Hypatia Matematik Olimpiyatları

Boğaziçi Üniversitesi Matematik Topluluğu olarak ülkemizde olimpiyat öğrencilerine yönelik onları motive edici bir etkinlik düzenlemeyi planladık. Bir çok üniversitenin artık çeşitli sebeplerden olimpiyat etkinliğini yapamadığından ve artık temel bilimlerin değerinin git gide azalmasından dolayı bu ihtiyacı hissettik. O yüzden etkinliğimiz bu ihtiyaçlara yönelik hazırlanmıştır. Tubitak olimpiyat sınavı öncesi öğrencilerin kendi seviyelerini görmeleri, Boğaziçi Üniversite’sinin atmosferini solumaları ve akademisyenlerimizin yapacağı seminerlerle temel bilimlere yönelik motivasyonlarının atması açısından etkinliğimizin olimpiyat öğrencilerinin ihtiyaçlarını kısmen karşılayacağı inancındayız. Bu yıl ilki gerçekleştirilecek olan Hypatia Matematik Olimpiyatları, Boğaziçi Üniversitesi Matematik Topluluğu tarafından düzenlenmektedir.

Sınav hakkında;

 1. Olimpiyatlar, Türkiye genelinde lise ve ortaokul 8.sınıf öğrencileri arasında yapılmaktadır.
 2. Başvurular 24 Mart – 8 Nisan 2016 tarihleri arasında bu linkten , online olarak alınacaktır. Başvurular ücretsizdir. Başvuru yapmadan sınav günü gelen öğrenciler sınava alınamayacak olup, sınava giren öğrencilerin yanlarında kaçıncı sınıfta olduklarını gösterir bir belge ile resimli bir kimlik bulundurmaları gerekmektedir.
 3. Kontenjanımız sınırlıdır.
 4. Olimpiyat sınavı, 24 Nisan 2016 günü tarihinde, saat 09.30’da Boğaziçi Üniversitesi Kuzey Kampüsünde yapılacaktır. Sınava girecek öğrencilerin 08:30’da sınav binası önünde saat 09.00’da sınav salonlarında olmaları gerekmektedir.
 5. Öğrencilerin sınava gireceği sınıflar, kayıtlar tamamlandıktan sonrahttp://bounmathsociety.com/adresinden duyurulacaktır.
 6. Hypatia Matematik Olimpiyatları, test ve klasik olmak üzere iki bölüm halinde tek oturumda yapılacaktır.
 7. Sınav, sekizinci, dokuzuncu ve onuncu sınıflar ile onbirinci ve onikinci sınıflar olmak üzere iki kategori halinde yapılacaktır.
 8. Sınavdan sonra öğrenciler için Matematik seminerleri ve çeşitli etkinlikler olacaktır.
 9. Sonuçlar iki kategori halinde değerlendirilip, dereceye giren öğrencilere madalya ve çeşitli ödüller verilecektir.
 10. Ödül töreni aynı gün, seminerlerden sonra Boğaziçi Üniversitesi Uçaksavar Kampüsü Garanti Kültür Merkezi Ayhan Şahenk Salonu’nda yapılacaktır.
 11. Sınav ile ilgili tüm duyurular ve örnek sorular adresinde olacaktır.

 

 

Sorularınız için bizimle iletişime geçebilirsiniz info@bounmathsociety.com .