IB Öğretmenlik sertifikası

Öğretmenlik
Öğretmenlik sertifikası

Global Öğretmenlik Sertifika Programı (GTCP) Uluslararası Bakalorya Organizasyonu (IBO) tarafından tanınan bir sertifika programıdır. Program, eğitim ve öğretimde IB sertifikası gereklilikleri doğrultusunda tasarlanmıştır ve bu da katılımcıların IB Diploma Programında ders vermek için gerekli bilgi ve yetkinlikleri edinmelerini sağlamayı hedeflemektedir. Sertifika sahipleri, IB tarafından verilen bu sertifika ile IB’nin program yetkilendirmesi ve değerlendirmesi ile ilgili mesleki gelişim gerekliliklerini yerine getirmiş olacaklardır. Türkiye’de ilk ve tek olarak “Sertifika Programı” şeklinde verilen IB Diploma Öğretmenliği programını sizlere sunuyoruz. Dünyada çok az üniversiteye tanınan bu yetkinliğe sahip Yeditepe Üniversitesi kalitesi farkıyla kendini geliştirmek isteyen tüm katılımcılarımızı bekliyoruz.

Eğitim İçeriği
Katılımcılara, IB’nin misyon ve felsefesi ile birlikte: program hazırlama süreçleri, IB programlarında öğretme ve öğrenme, IB Diploma Programı kapsamındaki derslerde değerlendirme ve mesleki öğrenme hakkında bilgi ve beceri sahibi olacakları 3 temel ders verilmektedir. Bu 3 temel dersin alınması diğer dersler için ön koşul olarak tanımlanmıştır. Katılımcılar ayrıca kendi özel alan öğretimiyle ilgili 2 zorunlu ders alırlar. Bu derslerde söz konusu özel alan öğretimi ve ölçme değerlendirmesiyle ilgili konuları ve programları tartışırlar. Bu derslere ek olarak, katılımcılar kendi ilgi alanlarına göre bir seçmeli ders daha alırlar.

Programın iki önemli özelliği bulunmaktadır. Bunlardan biri, Yeditepe Üniversitesi ile İstek Acıbadem Okulları ve İstek Atanur Oğuz Okulları “IB eğitimi işbirliği” çerçevesinde katılımcılara DP derslerini gözlemleme ve öğretmenlik uygulaması yapma olanakları sağlanmasıdır. Programın diğer önemli özelliği ise katılımcılardan IB okullarında eylem araştırma çalışması yapıp elde ettikleri bulguların yazılı olarak sunmalarının beklenmesidir. IB dünya okullarında zengin ve çeşitli deneyimlere sahip olma olasılığını artırmak için İstanbul’daki tanınmış diğer IB dünya okullarıyla yeni işbirliği anlaşmaları da imzalanacaktır.

Uluslararası bağlamda öğretim programları
IB öğrenen profili
IB öğretim ve öğrenme yaklaşımları
IB programlarında öğretim, öğrenim ve değerlendirme süreçleri
Mesleki gelişim ve araştırma becerileri (Bitirme tezi kapsamında)
IBDP öğretim programı çalışmaları: Türkçe A Edebiyat, İngilizce B, Küresel bir Toplumda Bilgi Teknolojileri (ITGS), İşletme ve Yönetim, Psikoloji, Matematik, Biyoloji
IBDP dersleri özelinde öğrenme ve öğretme stratejileri: Türkçe A Edebiyat, İngilizce B, Küresel bir Toplumda Bilgi Teknolojileri (ITGS), İşletme ve Yönetim, Psikoloji, Matematik, Biyoloji
IBDP derslerine özgü iç ve dış değerlendirmeler
IBDP ders içeriği hazırlama ve sunma
IBDP ders planı ve öğrenme etkinlikleri hazırlayıp uygulama
İç değerlendirme kriterlerinin incelenmesi ve uygulanması
Okulların IB otorizasyon ve değerlendirme süreçlerine hazırlık aşamaları
IBDP kapsamındaki çekirdek dersler: Bilgi Kuramı (TOK), Bitirme Tezi (EE), Yaratıcılık-Etkinlik-Hizmet (CAS)

Kimler Katılabilir
Üniversitelerin Eğitim Fakültelerinin Türkçe, İngilizce, Matematik, Psikoloji, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık, İşletme, Bilgi Teknolojileri ve Sosyal Medya Eğitimi, İşletme ve Yönetim, Biyoloji alanlarında öğretmenlik eğitimi almış, ilgili formasyon eğitimini tamamlamış, öğretmenlik tecrübesi olan ya da öğretmenliğe yeni adım atacak ve Türkiye’de ya da yurtdışında International Baccalaureate (IB) Dünya Okullarında çalışmayı hedefleyen öğretmenler başvurabilir.

Minimum CGPA 2.5.
2 adet referans mektubu
Niyet mektubu (350 kelime)
İngilizce yeterlilik sınavı belgesi:
TOEFL (IBT) 66, YDS 70, YÖKDİL 75, ya da Yeditepe Üniversitesi Dil Yeterlilik Sınavı 70

*TOEFL (IBT) 66, YDS/YÖKDİL 60 ya da Yeditepe Üniversitesi Dil Yeterlilik Sınavı 60 (Türk Dili ve Edebiyatı öğretmenleri için geçerlidir.)

Yüz yüze eğitim saatleri 18:00 – 19:30 ya da 18:00 – 21:30*

Online dersler: 16:00 – 21:30*

* Derslerin verileceği saat aralıklarıdır. Derslerin kesin gün ve saatleri kayıtlar sırasında netleştirilebilecektir. Katılımcıların bu saat aralıklarına göre iş yerlerinden gerekli izinleri almaları kendi sorumluluklarındadır.

Yeditepe Üniversitesi mezunları, çalışanları ve İSTEK Vakfı çalışanlarına özel eğitim ücreti 4.750 TL’dir.

Son Başvuru Tarihi
24/08/2020
Kontenjan
Min: 10 Max: 25

Eğitim Tarihi
21/09/2020 – 08/01/2021

Eğitim Süresi
14 Hafta / Haftalık 12 Saat

Eğitim Günleri
Pazartesi
Salı
Çarşamba
Perşembe
Cuma

Eğitim Saatleri 18:00 ~ 21:30
Eğitim YeriYeditepe Üniversitesi 26 Ağustos YerleşimiEğitim Ücreti (TL): 5250

IBDP Öğretmenlik Sertifikası: Ön Kayıt
https://sem.yeditepe.edu.tr/form/on-kayit?source_entity_type=node&source_entity_id=212

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.