HÜCREYİ YÖNETEN VE CANLILARA AİT KALITSAL KARAKTERLERİ YAPISINDA BULUNDURAN BİR DNA MODELİ HAZIRLAMA

İLKÖĞRETİM OKULU ÖĞRENCİLERİNE YÖNELİK MATEMATİK VE FEN BİLİMLERİ PROJE ÇALIŞMASI

BU BENİM ESERİM MATEMATİK VE FEN BİLİMLERİ PROJE YARIŞMASI

PROJE AMACI: HÜCRE BÖLÜNMESI VE KALITIM ADLI ÜNITEDEN EDINILEN BILGI, BECERI VE DENEYIMLERI KULLANARAK BIR DNA MODELI HAZIRLAMAK. HAZIRLANAN DNA MODELI ÜZERINDE INSANI OLUŞTURAN KARAKTERLERIN IZINI SÜRMEK.

PROJE HEDEFİ: KALITSAL BILGININ GENLER TARAFINDAN TAŞINDIĞINI FARK EDILMESI. DNA?NIN YAPISINI ŞEMA ÜZERINDE GÖSTEREREK BASIT BIR DNA MODELI YAPILMASIDIR. NÜKLEOTIT, GEN, DNA, KROMOZOM KAVRAMLARI ARASINDA ILIŞKI KURULMASI.

PROJE ÖZETİ: BASIT BIR DNA MODELI OLUŞTURARAK GEN, KROMOZOM, ORGANIK BAZLAR, FOSFAT, DEOKSIRIBOZ ŞEKERI VE KALITSAL KARAKTERLERIN NASIL ORTAYA ÇIKTIĞINI BULMAK. AYRICA CANLILAR ARASINDA KI ÇEŞITLILIĞIN IZLERINI SÜREREK BIR DNA ZINCIRININ KALITSAL KARAKTERLERI NASIL ŞIFRELEDIĞINI MODEL ÜZERINDE GÖZLEMLEMEK.

GERÇEKLEŞTİRİLEN FAALİYETLER: PROJENIN HAZIRLANMASI IÇIN ÖNCE INTERNET VE ÇEŞITLI BILIM DERGILERINDEN KONU ILE ILGILI LITERATÜR ÇALIŞMASI YAPILARAK EDINILEN BILGILERDEN PROJENIN ALT YAPISI HAZIRLANIR. BU ARADA YAPILAN ÇALIŞMALAR FEN VE TEKNOLOJI ÖĞRETMENIMIZIN REHBERLIĞINDE SÜRDÜRÜLÜR. ELDE EDINILEN BILGILERDEN YARARLANARAK DNA MODELININ ÜÇ BOYUTLU YAPISININ OLUŞTURULMASI IÇIN GEREKLI VE UYGUN MALZEMELER SEÇILIR. SEÇILEN MALZEMELERIN AMACA UYGUN VE KULLANIMININ EKONOMIK OLMASI GÖZETILIR.

KULLANILAN YÖNTEMLER: YÖNTEM OLARAK KÂĞIT VE KARTONLARIN UYGUN ÖLÇÜLERDE KESILIP BIRBIRLERINE BIR YAPIŞTIRICI ILE MONTE EDILMESINE DAYANIR. MODELI OLUŞTURURKEN BIR SPIRAL GIBI KENDI ETRAFINDA DÖNEN BIR MERDIVENE BENZETILIR.

ULAŞILAN SONUÇLAR: OLUŞTURULAN DNA MODELINDE ADENIN (A) ORGANIK BAZININ KARŞISINA TIMIN (T) ORGANIK BAZININ GELMESI, HER GUANIN (G) ORGANIK BAZININ KARŞISINA SITOZIN (C) ORGANIK BAZININ GELMESI DIKKAT ÇEKMEKTEDIR. BUDA ADENIN SAYISININ TIMIN SAYISINA, GUANIN SAYISININ SITOZIN SAYISINA EŞIT OLDUĞUNU GÖSTERMEKTEDIR.

SONUÇLARI DEĞERLENDİRİLMESİ: AYRICA HER CANLIDA DNA ZINCIRINDEKI ORGANIK BAZLARIN DIZILIMI VE SAYISINDA FARKLILIKLARIN BULUNDUĞU, CANLILAR IÇERISINDEKI ÇEŞITLILIĞIN BU FARKLILIKTAN GELDIĞI SONUCUNA VARILIR. ÖYLE KI IKI KARDEŞ ARASINDAKI GÖZLENEN FARKLILIKLARIN DNA ZINCIRINDEKI ORGANIK BAZLARIN DIZILIMINDEN KAYNAKLANDIĞI RAHATLIKLA FARK EDILIR.

KAYNAKLAR: İNTERNET ORTAMINDA GEREKLI BILGILERIN TOPLANMASI, BILIM TEKNIK DERGILERINDEN YARLANILMASI ( TÜBİTAK BILIM TEKNIK DERGISI, NTV BILIM DERGISI)

PROJENİN TAKVİMİ: PROJENIN BAŞLAMA TARIHI: 12/11/2009 PROJENIN BITIŞ TARIHI: 29/12/2009

PROJE BÜTÇESİ: HAZIRLANAN PROJEYE TOPLAM 32 TL HARCANMIŞTIR.

DESTEK ALINAN KİŞİ VE KURUMLAR: FEN VE TEKNOLOJI ÖĞRETMENIMIZ ERKAN BEKTAŞ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin