I. Uluslararası Çocuk Zirvesi

9. Uluslararası Eller Bilimde Konferansı Kapsamında

                                                                                                      I.Uluslararası Çocuk Zirvesi

  

BİLİM ve ÇEVRE EĞİTİMİ TEMALI

ÖZGÜN PROJE / EĞİTİM UYGULAMALARI

BAŞVURU ÇAĞRISI

 

                  I.Uluslararası Çocuk Zirvesi

20 Ekim 2012 tarihinde Antalya, Akdeniz Üniversitesi’nde gerçekleştirilecektir.

Okul Öncesi ve ilköğretim alanında görev yapan eğitimci, öğretmen, öğrenci proje gruplarının Bilim ve/veya Çevre eğitiminde özgün proje/ uygulama özetleri ile Zirve’ye başvurularını bekliyoruz. Ayrıca, Zirve’ye sergi, bilim standı açmak, etkinlik oluşturmak üzere başvuru yapacak kişi, kurum ve kuruluşların bu çalışmalarını açıklayıcı nitelikteki özetlerini bekliyoruz.

I.Uluslararası Çocuk Zirvesi Tanıtım Bilgisi

 

17-21 Ekim 2012 tarihlerinde Antalya ilinde düzenlenecek olan 9th International Conference on Hands-on Science (9. Uluslararası Eller Bilimde Konferansı) kapsamında 20 Ekim 2012 günü  Akdeniz Üniversitesi Kampüsü’nde  Bilim ve Çevre Eğitimi temalı “I. Uluslararası  Çocuk Zirvesi (HSCI-EE)  gerçekleştirilecektir.  ‘Yaparak Yaşayarak Bilim Eğitimi ve Çevre Eğitimi’  temalı I.  Uluslararası Çocuk Zirvesi, bu Zirve’ye  Türkiye ve yurt dışından başvuran tüm ilköğretim okulları ve okul öncesi eğitim kurumlarına açık olup,  bilim ve çevre eğitiminde özgün uygulamalar sunum ve sergiler tanıtılacaktır. 

Akdeniz Üniversitesi; bilim ve doğa eğitiminde erken yaş döneminin önemine, çocuklarımız için yaşamın içindeki süreçler ile yaparak-yaşayarak bilim eğitiminin yararlarına dikkat çekecek geniş katılımlı böyle bir etkinlik çerçevesinde yerel, ulusal ve uluslararası platformda geleceğimizin mimarları olan çocuklarımız ile buluşmayı,  onlara bilimi sevdirmeyi ve doğayı koruma bilinçlerini geliştirmeyi hedeflemektedir.

Program, Antalya Çocuk Senfoni Orkestrası’nın klasik müzik konseri ile başlayacak ve üniversite yerleşkesinde gün boyu yerel halka, her yaştan öğrenci ve ailelerine açık olarak gerçekleştirilecek olan çeşitli bilimsel ve deneysel etkinlikler, öğretmen- öğrenci sunumları, seminer ve sergiler ile sürdürülecektir.

Bilim ve doğa eğitiminde özgün çalışmaların yer alacağı ve sunulacağı I. Uluslararası Çocuk Zirve’sine ilköğretim okulları,  okul öncesi eğitim kurumları ve proje gruplarından başvuruları bekliyoruz. Başvurular ile ilgili olarak ön görüşmeler ve sorular için organizasyon komitesi başkanı Nilgün Erentay ile;  nirentay@gmail.com adresinden iletişime geçilebilir.  

I.Uluslararası Çocuk Zirvesi ile ilgili bilgiye : www.hsci2012.org/about-hsci-ee.asp sayfasından www.hsci2012.org sitesi Türkçe Açıklamalar menüsünden  ulaşılabilir.

 

A-   Başvuru Süreci:

Başvuru sürecinde önemli tarihler:

   
9 Temmuz, 2012 Özet gönderimi için son tarih
23 Temmuz, 2012 Kabul edilen çalışmaların yayımlanması
30 Temmuz, 2012 Çocuk Zirvesi ön kayıt için son tarih 
27 Ağustos, 2012 Proje/Özgün uygulama metinlerinin gönderimi için son tarih
15 Eylül, 2012 Programın son şekli ile yayımlanması

 

B-    Kimler Başvurabilir?

 

Okulöncesi ve ilköğretim kurumlarından eğitimciler/eğitimci adayları (kişi, ekip ya da kurum olarak), öğrenci grupları çalışmalarını sunmak üzere başvurabilirler. Kişi, ekip ya da kurumlar birden çok proje / uygulama başvurusu yapabilirler. Ayrıca, sergi, bilim standı açmak, etkinlik gerçekleştirmek üzere kişi, kurum ya da kuruluşlar bu çalışmalarını açıklayıcı nitelikteki özetleri ile I. Uluslararası Çocuk Zirvesi’ne başvuru yapabilirler.

 

C-   Başvuru koşulları

 

Proje/uygulama başvurularının 2010-2012 eğitim-öğretim yıllarında uygulanmış /geliştirilmiş olması gerekmektedir. Başvurular, okul öncesi ve ilköğretim yaş gruplarını kapsamalıdır. Henüz tamamlanmamış çalışmalar Zirve kapsamında değerlendirilmeye alınmayacaktır. Sunum dili İngilizce olacak, simultane çeviri sağlanacaktır. Çalışma özetleri ve metinleri İngilizce olarak gönderilecektir.

 

D-   Nasıl Başvurabilirsiniz?

 

9. Uluslararası Eller Bilimde Konferansı web sitesi (www.hsci2012.org) menü butonlarından Proposal Submission tıklandığında karşınıza çıkacak olan HSCI-EE butonunu bir kez daha tıkladığınızda Çocuk Zirvesi başvuru koşulları ile ilgili ayrıntılı tüm bilgilere İngilizce olarak ulaşabilirsiniz.

Authors and Reviewers menü butonu tıklandığında karşınıza çıkacak olan HSCI-EE butonunu bir kez daha tıkladığınızda açılan sayfada electronic submission terimini göreceksiniz. Bu ifadeyi tıkladığınızda Create New Account, sizlerin sisteme üye olmanız için gerekmektedir. Bu butonu tıkladığınızda açılan sayfada zorunlu alanları doldurup submit ederek sisteme üye olursunuz. Sisteme üye olduktan sonra özetlerinizi elektronik olarak bize iletebilirsiniz.

       Olası sorularınız ve sizlere bizim desteğimiz için nirentay@gmail.com adresine doğrudan mail gönderebilirsiniz.

 

E-    Katılım Ücreti Ne Kadar?

 

Zirveye katılmak için öğretmenlerin 30 Temmuz’a kadar kesin kayıt yaptırmaları ve katılım ücreti olarak 30 EURO (70 TL) ödemeleri gerekmektedir. Ödemeleri adresi aracılığı ile yapabilirsiniz.

Ayrıca grup olarak (öğretmen ve en fazla 25 öğrenci) katılmak isteyen öğretmen veya okullar katılım ücreti olarak 100 EURO (250 TL) ödemeleri gerekmektedir. 30 Temmuz sonrasında yapılacak olan katılım ücreti ödemeleri 20 Euro (30 TL) daha fazla olacaktır.

 

Katılım ücretine neler dahil olacak?

Akdeniz Üniversitesinde Zirve kapsamında gerçekleştirilecek tüm etkinliklere katılım

Çay-kahve ve kuru pasta ikramları

Öğle Yemekleri

Konferans çantası, kitapçığı, kalem, not defteri, Antalya rehberi

Çocuk Zirvesi Katılım Belgesi

 

ÖNEMLİ NOT: Konferansa gelirken, ödeme makbuzunuzu ve öğretmen kartınızı kayıt masasına teyit etmek için getirmeyi unutmayınız.

 

Nilgün Erentay

Organizasyon Komitesi Başkanı

I.Uluslararası Bilim ve Çevre Eğitimi Temalı Çocuk Zirvesi