgisayar Oyunu Tasarımı ve Geliştirme
Grafik Tasarım ve Üretim

İBB TEKNOLOJİ ATÖLYELERİ
(6,7 ve 9,10. SINIFLAR)
Programlama ve Kodlama
Mobil Uygulama Geliştirme
Grafik Tasarım
Yapay Zekâ
Robotik Uygulamaları
Proje Geliştirme